Strategie życia, czyli jak zjeść ciastko i je mieć

Okładka książki Strategie życia, czyli jak zjeść ciastko i je mieć Krzysztof Zanussi
Okładka książki Strategie życia, czyli jak zjeść ciastko i je mieć
Krzysztof Zanussi Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie biografia, autobiografia, pamiętnik
356 str. 5 godz. 56 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania:
2015-04-08
Data 1. wyd. pol.:
2015-04-08
Liczba stron:
356
Czas czytania
5 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379762675
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Przygoda kina. Prace dedykowane Profesorowi Tadeuszowi Lubelskiemu Paul Coates, Mariola Dopartowa, Waldemar Frąc, Andrzej Gwóźdź, Marek Hendrykowski, Agnieszka Holland, Jadwiga Hučková, Sebastian Jagielski, Bożena Janicka, Przemysław Kaniecki, Leszek Kolankiewicz, Iwona Kolasińska-Pasterczyk, Krzysztof Kornacki, Iwona Kurz, Krzysztof Loska, Piotr Marecki, Jerzy Pilch, Łukasz Plesnar, Magdalena Podsiadło, Piotr Śmiałowski, Tadeusz Sobolewski, Grażyna Stachówna, Tadeusz Szczepański, Andrzej Werner, Joanna Wojnicka, Krzysztof Zanussi, Piotr Zwierzchowski
Ocena 0,0
Przygoda kina.... Paul Coates, Mariol...
Okładka książki Życie rodzinne Zanussich.Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem. Barbara Gruszka-Zych, Elżbieta Zanussi, Krzysztof Zanussi
Ocena 7,8
Życie rodzinne... Barbara Gruszka-Zyc...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
49 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
385
94

Na półkach:

Do powolnego czytania, smakowania słów, zastanawiania się nad pytaniami, jakie zadaje autor

Do powolnego czytania, smakowania słów, zastanawiania się nad pytaniami, jakie zadaje autor

Pokaż mimo to

avatar
163
157

Na półkach:

Bardzo dobra książka nie pisarza. Czasem bywam na spotkaniach z piszącymi nie pisarzami - aktorami, piosenkarzami itp., zawsze kupuję książkę żeby mieć pamiątkę z autografem, a potem zazwyczaj nie doczytuję do połowy, bo się nie da. Tym razem się dało, bo pan Krzysztof studiował filozofię i napisał świetną książkę filozoficzną o tym jak dobrze żyć. I napisał ją nie w formie poradnika, ale w formie wielu pytań, na które czytelnik sam ma sobie odpowiedzieć. Na właściwe odpowiedzi mają naprowadzić cytowane fragmenty filmów, osobiste wspomnienia autora i filozoficzne teorie. Arcyciekawe myśli, trafne wnioski, inteligentne rozważania, bardzo przyjemnie się czytało. Niebanalna, nierozrywkowa książka.

Bardzo dobra książka nie pisarza. Czasem bywam na spotkaniach z piszącymi nie pisarzami - aktorami, piosenkarzami itp., zawsze kupuję książkę żeby mieć pamiątkę z autografem, a potem zazwyczaj nie doczytuję do połowy, bo się nie da. Tym razem się dało, bo pan Krzysztof studiował filozofię i napisał świetną książkę filozoficzną o tym jak dobrze żyć. I napisał ją nie w formie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
158
96

Na półkach:

Ksiazka jest zbiorem dosc luznych przemyslen autora o zyciu i o tym co w nim wazne. Jest to perspektywa raczej subiektywna. W wiekszosci zgadzam sie z przemysleniami autora. Stawia wazne pytania i podaje interesujace przyklady/sytuacje z zycia. Autor przytacza tez wiele fragmentow scenariuszy do swoich filmow. W mojej ocenie te fragmenty sa najslabsza czescia ksiazki. Nie sa tak interesujace jak sama ksiazka a w wielu przypadkach nie uchwycilem co mialy one przedstawiac. Ogolnie po ksiazce oczekiwalem wiecej (kupilem ja po spotkaniu z autorem, ktore z kolei zaskoczylo mnie bardzo pozytywnie). Jest to przyjemna lektura, ktora zmusza do przemyslen i ktora moge spokojnie polecic ale na pewno nie zajmie miejsca na mojej polce z ulubionymi pozycjami.

Ksiazka jest zbiorem dosc luznych przemyslen autora o zyciu i o tym co w nim wazne. Jest to perspektywa raczej subiektywna. W wiekszosci zgadzam sie z przemysleniami autora. Stawia wazne pytania i podaje interesujace przyklady/sytuacje z zycia. Autor przytacza tez wiele fragmentow scenariuszy do swoich filmow. W mojej ocenie te fragmenty sa najslabsza czescia ksiazki. Nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
247
77

Na półkach:

Trzeba mieć w sobie dużo pokory i altruizmu, by napisać taką książkę. Zanussi się bowiem odsłania, opowiada o sobie, tylko po to, by czytelnikowi, zwłaszcza młodemu, pomóc dobrze przejść przez życie. Nie tylko młodemu, starszym daje okazję do konfrontacji z własnym życiem, do zrobienia rachunku i nowego startu. Na pewno polecę tę książkę własnym dzieciom, jak trochę dorosną.
Nie we wszystkim trzeba się z Zanussim zgadzać. Na przykład postulat, by teologię, religię wzbogacić osiągnięciami nauk przyrodniczych wydaje mi się chybiony. Nie tędy droga. Nie przyniesie to zamierzonych rezultatów, a grozi redukcjonizmem.

Trzeba mieć w sobie dużo pokory i altruizmu, by napisać taką książkę. Zanussi się bowiem odsłania, opowiada o sobie, tylko po to, by czytelnikowi, zwłaszcza młodemu, pomóc dobrze przejść przez życie. Nie tylko młodemu, starszym daje okazję do konfrontacji z własnym życiem, do zrobienia rachunku i nowego startu. Na pewno polecę tę książkę własnym dzieciom, jak trochę...

więcej Pokaż mimo to

avatar
746
692

Na półkach:

Dość swobodne dywagacje na temat życia i mnóstwo pytań z tym związanych. Jedno jest pewne - Zanussi potrafi zadawać pytania, drążyć, prowokować. Warto zaznajomić się z tą lekturą, bo nawet gdy nie do końca zgadzam się w niektórych kwestiach z autorem, to jednak mnóstwo stwierdzeń uważam za niezwykle cenne. Ta książka niewątpliwie pobudza szare komórki, zmuszając je do pracy:)

Dość swobodne dywagacje na temat życia i mnóstwo pytań z tym związanych. Jedno jest pewne - Zanussi potrafi zadawać pytania, drążyć, prowokować. Warto zaznajomić się z tą lekturą, bo nawet gdy nie do końca zgadzam się w niektórych kwestiach z autorem, to jednak mnóstwo stwierdzeń uważam za niezwykle cenne. Ta książka niewątpliwie pobudza szare komórki, zmuszając je do pracy:)

Pokaż mimo to

avatar
159
113

Na półkach:

N°02 /2017
Krzysztof Zanussi Strategie życia

Książka jest zbiorem refleksji nad życiem, wzbogaconych o przykłady i wideo fragmenty z twórczości reżysera. Dzięki temu całość wypada wiarygodnie, a lektura wciąga do tego stopnia, że ciężko się od niej oderwać i czyta się ją wyjątkowo szybko (a to pewnie za sprawą lekkiej formy, do której Zanussi sam się przyznaje w którymś z fragmentów książki).
Ale o czym w niej mowa? A no właśnie o tym jak żyć pod prąd i nie ulec pokusie promowanemu dzisiaj modelowi masowego konsumenta. Np. zamiast zmieniać kobiety jak rękawiczki, autor poleca spojrzeć na sprawę z innej strony: „żyjąc razem z jedną żoną zbieramy wspólnie punkty, każdy nowy związek to reset, cofnięcie do pola zero, wszystko trzeba zaczynać od nowa, a wiadomo, że tak daleko się nie zajdzie”[1]. Podoba mi się w tej książce ten „wyraźny konserwatywny rys”, który da się odczuć w przemyśleniach autora. Dotąd miałam wrażenie, że jestem jedyną osobą na świecie, która wygaduje podobne „głupoty”, ale ufff jest jednak ktoś jeszcze! Zaskakujące są rzadkie odwołania do chrześcijaństwa, a podobno przecież autor sympatyzuje z Kościołem. Domyślam się, że to skutek, samoograniczenia, smutna konsekwencja dyktatury poprawności politycznej na salonach.

Bardzo mi przypadła do gustu jego wizja sztuki, chociaż nie jest w żadnym wypadku wyczerpująca: ”Dzieło sztuki ma wartość, jeśli spotkanie z nim czyni człowieka lepszym, bogatszym, mądrzejszym, lepiej pojmującym świat i siebie (...). Jeżeli po kontakcie z utworem (...) nie jesteśmy zmienieni, to znaczy utwór był jałowy i nie zostawił śladu, zadziałał jak guma do żucia – dał złudzenie, ale nie był pożywieniem"[2] ...i dalej jeszcze… „Nie chcę być rygorystą, ale jestem za tym arystokratyzmem ducha, który każe wybierać co najlepsze i nie zamulać ducha lekturą powieści wagonowej, słuchaniem łomotu czy oglądaniem sitkomu. (...) W ekologii mówimy wciąż o zatruciu wody, powietrza, środowiska. Ducha też można zatruć marną sztuką” [3].

Jak ktoś ładnie napisał: „To książka próbująca włączyć się w wysychający współcześnie nurt literatury mądrościowej.”[4] Mimo niezbyt zachęcającej okładki i trochę pretensjonalnego tytułu, warto przeczytać.

Przyjemność obcowania z książką 7*******

[1] Tamże, s. 131-132.
[2] Tamże, s. 179.
[3] http://pastores.pl
[4] http://pastores.pl

N°02 /2017
Krzysztof Zanussi Strategie życia

Książka jest zbiorem refleksji nad życiem, wzbogaconych o przykłady i wideo fragmenty z twórczości reżysera. Dzięki temu całość wypada wiarygodnie, a lektura wciąga do tego stopnia, że ciężko się od niej oderwać i czyta się ją wyjątkowo szybko (a to pewnie za sprawą lekkiej formy, do której Zanussi sam się przyznaje w którymś...

więcej Pokaż mimo to

avatar
197
21

Na półkach:

Pan Zanussi opisuje jak można żyć w opozycji do masowego i konsumenckiego modelu życia. Sposoby są opisane w sposób inteligentny, z klasą oraz przejrzysty. Sama lektura jest bardzo wciągająca głównie za sprawą ciekawych przykładów z życia autora i jego filmów, dzięki nim wiemy że Zanussi wie o czym pisze. Wskazane przepisy na życie nie są proste ani przyjemne, ale czy wielkie rzeczy osiąga się łatwo i przyjemnie? Książkę polecam każdemu kto zastawiał się jak żyć ,,dobrze” i uprzedzam, że prócz nie łatwych wskazówek są równie nie łatwe pytania.

Pan Zanussi opisuje jak można żyć w opozycji do masowego i konsumenckiego modelu życia. Sposoby są opisane w sposób inteligentny, z klasą oraz przejrzysty. Sama lektura jest bardzo wciągająca głównie za sprawą ciekawych przykładów z życia autora i jego filmów, dzięki nim wiemy że Zanussi wie o czym pisze. Wskazane przepisy na życie nie są proste ani przyjemne, ale czy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
307
124

Na półkach: , ,

Można się nie zgadzać. Przeczytać warto.

Można się nie zgadzać. Przeczytać warto.

Pokaż mimo to

avatar
102
95

Na półkach: ,

Autor prowokuje do myślenia, do zadawania pytań o siebie i do zmierzenia się z własnymi odpowiedziami, do przemyślenia elementów strategii... Mądry, ciekawy, ważny tekst, w którym jest spory obszar do polemiki ;-)

Przyjemność obcowania z książką 8********

Autor prowokuje do myślenia, do zadawania pytań o siebie i do zmierzenia się z własnymi odpowiedziami, do przemyślenia elementów strategii... Mądry, ciekawy, ważny tekst, w którym jest spory obszar do polemiki ;-)

Przyjemność obcowania z książką 8********

Pokaż mimo to

avatar
142
4

Na półkach:

Jeden z ostatnich, prawdziwych inteligentów prowadzi ciekawe rozważania na temat sensu życia, jego złożoności, dylematów moralnych. Swoje ciekawe wnioski ilustruje autobiograficznymi wątkami oraz fragmentami scenariuszy swoich filmów.

Książka z założenia miała być luźnym zbiorem różnorodnych refleksji. Dlatego trudno stawiać autorowi zarzuty, że niektórym tematom brakuje wnikliwej analizy.

Jedną z kluczowych kwestii podjętych przez reżysera jest polemika z triumfującym we współczesnym świecie postmodernizmem. Tutaj wyraźnie brak głębszej oceny zaistniałej sytuacji.

To prawda, że postmodernizm to bełkot który wprowadza chaos, obala wartości, wszystko relatywizuje. Niestety, postępujący od dawna upadek duchownych Kościoła paradoksalnie otwiera drogę do takiej właśnie transgresji. Nawet najpiękniejsze wartości tracą na znaczeniu jeśli wokół trudno dostrzec jakichkolwiek „prawdziwych pasterzy” czy też niezakłamanych orędowników idei.

Jeden z ostatnich, prawdziwych inteligentów prowadzi ciekawe rozważania na temat sensu życia, jego złożoności, dylematów moralnych. Swoje ciekawe wnioski ilustruje autobiograficznymi wątkami oraz fragmentami scenariuszy swoich filmów.

Książka z założenia miała być luźnym zbiorem różnorodnych refleksji. Dlatego trudno stawiać autorowi zarzuty, że niektórym tematom brakuje...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    63
  • Przeczytane
    58
  • Posiadam
    8
  • Teraz czytam
    4
  • Chcę w prezencie
    2
  • Ludzie ciekawi
    1
  • PRIORYTETY NABYWCZE
    1
  • Do recenzji
    1
  • Humanistyka
    1
  • 2020
    1

Cytaty

Więcej
Krzysztof Zanussi Strategie życia, czyli jak zjeść ciastko i je mieć Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także