Rzęsy na opak

Świat Książki
2007-01-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Zgodzę się z większością opinii, że jest to typowo opisana rodzina patologiczna w której mało co funkcjonuje tak jak powinno a ofiarą tej patologii są przede wszystkim dzieci. Mimo wszystko książka daje do myślenia i przede wszystkim motywuje nas czytelników do reakcji w życiu realnym. Lekka ale jednocześnie szokująca i przykra. Nie jest to duża i gruba książka więc warto jej poświęcić chwilę. Bardzo trafiona w obecnych czasach.

Rodzina Procyków. Ojciec alkoholik. Ulegająca matka. Dwóch synów - jeden z problemami narkotykowymi, drugi przygotowujący się do Komunii. Dwie córki - mała Marysia i Ola, naiwna nastolatka. To właśnie jej oczami poznajemy codzienność tej rodziny. Patologicznej rodziny.
To jedna z tych historii, która boli, porusza, przeraża, ale od której nie potrafimy się oderwać. Wiemy, że nie skończy się ona dobrze, ale gdzieś w podświadomości liczymy na ten happy end, który i tak nie nadchodzi.
Duszna atmosfera książki. Alkohol, narkotyki, bieda, przemoc, znęcanie. Wszystko co najgorsze przekazane może i w brutalny, obrzydliwy sposób, ale prawdziwy i szczery.
Codziennie, od czasu zakończenia tej książki, myślę o niej i odczuwam wewnętrzny ból, że takich rodzin jak rodzina Procyków jest mnóstwo. I czasem są one bardzo blisko nas.
Krótka powieść, ale treściwa i dosadna. Zapamiętam ją na długo.

Książka o trudnym świecie dorosłych widziany oczami dziecka. Szybko się czyta, ale nie jestem pod jej większym wrażeniem.

Świat widziany oczami dziecka. Nie jest to bajkowe życie, ale trudne w niezamożnej rodzinie. Dziewczynka ma doczynienia z różnymi mniej lub bardziej trudnymi sytuacjami. Widzi, że niektóre jej naganne zachowania są przez rówieśników wręcz podziwianie i chociaż się ich wstydzi to imponuje jej ich zainteresowanie. Bohaterka jest często naiwna, ale to dziecko i tak powinno być!
Tata niestety jak to "pijak" nie świec przykładem. Córka dziwi się matce, że ta pomimo ganienia męża za pijaństwo, jak jest trzeźwy to zachowuje się w stosunku do niego jak gdyby nic się nie stało.
Tu przypominają mi się słowa mojej koleżanki, że najgorsze było, że nigdy nie wiedziało się czy, kiedy i w jakim stanie tata wróci do domu i trzeba będzie uciekać. Ta huśtawka nastrojów była najgorsza. A po jego śmierci, co może szokować, mama i kilkoro rodzeństwa cieszyło się, że to już koniec!
Kochajmy i szanujmy nasze dzieci- to nasza przyszłość.
Polecam!

Książka Dawida Kornaga pt. "Rzęsy na opak" bardzo mnie poruszyła.Dawno nie czytałam historii, w której poprzez oczy dziecka jest ukazany okrutny świat dorosłych. Każde maleństwo zasługuje na to by być otoczone opieką, troskliwością, miłością, zrozumieniem, poczuciem bezpieczeństwa. Bogactwo i pieniądze nie dają szczęścia i nie są w życiu najważniejsze to wie chyba każdy, nie są one niezbędne w procesie wychowania młodego człowieka na dobrego dorosłego. Ale już odpowiedni wzorzec ról, które dzieci będą pełnić w przyszłości, m.in. matki lub ojca, już tak. W książce autor ukazuje nam życie rodziny dysfunkcyjnej wychowawczo niekiedy patologicznej jakich jest wiele w naszych środowiskach, rodzin z którymi bardzo często stykamy się na co dzień. To, co wywrócone na opak- system wartości, wychowanie, więzy rodzinne, przyjaźń- da się zmienić na lepsze tylko kosztem ofiary i traumy. Polecam gorąco!!.

Książka opowiada o nastoletniej dziewczynce i jej rodzinie. Niestety życie małej Oli nie jest kolorowe. Pokazuje ona świat dorosłych widziany oczami dziecka. Są w niej fragmenty, które sprawiają, że zaczynamy myśleć o losach dzieci wychowujących się w takich rodzinach jak bohaterka. Postać Oli u czytającego wywołuję wiele emocji. Książkę czyta się bardzo szybko. Polecam. 😃

Ja cię !! To to chyba arcydzieło.Że,tak napiszę.Co za książka ! mimo,że bardzo krótka.
Ale,mocna !! I to bardzo,co ta Ola przeżywa.Jaki ona warunkach życie.
Siostra kumpelki dziwka,tata pijak.Co matkę biję.Na osiedlu ćpuny.
Mocne,brutalne ,skrajne .

Ale,mocna !! I to bardzo,co ta Ola przeżywa.Jaki ona warunkach życie.
Siostra kumpelki dziwka,tata pijak.Co matkę biję.Na osiedlu ćpuny.
Mocne,brutalne ,skrajne .

Ciężkie tematy. Ale bardzo prosto napisana, wiec szybko sie czyta.

Ciężkie tematy. Ale bardzo prosto napisana, wiec szybko sie czyta.

W książce przedstawiono fragment z życia typowej polskiej rodziny patologicznej. Nic specjalnie odkrywczego, chociaż czytało się dobrze i szybko.

Nie jest to literatura najwyższych lotów, ale zasługuje na osiem oczek, bo napisana jest przejmująco, sprężyście i poprawnie czyli bezpośrednio, zrozumiale i bez zbędnych słów. Czyta się więc wartko, mimo iż opisane tu wydarzenia z punktu widzenia jedenastoletniej Oli są smutne. Czytelnika przeraża otaczająca Olę patologia i bardzo jej współczuje. Czytając tę historię czułam się niemal jak powszechnie znana z mediów bezczynna sąsiadka, która nie reaguje, gdy za ścianą słyszy płacz dziecka, bo nie chce wtrącać się w sprawy prywatne sąsiadów. Można więc tę książkę potraktować jako przestrogę przed tzw. znieczulicą społeczną. Druga kwestia to światełko w tunelu, które jawi się w książce w formie poniesienia konsekwencji za popełnione niegodziwości. Bo za opisane tu haniebne zachowania takie jak pijaństwo, ćpanie, bicie, kradzież, znęcanie się nad zwierzętami, pazerność, oszustwo i kłamstwo oraz wspomnianą bezczynność wymierzona zostaje przez los kara. Ku przestrodze.

• Biblioteka
  • 2011

Dodaj cytat z książki Rzęsy na opak