Sędzia Di i nawiedzony klasztor

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy

Najnowsza seria kryminałów chińskich, których akcja rozgrywa się w starożytnych Chinach. Główny bohater sędzia Di wraz ze swoimi pomocnikami rozwiązuje zagadki kryminalne. Z narażeniem własnego życia demaskuje morderców i bezlitośnie wymierza im sprawiedliwość. Kiedy po dramatycznej akcji wraca do domu, jego trzy kochające żony opatrują mu rany i układają do snu... W świetle błyskawicy wyłania się imponująca czerwona budowla, przycupnięta na skale w dzikim górzystym rejonie okręgu Han-yuan. Stary taoistyczny klasztor Porannych Obłoków będzie nocnym schronieniem dla sędziego Di i jego świty, którzy zaoferowali podróżnikom ochronę przed szalejącą wokół burzą. Okazuje się, że klasztor nie jest tak spokojnym miejscem, jak się zdawało. Mają tam miejsce złowieszcze wypadki, na mgnienie oka ukazują się sceny i zbrodnie z odległych czasów, pojawiają się przesłanki sugerujące, że także współcześnie zdarzają się tam ponure knowania i morderstwa. Zaintrygowany i zaniepokojony sędzia Di spędza męczącą noc, bez wytchnienia prowadząc piekielnie trudne dochodzenie...

Abigail | 2013-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2013

Z powodu burzy i zepsutego koła w wozie sędzia Di zmuszony jest zatrzymać się na noc w taoistycznym klasztorze. Kiedy kieruje się ku swoim apartamentom, nagle wiatr otwiera okiennice i sędzia dostrzega w oknie naprzeciwko dziwną scenę: mężczyzna popycha nagą, jednoręką kobietę. Dodatkowo dowiadujemy się, że w ostatnim czasie w klasztorze miały miejsce tajemnicze zgony młodych dziewcząt. Nie do końca jest też jasna sprawa śmierci byłego opata. Czy te wszystkie zdarzenia łączy jakiś punkt wspólny? Oto zagadka przed którą staje nasz bohater. Jak się okaże, dla jej rozwiązania, z pozoru mało ważne detale będą miały fundamentalne znaczenie.

Ciekawie skonstruowana intryga została osadzona w miejscu owianym tajemniczością i niezwykle pobudzającym wyobraźnię- stary klasztor z mnóstwem pomieszczeń i schodów, z sekretnymi przejściami, pokojami i korytarzami to wprost idealna sceneria dla powieści kryminalnej. (na pierwszych stronach książki został narysowany jego plan aby czytelnik mógł się...

Joanna Bożek | 2012-03-16
Przeczytana: 12 marca 2012

Kilka dni temu skończyłam czytać czwartą już z kolei książkę o Sędzim Di.
Z początku nie mogłam się wbić w jej treść, szło mi opornie.. pierwszy raz mi się to zdarzyło przy tej serii.
Wydaje mi się, że wszystko przez to, że nie miała klasycznego początku i tak naprawdę Sędzia gonił za swoimi domysłami a nie zbrodnią jak to zazwyczaj ma miejsce, z czasem oczywiście powieść nabrała tempa i jakoś poszło.
Akcja toczy się w klasztorze taoistycznym w którym przez burzę musiał na noc zatrzymać się Sędzia Di wraz ze swoimi trzema żonami oraz ze swoim przybocznym Tao Gan'em.
Klasztor z początku wydaje się być nawiedzony, a do tego Sędzia przeziębił się podczas burzy i już sam nie wie co jest na prawdę a co się mu wydaje. Do tego wszystkiego na światło dzienne zaczynają niespodziewanie wychodzić dziwne tajemnice klasztoru które nie pozwolą naszemu głównemu bohaterowi przespać tej nocy.

Ogólnie polecam, jak zwykle zakończenie książki potrafi mocno zaskoczyć.

Opinię zamieściłam również na...

jatymyoni | 2014-07-10
Przeczytana: lipiec 2014

Książki tego autora zawsze wprowadzają mnie w dobry nastrój. Akcja wartka bez dłużyzn i zbędnych opisów, ale zawsze można się czegoś ciekawego dowiedzieć. Ciekawa intryga, pełen tajemnic klasztor, siązka trzyma w napięciu do ostatniej strony.

Sylwia Szczasiuk | 2014-01-27
Przeczytana: 01 lipca 2012

Pierwsza z książek o Sędzim Di jakie przeczytałam, i był to bardzo dobry wstęp do całej serii. Bardzo spodobało mi się podejście autora do historii i tradycji dawnych Chin, a jego uwagi i tłumaczenia są dodatkowym atutem.

Abee | 2013-09-10
Na półkach: Przeczytane, Chiny
Przeczytana: 08 września 2013

Imponująca nota biograficzna Gulika na wstępie. A w środku dość hermetyczna historia kryminalna. Szczegóły tego, co doprowadza do rozwiązania zagadki toną w morzu niezrozumiałych nazw, zawiłych pojęć filozoficznych i nieznanych obyczajów. Zbyt wiele obcego elementu wpłynęło na dość marny odbiór tego kryminału. Dam sędziemu Di jeszcze szansę, ale "Nawiedzony klasztor" nie zachwycił mnie.
Dla porządku: "Sędzia Di i nawiedzony klasztor" - 7 książka wg chronologii wydarzeń, 6 napisana w cyklu (1961). Słabiutka.

COMPOSmentis | 2013-08-09

Nie przepadam za kryminałami, ale te mnie urzekły. Seria o sędzim Di zaczęła się ukazywać, gdy zatrudniono mnie w księgarni. To były jedyne książki (poza literaturą dziecięcą), które mnie nie nudziły a jednocześnie można było pochłonąć je w jeden dzień, nie tracąc wątku. Przyjemność czytania raz większa raz mniejsza. Nie wszystkie zagadki są równie ciekawe. Z pewnością jednak warto poznać choć kilka z nich. Nie odmóżdżają a momentami naprawdę uczą histori starożytnych Chin, szczególnie tej codziennej, która do tej pory nie była moja najmocniejszą stroną. Zresztą dalej nie jest, ale już przynajmniej wiem co nieco... Polecam na jesienne wieczory!

Michal Zacharzewski | 2014-12-04
Przeczytana: 10 października 2014

Kolejny tom sagi o sędzim Di. O tyle nietypowy, że jego akcja dzieje się właściwie w jednym miejscu, starym klasztorze położonym w górach. Ograniczenie miejsca wychodzi książce na dobre, a nawiązania do powieści grozy wyróżniają ten tom na tle innych. Zdecydowanie warto przeczytać, jeśli Di się lubi.

RyBy RyBy | 2015-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2015

Słyszałem świetne opinie na temat serii o sędzim Di, ale mi nie przypadło do gustu. Za długo się rozkręca, tematyka Chin poprzednich wieków też niezbyt mnie porwała. Ale zakończenie historii, muszę przyznać, to majstersztyk :)

ET91ET | 2011-08-26

Bardzo Ciekawe, porywające zagadki! Wciągające!

dorotka105 | 2012-10-08
Przeczytana: sierpień 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dałam się oczarowac całą serią o Sędzim Di. Pokazuje chiński system sprawiedliwości, gdzie w jednej osobie połączono prokuratora, obrońcę, śledczego i sędziego. Ciekawe jak by wyglądał nasz sytem gdyby wprowadzić niektóre z opisanych rozwiązań ;-)