Ostatni rycerz króla Artura

Tłumaczenie: Anna Bidwell
Książka jest przypisana do serii/cyklu ""Książnica" Kieszonkowa". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Książnica
The last knight of Artur's king
83-7132-787-0
rycerz, król, Artur

Zbeletryzowana biografia Henryka V, władcy Anglii od roku 1413. W roku 1414 stłumił powstanie lollardów, zażądał zwrotu dawnych ziem Plantagenetow we Francji i wznowił wojnę stuletnią. Ukoronowaniem jego działań był traktat w Troyes, na mocy którego został uznany regentem i następcą tronu Francji. Był sławny w całej Europie swoich czasów, a dla rodaków w późniejszych wiekach stał się symbolem patriotyzmu i dumy narodowej był ostatnim angielskim królem wojownikiem i bohaterem, ostatnim rycerzem króla Artura.

joan_stark | 2015-12-23
Przeczytana: 17 sierpnia 2015

Historia króla Henryka V Plantageneta na prawdę może przypominać przygody rycerzy okrągłego stołu: waleczny, nieustępliwy, ale jednak honorowy. Swoimi czynami doprowadził do uznania siebie następcą tronu Francji, co jednak nie doszło do skutku.
Jeżeli chodzi o samą powieść, pan Bidwell bardzo ciekawie prowadzi akcje, książka nie jest nudna ani nijaka, co często zdarza się w powieściach historycznych, gdzie mnogość szczegółów zatraca główny wątek opowieści. Tutaj tego nie ma, poznajemy głównego bohatera dosyć dokładnie, do tego autor opiera się na sprawdzonych faktach.

Krystyna | 2011-08-24

Warto przeczytać - jak większość biografii pióra Bidwella.
Nie jest to typowa biografia, suchy opis postaci i epoki - raczej opowieść o człowieku, jego zaletach i wadach oraz czasach, w których żył.
Bidwell nie stosuje schematu dobry/zły, nie dokonuje jednoznacznych ocen - i to właśnie przyciąga mnie do jego książek.

Piotr | 2010-07-30
Przeczytana: 29 lipca 2010

Jak zwykle u Bidwell'a historia Anglii bardzo ciekawie opowiedziana.

Aliath | 2016-11-20
cariad | 2016-11-12