Ostatni rycerz króla Artura

Tłumaczenie: Anna Bidwell
Seria: Książnica
Wydawnictwo: Książnica
The last knight of Artur's king
rycerz, król, Artur

Zbeletryzowana biografia Henryka V, władcy Anglii od roku 1413. W roku 1414 stłumił powstanie lollardów, zażądał zwrotu dawnych ziem Plantagenetow we Francji i wznowił wojnę stuletnią. Ukoronowaniem jego działań był traktat w Troyes, na mocy którego został uznany regentem i następcą tronu Francji. Był sławny w całej Europie swoich czasów, a dla rodaków w późniejszych wiekach stał się symbolem patriotyzmu i dumy narodowej był ostatnim angielskim królem wojownikiem i bohaterem, ostatnim rycerzem króla Artura.

źródło opisu: Książnica 2005

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Gosia | 2018-02-17
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 16 lutego 2018

Chyba z 10 lat minęło od czasu, kiedy czytałam biografię Elżbiety I autorstwa Georga Bidwella. Wtedy jego pióro mnie zachwyciło.
Tym razem wzięłam do przeczytania książkę o Henryku V. Ta książka już nie wywarła na mnie takiego wrażenia, ale nic jej nie ujmując jest to rzetelnie i sprawnie napisana biografia.
Nie bez przyczyny tytułem książka nawiązuje do rycerzy króla Artura.
Charakter i życie króla Henryka V to doskonały wzór cnót rycerskich i modelowy władca.
Za jego rządów Anglia kwitnie, król sprawnie rządzi państwem, dobrze działa administracja, finanse, sądownictwo i wojsko. Ma poparcie wśród chłopów, szlachty, mieszczaństwa i kupców. Zyskał spory szacunek i uznanie swoich podwładnych.
Historia zna wiele przykładów na to, że dynastyczne dziedziczenie tronu nieraz doprowadzało do tego, że na tronie zasiadał władca bardziej podobny do marionetki, nieraz cherlak lub szaleniec.
Tutaj mamy do czynienia z pozytywnym wzorem władcy: jednocześnie rozważny, ale nie brak mu też...

joan_stark | 2015-12-23
Przeczytana: 17 sierpnia 2015

Historia króla Henryka V Plantageneta na prawdę może przypominać przygody rycerzy okrągłego stołu: waleczny, nieustępliwy, ale jednak honorowy. Swoimi czynami doprowadził do uznania siebie następcą tronu Francji, co jednak nie doszło do skutku.
Jeżeli chodzi o samą powieść, pan Bidwell bardzo ciekawie prowadzi akcje, książka nie jest nudna ani nijaka, co często zdarza się w powieściach historycznych, gdzie mnogość szczegółów zatraca główny wątek opowieści. Tutaj tego nie ma, poznajemy głównego bohatera dosyć dokładnie, do tego autor opiera się na sprawdzonych faktach.

Krystyna | 2011-08-24

Warto przeczytać - jak większość biografii pióra Bidwella.
Nie jest to typowa biografia, suchy opis postaci i epoki - raczej opowieść o człowieku, jego zaletach i wadach oraz czasach, w których żył.
Bidwell nie stosuje schematu dobry/zły, nie dokonuje jednoznacznych ocen - i to właśnie przyciąga mnie do jego książek.

Piotr | 2010-07-30
Przeczytana: 29 lipca 2010

Jak zwykle u Bidwell'a historia Anglii bardzo ciekawie opowiedziana.

Jacek1401 | 2018-01-12
Agata | 2018-01-08