Drzewa pychy i inne opowiadania

Okładka książki Drzewa pychy i inne opowiadania Gilbert Keith Chesterton
Okładka książki Drzewa pychy i inne opowiadania
Gilbert Keith Chesterton Wydawnictwo: Fronda publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Fronda
2016-07-14
2016-07-14
Magda Sobolewska

Zbiór napisanych 100 lat temu opowiadań, jednych dłuższych, innych na zaledwie 3 strony. Świetny styl, dużo humoru, ironii, nieraz też absurdu. Czytało mi się z przyjemnością. Chesterton poprzez te krótkie opowiadania rusza nasz umysł i wyobraźnię. Znajdziemy w nich błyskotliwe spostrzeżenia na temat rzeczywistości, sporo drobnych uszczypliwości względem nowoczesności, jak i aktualnego wówczas klimatu intelektualnego (nie tak odmiennego od dzisiejszego). Jest też miejsce na piękno czy zachwyt nad niezwykłością rzeczy zwykłych.

Z lekka filozofujące opowiadania, pewnego rodzaju przypowieści. Nie jest to lektura lekka, ale na pewno warto po nią sięgnąć, by choć na chwilę przystanąć w naszym zwariowanym świecie i zastanowić się nad tym, co uważamy za istotne.

Opowiadanka, opowiadanka, opowiadanka... i ten tytuł. Czym właściwie są drzewa pychy? Czy z ziemi podlewanej zadufaniem w sobie, zlepionej przekonaniami o własnej wielkości może wyrosnąć coś tak niezwykłego, jak drzewo? Jak drzewo może zgrzeszyć?

Gilbert Keith Chesterton, angielski pisarz końca XX w., żonglujący w swoich utworach poezją, refleksją na temat wiary i chrześcijaństwa, a także zagadką mniej lub bardziej kryminalną, z pozornie błahych spostrzeżeń i rozmów snuje krótkie opowieści zatopione w tajemniczej mgle. Nazywano go księciem paradoksu, który ma swoje stałe i cieplutkie miejsce w jego twórczości. Opowiadania zawarte w zbiorze "Drzewa pychy i..." to kreślone długą i cienką kreską szkice o ludzkiej rzeczywistości, mentalności i przywarach. Autor dużo miejsca poświęca zagadnieniom wiary, roli instytucji Kościoła w świecie, zmianom, do których ten świat dąży (a przypominam, że miniaturki powstawały przed II wojną światową). Nie jest to jednak nachalne i na szczęście pozostaje w rozsądnej odleglości od moralizowania. Co więcej, książka przesycona jest ciepławym angielskim humorem i ironią. To, co mnie ujęło, to niezywykła poetyckość, zdolność postrzegania świata w przepięknych słowach, formułowanie pytań i myśli w sposób prosty, ale daleki od banału. Dzięki temu książka jest bardzo plastyczna i łatwo się wchłania. A idea delikatnie osiada na ziemi serca. To posadzone drzewko - i wychodzi na to, że to od nas zależy, czy będzie to drzewo pychy, czy drzewo mądrości..

Zapraszam na pisanewzatchnieniu.wordpress.com

"Drzewa pychy" to zbiór niepublikowanych dotąd w Polsce opowiadań Chestertona. Intrygują i zaciekawiają. Mogą być zarówno dobrym początkiem znajomości z tym autorem jak i jej fantastycznym ugruntowaniem.

Pełna recenzja książki na stronie:

Pełna recenzja książki na stronie:

Gilbert Keith Chesterton (1874-1936) to angielski pisarz, i choć w Polsce mało znany, to jednak znajdą się tacy którzy go lubią. Wśród zebranych opowiadań tego autora są te z lat młodzieńczych, które nie były jeszcze nigdy wydane.
Opowiadania te, to 24 historii zebranych. Pierwsze z nich – „Drzewa Pychy” jest najdłuższe, z wątkiem kryminalnym, jak u Sherlocka Holmesa, wątek detektywistyczny, który prowadzi do zaskakujących odkryć i niespodziewanych faktów.

Jest to opowieść o dziedzicu i jego córce Barbrze, którzy mieszkają wśród drzew o pawich liściach. W nocy drzewa te wydają głosy podobne do pisku pawi, które zabijają ludzi. Czy to prawda co głosi legenda?

Inne opowiadanie, które przyciągnęło mają uwagę, to legenda o Franciszku.
Św. Franciszek przechadzał się po świecie, ludzie mówili mu, że świat stał się chciwy, ludzie zaczynają gromadzić złoto, zagarniać ziemię, żyją dla przyjemności i przepychu. Wówczas Św. Franciszek odpowiedział, że źli ludzie w jego czasach byli lepsi od ludzi w naszych czasach. Można więc z każdego opowiadania wyciągnąć wnioski i naukę dla siebie.
Inne opowiadanie: „Sklep pełen duchów” mówi o Św. Mikołaju, który towar w sklepie ludziom rozdawał bez pieniędzy. Wtedy ktoś mu powiedział, że źle wygląda, a Mikołaj na to, że jest umierający. I oto 100 lat później Mikołaj był w takim samym stanie i ktoś ponownie powiedział mu, że widział go umierającego, a Mikołaj na to, że od urodzenia tak się czuje, a wtedy stwierdzono, że św. Mikołaj nigdy nie umrze.

Opowiadanie te zawierają morał, bądź puentę, z której można wyciągnąć dla siebie wnioski. Wśród opowiadań są bajki, mity, legendy z jasnym przesłaniem.
Opowiadania Chestertona są lekturą wymagającą i oczekują od czytelnika myślenia, ale bardzo dobrze się je czyta, a niektóre są nawet zabawne i z poczuciem humoru.

Jest to też wspaniała okazją dla tych, którzy nie znają tego pisarza, a chcieliby poznać jego dzieła.
Gorąco polecam!

Ocena:9/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl

,,Drzewa pychy i inne opowiadania" to zbiór dwudziestu czterech niepublikowanych dotąd w Polsce opowiadań angielskiego pisarza Gilberta Keitha Chestertona /1874-1936/. Wśród zebranych utworów są opowiadania z lat młodzieńczych jak i późniejszych, które nie były wydane w formie książki.

Tytułowy utwór ,,Drzewa pychy", najobszerniejszy, osnuty jest wokół egzotycznych pawich drzew i dziedzica Vane mieszkającego na kornwalijskim wybrzeżu z córką Barbarą, do których przybywa Cyprian Paynter, Amerykanin, odkrywca poetów. Podczas obiadu, na który zostają zaproszeni także doktor Browne, prawnik Ashe i poeta Treherne rozmawiają o krążących w okolicy przeróżnych dramatycznych opowieściach o upiornych pawich drzewach wydających przy silnym wietrze przenikliwy dźwięk przypominający wrzask pawia. Miejscowa legenda głosi, że ludzie przebywający w pobliżu tych drzew tracą życie. Czy mieszkańcy tylko wyolbrzymiają pewne rzeczy? Czy może ktoś morduje w lesie? Vane nie wierzący w te bajki zakłada się z towarzyszami, że przenocuje w lesie pawich drzew.

Opowiadania w tym zbiorze są bardzo różne pod względem tematyki, gatunków i nastroju. Najdłuższe z nich ,,Drzewa pychy" z wątkiem kryminalnym, zagadką i eksperymentem detektywistycznym, który prowadzi do odkrycia niespodziewanych faktów podobało mi się najbardziej, ale także ,,Zwariowana opowieść" z 1896 roku, w którym ,,trzeźwy wszechświat obyczaju i doświadczenia" mierzy się z baśniowym spojrzeniem dziecka na pograniczu fantazji i snu. ,,Smok i zabawa w chowanego" z 1924 roku to typowe opowiadanie-bajka, której bohaterami są rycerz Laverock, księżniczka Filomela, król i oczywiście smok. We wszystkich opowiadaniach można dostrzec wyjątkowe poczucie humoru miejscami przechodzące w czarny humor i paradoks. Cechą wspólną są także opisy przemian mentalnych i intelektualnych ludzi na przełomie XIX i XX wieku, racjonalizmowi przeciwstawione są podania ludowe. Autor zachęca do myślenia i kierowania się zdrowym rozsądkiem. Każde opowiadanie kończy się trafną metaforą.

,,Drzewa pychy i inne opowiadania" to lektura wymagająca, ale dająca świeże spojrzenie na otaczający świat, dawkę zdrowego humoru i trafne spostrzeżenia. Mam wrażenie, że Gilbert Keith Chesterton jest mało znanym pisarzem w Polsce, ale może dzięki nowym publikacjom pozna go więcej osób.

• 2017
  • Obyczajowe
  • Posiadam - w kolejce do przeczytania
  • 2017

Dodaj cytat z książki Drzewa pychy i inne opowiadania