Król kier znów na wylocie

Okładka książki Król kier znów na wylocie
Hanna Krall Wydawnictwo: Świat Książki reportaż
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
8324702822
Tagi:
holocaust reportaż polski
Inne
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
432 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
853
71

Na półkach:

Kilka dni temu, przez zupełny (ale jakże szczęśliwy) przypadek miałam okazję obejrzeć, ale i wysłuchać w TVP2 rozmowę Mariusza Szczygła z Hanną Krall. Pisarka opowiadała, w sposób niezwykły, o swoich równie niezwykłych książkach. Przywołała między innymi historię opisaną w "Królu kier".
Ona - Izolda (żona), on - Król kier (mąż). Jej udaje się wydostać z getta, zaś on trafia do obozu koncentracyjnego (najpierw w Oświęcimiu, później w Mauthausen). Ona poprzysięga, że nie spocznie, póki nie odnajdzie go i nie wykupi. Jest w stanie zrobić wszystko, aby zdobyć pieniądze na ten cel. Jest gotowa poświęcić samą siebie. Upokorzenia, ból, których doznaje (jest przesłuchiwana przez gestapo, zostaje wywieziona na roboty przymusowe, pewien czas spędza z obozie) są nieważne. Wszystko, co robi robi w imię miłości do męża. Jednak nim zdążyła wydostać Króla kier z obozu skończyła się wojna. Odnalazła go w Mauthausen. Budują nowe życie. Mieszkają w Wiedniu, później wracają do Polski (do Łodzi). W związku z wydarzeniami roku 1968 zmuszeni są do emigracji. Wracają do Wiednia. Żyją. Pracują. Wychowują dwie córki. W dwadzieścia lat po wojnie mąż ją zostawia.
Wracając do rozmowy, o której wspomniałam na wstępie. Mariusz Szczygieł zwrócił uwagę Hanny Krall na niewielką liczbę słów, dzięki którym opowiada historie z odległej przeszłości. Autorka odparła, że używa wyłącznie słów niezbędnych do tego, aby opisać konkretne zdarzenie. Nadmiar słów jest bowiem zbędny i może zaszkodzić. I tak też jest w przypadku tej książki. Cała jej mądrość zamieszczona została na zaledwie stu pięćdziesięciu stronach, na których jest mowa o cierpieniu, upodleniu, okrucieństwie i wielkiej miłości. A kocha się,jak zauważył Mariusz Szczygieł (odnosząc się do tej konkretnej historii) wyłącznie na własną odpowiedzialność.
Książki Hanny Krall są ascetyczne w formie. Ale czyż śmierć, gwałt, głód potrzebują epitetów. Czyż trzeba pisać, że zadano okrutny gwałt, a śmierć była straszna? Czy to bardziej podkreśla wymowę tych słów, które już same w sobie są przerażające? Krall wypełnia białe plamy w historii holocaustu przywołując z odmętów pamięci bezimiennych, z których każdy miał do opowiedzenia swoją własną historię.

Kilka dni temu, przez zupełny (ale jakże szczęśliwy) przypadek miałam okazję obejrzeć, ale i wysłuchać w TVP2 rozmowę Mariusza Szczygła z Hanną Krall. Pisarka opowiadała, w sposób niezwykły, o swoich równie niezwykłych książkach. Przywołała między innymi historię opisaną w "Królu kier".
Ona - Izolda (żona), on - Król kier (mąż). Jej udaje się wydostać z getta, zaś on...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    705
  • Chcę przeczytać
    340
  • Posiadam
    134
  • Ulubione
    19
  • 2019
    7
  • Teraz czytam
    6
  • Literatura faktu
    5
  • Z biblioteki
    5
  • Reportaż
    5
  • Holocaust
    4

Cytaty

Więcej
Hanna Krall Król kier znów na wylocie Zobacz więcej
Hanna Krall Król kier znów na wylocie Zobacz więcej
Hanna Krall Król kier znów na wylocie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także