Inna wyspa

Okładka książki Inna wyspa Julia Hartwig
Okładka książki Inna wyspa
Julia Hartwig Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Poeci do kwadratu poezja
poezja
Poeci do kwadratu
Państwowy Instytut Wydawniczy
2018-09-05
2018-09-05

Okładka książki Znak nr 796 Wojciech Bonowicz, Lewis Carroll, Ewa Chojecka, Przemek Dębowski, Ewa Drygalska, Anna Dziewit-Meller, Agnieszka Gajewska, Olga Gitkiewicz, Jakub Gomułka, Julia Hartwig, Stefan Klemczak, Filip Kobiela, Dominika Kozłowska, Anna Marchewka, Anna Mateja, Jarosław Mikołajewski, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Maciej Robert, Artur Rojek, Zbigniew Rokita, Sebastian Rosenbaum, Dariusz Rosiak, Filip Springer
Znak nr 796 Wojciech Bonowicz, ...
Okładka książki Scattering the Dark: An Anthology of Polish Women Poets Justyna Bargielska, Marzena Broda, Ewa Chruściel, Julia Fiedorczuk, Wioletta Grzegorzewska, Julia Hartwig, Bożena Keff, Marzanna Bogumiła Kielar, Urszula Kozioł, Joanna Lech, Ewa Lipska, Krystyna Miłobędzka, Anna Piwkowska, Marta Podgórnik, Ewa Sonnenberg, Wisława Szymborska, Joanna Wajs
Scattering the... Justyna Bargielska,...

Wierzę w zdanie - pisała Julia Hartwig w jednym z wierszy. Myślę, że z jej refleksji nad słowem, wnikaniem w najgłębsze sfery rozdzieranego wyrazu, powstała twórczość przepełniona ogromną dozą precyzyjności i wrażliwości. Być może nie wszystkie wiersze były mi bliskie, ale za to inne rezonowały ze mną na tyle mocno, że poczułam się tak, jakby poetka znała moje myśli, uczucia i postanowiła je opisać. Jestem niezwykle wdzięczna, że mogłam poznać twórczość Julii Hartwig

Poezja wymagająca, ale podana w mojej ulubionej formie (no dobrze, jednej z prawdopodobnie dwóch ulubionych, w porywach z trzech),czyli opowieść, proza napisana wierszem. Nie całość, ale pojedynczo, każdy wiersz to osobna opowieść. Lubię te długie frazy, całkowite zaniechanie rymów, czasem nazywam to "rymami umysłu", piękna forma, działająca na wyobraźnię.
Piękne połączenie wrażliwości i dosadności, historie są bardzo konkretne, ale opowiedziane sensualnie. Cudo.

Piękne...

Piękne, mądre wiersze. Czuję, że nie do wszystkich jeszcze dojrzałam. W kilku widzę całkowicie siebie. Ciekawy wybór na przestrzeni lat, pokazanie całej twórczości przez inspirującą się poetką Annę Nasiłowską. Na pewno będę wracać i zostało we mnie wiele z tych słów.

• Poezja
  • Europa Środkowo-Wschodnia