Lewis. Człowiek, który stworzył Narnię

2010-11-01
83-7278-165-6
Agnieszka Sylwanowicz
biografia lewis narnia

Książka od początku do końca mnie pochłonęła. Nie wiem czy na skutek sposobu pisania autora biografii czy wzruszającej historii Lewisa. Chociaż posługuje się stylem bardziej skierowanym do młodszych czytelników jakoś mnie ta prostota ujęła. Opowiada historię życia Lewisa od najmłodszych lat, kiedy mieszkał z rodziną, o czasach jego edukacji, wojnie, wielu przyjaźniach z pisarzami m. in. z Tolkienem oraz najważniejszą historię miłości z Joy Davidman Gresham. Na samym końcu po przeczytaniu historii śmierci żony Lewisa musiałam przerwać czytanie bo strasznie się wzruszyłam a zostało mi zaledwie 5 kartek.
Książka jest ciekawie ilustrowana zdjęciami Lewisa z ludźmi, którzy otaczali go całe życie oraz miejscami w których je spędził. Dwoma minusami w tej książce jest po pierwsze: brak informacji od kogo pochodzą przypisy. Według mnie od tłumaczki, która wytyka błędy autorowi oraz po drugie: autor opisując dzieła literackie Lewisa w zasadzie streszcza je szczegółowo razem z zakończeniem. Zirytował mnie ten fakt, ponieważ jestem fanką Opowieści z Narnii i znam ich treść ale nie miałam jeszcze okazji zapoznania się z innymi dziełami Lewisa, które mnie zawsze intrygowały i niestety autor biografii opowiedział mi nawet to czego nie chciałam wiedzieć. Coren umiescił je w swej pozycji, ponieważ interpretuje dzieła Lewisa ale mimo wszystko, niektóre streszczenia zakończeń powieści mógł sobie odpuścić. Mimo to autor z takim uwielbieniem wyraża się o Lewisie, że utwierdza czytelnika w przekonaniu, iż Lewis od dziecka był wyjątkową osobą. Wciąż mam niezmierną ochotę przeczytać inne dzieła autora. Pozycję gorąco polecam fanom Lewisa ale takim, którzy większość utworów Lewisa mają przeczytanych. Coren mocno opiera się na książkach H. Carpentera.

Książka wydana w ciekawym formacie w twardej oprawie, wydrukowana na kremowym papierze o nieco grubszej gramaturze. Nie jest ciężka i bardzo poręczna, ma zaledwie 135 stron.

Takie biografie to mogę czytać hurtowo. Napisana lekkim i zrozumiałym językiem, czyta się ją jak dobrą powieść. Przedstawia najważniejsze fakty z życia Lewisa, bez zbędnego zagłębiania się w nudne szczegóły. Jedyny jej minus jest taki, że jest za krótka.

Niesamowicie się cieszę, że mogłam trochę bliżej poznać sylwetkę Jacka Lewisa, zrozumieć motywację kierującą nim przy pisaniu jego książek, dowiedzieć się, jakim był wykładowcą i przyjacielem, poczuć choć odrobinę klimat czasów, w których żył (obie wojny światowe) i po raz kolejny dowiedzieć się czegoś więcej o kulisach twórczości tego człowieka.
Książka nie traktuje Lewisa jako ósmy cud świata. Przestawia go jako człowieka osobliwego, z zaletami i wadami, może nieco nietypowym stylem bycia i, co najważniejsze kochającego literaturę.
Biografia Lewisa oprócz tego, że zaskoczyła mnie skrupulatnością przedstawienie życia Clive'a Staplesa Levisa (Który wolał być nazywany Jackiem) okazała się lekturą niesamowicie ciepłą. Patrzyłam na okładkę, uśmiechałam się pod nosem, a otwierając na momencie, w którym skończyłam czytać miałam wrażenie, jakby coś mnie otulało.
Nie spodziewałam się niczego niesamowitego po książce Corena, która swoją objętością i licznymi fotografiami nie sprawiała wrażenia kopalni wiedzy o C. S. Lewisie. Jakież było moje zdziwienie, gdy po kilku stronach okazało się, że autor bardzo sprawnie i konkretnie przybliża postać C. S. Lewisa z równą dokładnością przechodząc przez wszystkie etapy życia pisarza.

Książka nie traktuje Lewisa...

Warto czytać biografię wybitnych osobowości.

Warto czytać biografię wybitnych osobowości.

Książkę czyta się jak baśń o Lewisie - czasami smutna, czasem zabawna, bywa też zaskakująca. Dla mnie jest odpowiedzią na pytania: dlaczego Lewis napisał Narinię i skąd wzięła się Narnia. Polecam serdecznie!

bardzo ciekawie napisane ale jak dla mnie za krótko ;)

bardzo ciekawie napisane ale jak dla mnie za krótko ;)

• Biografie
  • Lewis