Talmud

Wydawnictwo: Cyklady
historyczna

Talmud jest zbiorem nauk wielu pokoleń żydowskich uczonych, żyjących w pierwszych wiekach naszej ery, którzy zajmowali się objaśnianiem i komentowaniem zasad podanych w Biblii. To obszerne dzieło, obejmujące zagadnienia religijne, prawne, etyczne, a także tematy z dziedziny folkloru, życia społecznego i codziennej egzystencji, stanowi podstawę całego judaizmu i bez wątpienia należy do najstarszych pomników myśli ludzkiej.

Niniejsza książka, napisana przez wybitnego znawcę literatury rabinicznej, zawiera przejrzysty i systematyczny wykład na temat Talmudu. Jest to najlepsza i najpełniejsza synteza niezmiernie bogatego materiału, który przez setki lat pozostawał niedostępny dla Europejczyków z powodów religijnych i kulturowych, a także trudnej do pokonania bariery językowej.

Książka będzie z całą pewnością bezcennym źródłem informacji dla wszystkich czytelników pragnących poznać treść Talmudu i zdobyć obiektywne pojęcie o tym, w co wierzyli i czego nauczali religijni przywódcy Żydów.

edan | 2017-03-13
Przeczytana: 07 marca 2017

Książka stanowi ogólne omówienie oraz wprowadzenie do Talmudu dla ludzi nieobeznanych z literaturą rabiniczną. Specyfika tematu, gąszcz zawiłych zagadnień związanych z judaizmem powoduje, że przez setki lat narosło wokół Talmudu wiele mitów, które poniekąd dały podwaliny pod późniejszy antysemityzm. Ponieważ Talmud obejmuje niezwykle wiele aspektów życia codziennego Żydów, autor postanowił ograniczyć tematykę do najważniejszych kwestii. Omawia zawiłości tak skrupulatnego przestrzegania prawa i tradycji ( dzięki którym Żydzi zachowali swoją tożsamość przez tysiące lat), które często wywoływały u postronnych – jeżeli już nie niechęć- to przynajmniej niezrozumienie. Publikacja daje tylko ogólny zarys tego czym jest Talmud, ponieważ dla zwykłego czytelnika analizowanie zawiłości rabinicznych rozważań nad wyszczególnionymi zagadnieniami mogłoby być ponad jego siły. Można ją poniekąd traktować jako przygotowanie przed przystąpieniem do studiowania tekstu Talmudu.

Comatose | 2017-02-14
trud | 2015-10-07