Poznań, stolica Wielkopolski i jedno z głównych miast polskich, sięga swymi początkami najdawniejszych dziejów Polski. Już od X w. istniał tu ważny gród, jeden z centralnych punktów monarchii Piastów. Przełomowe znaczenie miała dokonana w połowie XIII w. lokacja miasta na prawie niemieckim. Zostało ono założone na lewym brzegu Warty. Dokument lokacyjny wystawili książęta wielkopolscy Przemysł I i Bolesław Pobożny w 1253 r. Niniejszy tom nawiązuje do obchodzonej niedawno 750. rocznicy tego wydarzenia. Zawiera 26 studiów z dziejów średniowiecznego Poznania, od jego wczesnopiastowskich początków po schyłek wieków średnich (z licznymi wycieczkami w głąb czasów nowożytnych). Zbiór ma charakter interdyscyplinarny: poszczególne artykuły prezentują wyniki najnowszych badań z zakresu historii, archeologii, historii sztuki, historii architektury, heraldyki, a także antropologii czy archeozoologii. Wiele miejsca poświęcono kulturze materialnej mieszkańców. Książka przynosi podsumowanie stanu wiedzy o Poznaniu w pierwszych wiekach jego istnienia. Okładka: twarda; Rok wydania: 2005;

Szymon | 2016-05-11
Przeczytana: 11 maja 2016