O pochodzeniu Galla Anonima

Wydawnictwo: Avallon
historyczna

Autor niniejszego studium stara się obalić dogmat o francuskim pochodzeniu autora Kroniki polskiej, dowodząc, że brak jakichkolwiek dowodów przemawiających za francuskim pochodzeniem Galla Anonima. Tomasz Jasiński, nawiązując do ustaleń Tadeusza Wojciechowskiego i Danuty Borawskiej, dowodzi, że Galla Anonima łączyły ścisłe związki z Wenecją. Autor dostarcza wielu nowych dowodów przemawiających za powiązaniami Galla z północnowłoskim kręgiem kulturowym, ale wskazuje też na jego związki z Dalmacją i Chorwacją, z dwoma krajami, które pozostawały w kręgu oddziaływań kulturowych i gospodarczych Wenecji. Tomasz Jasiński opowiada się za identyfikacją Galla Anonima z Mnichem z Lido, autorem Translacji św. Mikołaja, ostatecznie jednak nie przesądza, czy pochodził on z Wenecji, czy też z jednego z miast dalmatyńskich, np. z zadaru Dalmatyńskiego.

Michał Przybylski | 2016-05-13
Przeczytana: kwiecień 2016