Muzeum rzeczy nieistniejących

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
enga

"Muzeum Rzeczy Nieistniejących” jest niezwykłym zbiorem felietonów publikowanych na łamach „Przekroju” w latach 1998-2000. W Muzeum Rzeczy Nieistniejących zakopiesz „topór wojenny”, dowiesz się, że „czas to pieniądz”, będziesz biegał jak „kot z pęcherzem” i z niejednym zjesz „beczkę soli”. O czym mowa, o zwrotach tak naprawdę nieistniejących, ale obecnych w naszej wyobraźni i powszechnie stosowanych. Eksponaty prezentowane w muzeum opowiadają jakąś historię, pochodzą z różnych zakątków świata, a każdy z nich jest inny, wyjątkowy. Wspaniała lektura dla miłośników Doroty Terakowskiej, jej stylu, sposobu patrzenia na świat. Jednocześnie jest to niezwykły przewodnik po świecie – muzeum, w którym żyjemy i który pełen jest...”rzeczy nieistniejących".

książek: 1930
skarbka78 | 2014-01-27
Na półkach: Przeczytane, Polskie, 2014
Przeczytana: 27 stycznia 2014

W tym specyficznym muzeum czytelnik może zwiedzić kilka ciekawych sal:
- z eksponatami przyrodniczymi;
- z eksponatami dotyczącymi człowieka;
- z eksponatami literacko-baśniowymi;
- z eksponatami abstrakcyjnymi;
- z eksponatami nostalgicznymi.
Poza tym znajdują się tam także eksponaty zamknięte w magazynie. Hasła do Muzeum Rzeczy Nieistniejących sugerowali czytelnicy, a interpretowała kustosz Dorota Terakowska. Są tam przedmioty, których pozornie w ogóle nie ma, ale istnieją w naszej wyobraźni np. ucho od śledzia, wąż w kieszeni, małpi rozum, zwierciadło duszy itp. itd.
Całość tworzy co prawda krótki i dowcipny, ale jednak słownik; dlatego oceny są tu sporo niższe niż przy powieściach tej autorki.

AnnaCecylia | 2013-12-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kocham
Przeczytana: 18 grudnia 2013

Przeczytana przed Świętami Bożego Narodzenia sprawiła, że do tradycyjnych podarków dołączyłam parę Rzeczy Nieistniejących. Bo czasem to one okazują się najcenniejsze.

borowapokoju | 2015-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2015

Lekki i przyjemny słownik rzeczy nieistniejących w świecie fizycznym. Momentami dowcipny, momentami nużący - mimo wszystko jest to słownik i chociaż niektóre definicje wywołują uśmiech na twarzy, to jednak nie czyta się tego z wypiekami na twarzy i nie zapiera tchu w piersi.

Symphonica | 2012-06-11

Jest to swego rodzaju słownik dlatego nie uchodzi za najciekawszą książkę. Może się przydać:)(do cytowania)

Wiedzma60 | 2011-06-10
Przeczytana: 15 czerwca 2011

Do łyknięcia przy kawie-)))

Bleaktree | 2016-06-16

W zasadzie sam pomysł wydania tego w wersji książkowej jest chyba raczej kronikarski... tym niemniej skusiłam się i posiadam ;)

Oluś02 | 2017-02-15
Przeczytana: grudzień 2016