Allegro - kampania grudzień kat. piękna

Brudny dotyk

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
978-83-7648-340-5
Kanarek

Z okładki: Powieść powstała na podstawie raportu dla Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Opowiada o tragicznej sytuacji molestowanych dzieci w polskich domach dziecka. Autorka dotarła do dorosłych dziś wychowanków, czego efektem jest splot ich życiorysów, ubranych w poruszająca opowieść o trudnej drodze do traumatycznego dzieciństwa do miłości, szczęścia i spełnienia. Siedmioletnia Nina...

Siedmioletnia Nina zostaje sierotą. Trafia do rodziny zastępczej, w której dzieci wychowuje się, stosując ostry rygor i dyscyplinę. Zostaje brutalnie zgwałcona przez opiekuna. Stamtąd, okaleczona fizycznie i psychicznie, trafia do domu dziecka, gdzie dyrektorem jest wyrafinowany kat. Jej koszmar się powtarza. Dla Niny ucieczką staje się niezwykły, lecz coraz bardziej niebezpiecznie wciągający świat fantazji. Na szczęście w domu dziecka poznaje także dwóch chłopców, z którymi się zaprzyjaźnia. Po latach tragedia, która odbiera jej jedynych przyjaciół i jednocześnie stawia na drodze mężczyzn gotowych ją pokochać, powoduje, że Nina nie umie w życiu dokonywać wyborów. Boi się, bo nie wierzy, że potrafi kochać...

Poruszająca i straszna historia siedmioletniej dziewczynki Niny i wychowanków w Polskim domu dziecka przeraziło, zasmuciło mnie co okrutnego,złego tam się działo były dzieci molestowane w okrutny sposób.
Smutna, na prawdziwej historii książka wzruszyła mnie, poruszyła moje serce.

Katarzyna | 2014-07-31
Na półkach: Przeczytane, 52/2014
Przeczytana: 31 lipca 2014

Sięgałam po tą książkę, sądząc, że jest to kolejna historia "pisana przez życie", szczegółowo opowiadająca historię molestowania dziewczynki. "Brudny dotyk" taki nie jest. Po suchym, ciężkim dla mnie, opisowym początku, okazuje się przepiękną opowieścią o życiu Niny, która, będąc molestowana w dzieciństwie, usiłuje sobie radzić w dalszym życiu. Momentami delektowałam się tą lekturą jak dobrą kawą, tak mi przypadła do gustu. Zakończenie jest przewidywalne, ale innego się nie spodziewałam. Wspaniała książka.

manga231 | 2015-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2015

Głównym tematem książki jest kontrowersyjne zjawisko naszych czasów- molestowanie niewinnych, dopiero poznających świat dzieci. Szkoda, że w ten sposób go odkrywają. Po Brudny Dotyk sięgnęłam, bo chciałam przybliżyć sobie sytuacje dzieci w sierocińcach czy rodzinach zastępczych. Jakie było moje rozczarowanie, gdy ten temat zawarty jest AŻ w dwóch rozdziałach. Reszta to rozterki i brak umiejętności przystosowania się do życia Niny, głównej bohaterki. Mogę sobie tylko wyobrażać co może czuć taki człowiek, ale momentami zwyczajnie denerwowało mnie jej zachowanie, te pretensje do otaczających ją osób o brak zrozumienia z ich strony, mimo, że nie dała szansy na odkrycie jej lepiej. Jest to pierwsza powieść Mularczyk, nie jest błędnie czy chaotycznie napisana, ale niektóre opisy są typowo nie w moim guście. Jest to np. dokładny, szczegółowy opis potrawy, wystarczyło napisać konkretnie co jest na talerzu, bo przecież nie jest to kiążka o kulinariach :p. Dochodzą do tego dość dokładne...

Lemma | 2010-11-09
Przeczytana: 05 listopada 2010

Zabierając się do książki nie pragnęłam wcale czytać drastycznych opisów, czy płakać nad losem skrzywdzonej sieroty. Nie wymagałam też żadnych miłych wrażeń. Miałam nadzieję, że ta książka będzie jednak inna od tych, które dotychczas czytałam na ten temat, np. „Monika B. nie jestem już waszą córką”, czy „Tatusiu, proszę nie”. Tak po części było, jednak „Brudny Dotyk” był lekturą po prostu nudną i to nie względu na to, że do minimum zostały ograniczone szczegóły przykrych wydarzeń.
Brudny Dotyk miał być książką o molestowaniu, ale traktuje przede wszystkim o dorosłym życiu dziewczyny molestowanej w dzieciństwie przez tych, którzy mieli zapewnić potrzebną jej opiekę. Osierocona, potem wielokrotnie gwałcona przez swoich opiekunów, odnalazła przyjaciół w dwóch chłopcach z tego samego domu dziecka. Razem trzymali się aż do pewnego strasznego wydarzenia. Świat głównej bohaterki ponownie runął i jak miało się okazać, nie był to ostatni raz. Jej życie uczuciowe to walką o zaufanie do...

| 2013-04-26
Przeczytana: kwiecień 2013

Bardzo, bardzo dobra książka! Opowiada o życiu dziewczyny molestowanej w dzieciństwie. Napisana świetnym językiem. Czytając ją czułam, jakbym była główną bohaterką-czułam jej ból, strach, wyobcowanie.

Polecam gorąco-wiele się można z niej nauczyć

Ania

| 2013-11-05
Przeczytana: luty 2013

"Brudny dotyk" bardzo podobał mi się w momentach opisu dzieciństwa głównej bohaterki; momentu gwałtu, dramatu małej dziewczynki, okropnych realiów zrujnowanego dzieciństwa, czy kontaktu z przyjaciółmi, których odnalazła w osobie dwóch chłopców z tego samego domu dziecka. Gdyby rozwinąć ten wątek, byłoby super. Wszystko zniszczyły opisy dorosłego życia Niny, które okropnie mnie zawiodły. Dziewczyna jednocześnie pragnie miłości lecz nie potrafi jej zaakceptować z powodu traumy sprzed kilkunastu lat. Nie wciągnęło mnie to.
Początek książki zdecydowanie najlepszy. Potem przyjemność z czytania stopniowo zanikała, aż ostatecznie wyrobiła mi taką a nie inną opinię.
Czy polecam? Hmm... Warto przeczytać, ale nie obiecywałabym zachwytu.

Kanarek | 2010-03-29
Przeczytana: marzec 2010

Ciekawa książka. Pokazuje jak traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa potrafią zaważyć na całym późniejszym życiu.
Chociaż prawdę mówiąc sięgając po tę książkę myślałam, że autorka bardziej skupi się na pokazaniu dziecięcej psychiki. Traumatyczne dzieciństwo pojawia się głównie we wspomnieniach, jest odsłaniane powoli.
Moim zdaniem problem został ukazany nieco pobieżnie a autorka zbyt skupiła się na współczesnym życiu bohaterki.
Ale generalnie polecam, bo książka wciąga i szybko się czyta.

Basia | 2013-03-26
Przeczytana: 20 lutego 2013

Pomimo negatywnych pierwszych myśli (tragiczna sytuacja molestowanych dzieci w Polsce), książka opowiada przede wszystkim o rzeczach dobrych, o drodze dochodzenia do miłości, szczęścia, spełnienia, odkrycia własnego "ja". Traumatyczne przeżycia z dzieciństwa są w tym przypadku rozrzedzane w pamięci, przetrawiane i dostosowane do radzenia sobie w życiu dalej, następuje pogodzenie z przeszłością, uświadomienie sobie, że to nie zdarzyło się z własnej winy. Bądź, co bądź przeszłości nie da się już zmienić, ale można tak zmienić siebie, abyśmy czuli, że przyszłość leży przed nami otworem i nie możemy się jej już doczekać.

Autorka pięknie potrafi opisać zwyczajność codzienności, zachowania ludzkie. Uczucia ubiera w idealne, pasujące jak ulał słowa, które wtapiają się w postaci, tworząc niezapomniane momenty i chwile dla nas - odbiorców. Lektura zrodziła u mnie i u większości pewnie także zrodzi dużo, bardzo dużo, niesamowicie dużo myśli na temat życia, jego całej drogi i tego co w...

kasia | 2014-08-31
Przeczytana: czerwiec 2011

Powieść porusza bardzo delikatny temat dzieci molestowanych w polskich domach dziecka i ich drogę przez życie z tak ciężkim balastem przeżyć. Bohaterką jest Nina. Jej świat uległ zmianie, gdy jako siedmioletnia dziewczynka trafia do rodziny zastępczej, gdzie jest bita, głodzona, poddawana ostrej dyscyplinie, aż w końcu zgwałcona.
Kolejnym katem okazuje się dyrektor domu dziecka, który także wykorzystuje seksualnie Ninę. Jedyną nadzieją na przetrwanie w tym brutalnym świecie, są dwaj chłopcy, wychowankowie placówki. Przyjaźń, która ich połączyła trwa przez lata, do momentu dramatycznego wypadku w górach, w którym śmierć odbiera jej najbliższe dwie osoby.
Traumatyczne przeżycia, których Nina doświadczyła w ciągu swojego życia rzutują na zdolność do prawidłowego oceniania sytuacji, dokonywania wyborów oraz podejmowania decyzji. Gubi się w otaczającym ją świecie. Jest ślepa na otaczających ją ludzi gotowych ją pokochać, nie wierzy, że w życiu może być szczęśliwa.

Aga | 2010-08-07
Na półkach: Przeczytane, 52 (2010), Posiadam
Przeczytana: 07 sierpnia 2010

Nie sugerujcie się opisem książki.. wątek o molestowaniu zawiera się łącznie na ok 10 stronach, a reszta to opowieść o kobiecie zniszczonej psychicznie, która przez przeżycia z dzieciństwa nie potrafi funkcjonować we współczesnym świecie, boi się ludzi, nie potrafi podejmować decyzji i ciągle ucieka. Mimo pierwszego sceptycznego podejścia i czytania jakby na siłę.. książka po paru rozdziałach naprawdę wciąga i czyta się ją przyjemnie i szybko. Nie jest to może wyżyna literatury ani pozycja z serii 'musisz przeczytać', ale wciągająca opowieść z dosyć przewidywalnym zakończeniem. Nie wiem komu polecić - myślę, że dla fanów obyczajowych historii o trudnej miłości i dużych problemach z własną psychiką.