Aleksander Wielki. Biografia

Okładka książki Aleksander Wielki. Biografia Peter Green
Okładka książki Aleksander Wielki. Biografia
Peter Green Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Fortuna i fatum biografia, autobiografia, pamiętnik
472 str. 7 godz. 52 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Fortuna i fatum
Tytuł oryginału:
Alexander of Macedon
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2004-12-09
Data 1. wyd. pol.:
1978-01-01
Liczba stron:
472
Czas czytania
7 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374140997
Tłumacz:
Andrzej Konarek
Tagi:
Aleksander Wielki historia
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Hellenistic History and Culture Peter Green, praca zbiorowa
Ocena 7,0
Hellenistic Hi... Peter Green, praca ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
393 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
414
143

Na półkach:

Najlepsza z dotychczas napisanych biografia Aleksandra Wielkiego. Styl autora potrafi urzec.

Najlepsza z dotychczas napisanych biografia Aleksandra Wielkiego. Styl autora potrafi urzec.

Pokaż mimo to

avatar
177
43

Na półkach: , ,

Wspaniała biografia niezwykle ważnej w dziejach ludzkości postaci.

To co urzeka mnie w tej pozycji to bez wątpienia fakt, że poza samym Aleksandrem w książce znajdziemy też ogromną ilość wątków politycznych, przez co zrozumienie kontekstu w jakim żył i działał król Macedonii jest dużo prostsze.

Pozycja obowiązkowa dla osób zainteresowanych starożytnością.

Wspaniała biografia niezwykle ważnej w dziejach ludzkości postaci.

To co urzeka mnie w tej pozycji to bez wątpienia fakt, że poza samym Aleksandrem w książce znajdziemy też ogromną ilość wątków politycznych, przez co zrozumienie kontekstu w jakim żył i działał król Macedonii jest dużo prostsze.

Pozycja obowiązkowa dla osób zainteresowanych starożytnością.

Pokaż mimo to

avatar
213
213

Na półkach: , ,

Pierwsze co nasuwa się w trakcie czytania tej biografii to poczucie obcowania z nietuzinkowym piórem jej autora. Nieczęsto zdarza się, że ktoś będący wybitnym uczonym w zakresie danej dziedziny, potrafi tak kapitalnie operować słowem i wzbudzić tak wielkie zaciekawienie u czytelnika swego dzieła. Peter Green to potrafi i wychodzi mu to nad wyraz znakomicie. Biografia Aleksandra stanowi połączenie dobrej powieści historycznej ze znakomitą analizą źródeł, przy czym autor w żaden sposób nimi nie zanudza. Wplata w narrację starożytne relacje z wielką fachowością, co rusz ozdabia tok wywodu interesującą dygresją, nie zaburzając głównego wywodu. Wielkim plusem książki jest podjęta przez autora próba analizy psychologicznej swego bohatera. Zabieg ten towarzyszy nam w trakcie czytania praktycznie poprzez wszystkie etapy życia Aleksandra. Daje nam to pewną wartość dodaną, ponieważ oprócz informacji o tym, czego dokonał słynny Macedończyk, dowiadujemy się też tego jaki prawdopodobnie był i co sprawiło, że znalazł się tam, gdzie wielu przed nimi i wielu po nim nie doszło nawet w drobnym ułamku. Nie każdy autor z serii BSL porusza się w tych rejonach z równie ciekawym efektem. Kolejną rzeczą która rzuca się w oczy podczas czytania tej znakomitej książki jest to, że autor skupia się wyłącznie na osobie Aleksandra (z wyjątkiem pierwszych kilkudziesięciu stron poświęconych Filipowi),jego polityce, sprawom wojska, kampaniom i bitwom. Ktoś może uznać, że jest to zubożenie tematu, bo przecież działo się wtedy tak dużo w sprawach społecznych, gospodarczych, kultury, etc. Są oczywiście różne szkoły pisania biografii, a tej daleko od wzorców uprawiania historii charakterystycznych dla francuskiej szkoły Annales. Jest wiele innych książek, gdzie możemy odnaleźć te pominięte przez Greena tematy, lecz ciężko będzie znaleźć w nich jego świetny styl.
Na uwagę zasługują jeszcze dwie rzeczy. Bardzo interesujące, ocierające się o historiozofię uwagi autora poczynione pod koniec biografii, w których odnosi się on do wcześniejszego dorobku uczonych zajmujących się Aleksandrem, oraz aneks poświęcony bitwie nad Granikiem. W obu tych aspektach pokazuje swój doskonały kunszt uczonego, oraz ilość pracy (najczęściej bardzo mozolnej),którą trzeba wykonać, żeby wyłuskać ze źródeł to co nazywa się „prawdą historyczną”.

Pierwsze co nasuwa się w trakcie czytania tej biografii to poczucie obcowania z nietuzinkowym piórem jej autora. Nieczęsto zdarza się, że ktoś będący wybitnym uczonym w zakresie danej dziedziny, potrafi tak kapitalnie operować słowem i wzbudzić tak wielkie zaciekawienie u czytelnika swego dzieła. Peter Green to potrafi i wychodzi mu to nad wyraz znakomicie. Biografia...

więcej Pokaż mimo to

avatar
172
165

Na półkach:

Solidna i wciągająca biografia Aleksandra Wielkiego, człowieka ogarniętego własną wizją zarządzania wielkiego imperium, systematycznie przez niego rozszerzonego poprzez szaleńczą ekspansję. Wielki wódz, doskonały taktyk wojenny, wizjoner, człowiek a może Bóg ? Z całą pewnością niezwykle charyzmatyczna osobowość jak najbardziej zasługująca na pomnik historyczny, niezależnie od interpretacji jego czynów, dokonań i pobudek, jakimi się motywował.
Peter Green napisał prawdziwie namiętną biografię nie koncentrując się wyłącznie na przedstawieniu króla Macedonii w pozytywnym świetle. Jest to rzetelna dawka wiedzy, oparta na licznych materiałach legendarnych historyków i badaczy. Napisana w bardzo przystępny, wyrazisty sposób, staje się niesamowitą i zapierającą dech w piersiach opowieścią o starożytnych czasach.

Solidna i wciągająca biografia Aleksandra Wielkiego, człowieka ogarniętego własną wizją zarządzania wielkiego imperium, systematycznie przez niego rozszerzonego poprzez szaleńczą ekspansję. Wielki wódz, doskonały taktyk wojenny, wizjoner, człowiek a może Bóg ? Z całą pewnością niezwykle charyzmatyczna osobowość jak najbardziej zasługująca na pomnik historyczny, niezależnie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
169
72

Na półkach:

Wielkim atutem tej książki jest niesamowicie przystępny język. Czyta się rewelacyjnie, a kronikarskie "krok po kroku" nie nuży. Może też dlatego, że autor odpuścił sobie przytaczanie słowo w słowo starożytnych źródeł (co pewnie niektórzy odbiorą za minus). Chciałem się dowiedzieć wszystko o życiu Aleksandra Wielkiego i tak książka mi to dała. Minus: momentami ciężko było się połapać, gdzie Aleksander się znajduje - przytaczanie starożytnych nazw geograficznych nie powie nic a nic zwykłemu czytelnikowi. Przydało by się więcej map z trasy króla. Ale pozycja i tak jest godna polecenia.

Wielkim atutem tej książki jest niesamowicie przystępny język. Czyta się rewelacyjnie, a kronikarskie "krok po kroku" nie nuży. Może też dlatego, że autor odpuścił sobie przytaczanie słowo w słowo starożytnych źródeł (co pewnie niektórzy odbiorą za minus). Chciałem się dowiedzieć wszystko o życiu Aleksandra Wielkiego i tak książka mi to dała. Minus: momentami ciężko było...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2022
349

Na półkach: , ,

Bardzo dobra biografia. Treśćiwa, odbrązawiająca postać Aleksandra Wielkiego. Styl autora tylko trochę nużący.

Bardzo dobra biografia. Treśćiwa, odbrązawiająca postać Aleksandra Wielkiego. Styl autora tylko trochę nużący.

Pokaż mimo to

avatar
403
270

Na półkach: , , ,

Wielka biografia wielkiego Aleksandra. Fajna, bez nadęcia, czasami sarkastyczna, bezkompromisowa i z przymrużeniem oka, ale z pewnością rzetelna i dobra warsztatowo. Jest tu niemało polityki Greków, Persów i paru jeszcze, bo Green oferuje ogląd holistyczny. Mamy (trudne) relacje rodzinne, ekonomię (choć mało),religię i, co mnie cieszy najbardziej, rozbudowany aspekt militarny. Bitwy, wojska, floty i taktyka stanowią lwią część tej historii i de facto to właśnie o nich czyta się najlepiej. O skomplikowanej psyche Aleksandra Green pisze całkiem sporo i domniemywa, jak mogła wyglądać i zmieniać się u naszego milusiego protagonisty na przestrzeni lat. Sporo jest też ciekawostek, o których w sumie nie spodziewałem się tutaj przeczytać - choćby o rozwoju macedońskich aparatów propagandowych.

Wystawiam polecenie z plusikiem

Wielka biografia wielkiego Aleksandra. Fajna, bez nadęcia, czasami sarkastyczna, bezkompromisowa i z przymrużeniem oka, ale z pewnością rzetelna i dobra warsztatowo. Jest tu niemało polityki Greków, Persów i paru jeszcze, bo Green oferuje ogląd holistyczny. Mamy (trudne) relacje rodzinne, ekonomię (choć mało),religię i, co mnie cieszy najbardziej, rozbudowany aspekt...

więcej Pokaż mimo to

avatar
109
26

Na półkach:

Jest to jedna z najlepszych biografii historycznych - bogactwo rzetelnie traktowanych źródeł, analiza postaci z wielu perspektyw i etapów życia, i oczywiście opis dokonań oraz ich konsekwencji. Autor celnie też dobrał sobie postać do opisania... powodem, dla którego tę książkę czyta się świetnie jest przede wszystkim to, że żywot Aleksandra Macedońskiego jest niesamowity. Nikt nigdy nawet nie zbliżył się do skali jego wyczynów. Jego kampania to podróż po egzotycznych krainach, od Grecji, przez Egipt i Anatolię, a na Indiach kończąc. Peter Green świetnie nam przewodzi w tej literackiej wyprawie.

Jest to jedna z najlepszych biografii historycznych - bogactwo rzetelnie traktowanych źródeł, analiza postaci z wielu perspektyw i etapów życia, i oczywiście opis dokonań oraz ich konsekwencji. Autor celnie też dobrał sobie postać do opisania... powodem, dla którego tę książkę czyta się świetnie jest przede wszystkim to, że żywot Aleksandra Macedońskiego jest niesamowity....

więcej Pokaż mimo to

avatar
452
452

Na półkach:

To najlepsza biografia Aleksandra Wielkiego jaką czytałem i ... jedyna jaką czytałem. Nie wiem też czy chcę czytać inną.
Jeśli nie możesz zrobić tego, co trudne, spróbuj tego, co niemożliwe. Arete i Iliada. Twórca helleńskiej oikumene. Wzmianki o upodobaniach dawnych Hellenów i Macedończyków, które dzisiaj są rozdmuchiwane. Jednak raczej z podejściem staro-klasycznym.

To najlepsza biografia Aleksandra Wielkiego jaką czytałem i ... jedyna jaką czytałem. Nie wiem też czy chcę czytać inną.
Jeśli nie możesz zrobić tego, co trudne, spróbuj tego, co niemożliwe. Arete i Iliada. Twórca helleńskiej oikumene. Wzmianki o upodobaniach dawnych Hellenów i Macedończyków, które dzisiaj są rozdmuchiwane. Jednak raczej z podejściem staro-klasycznym.

Pokaż mimo to

avatar
151
8

Na półkach:

Bardzo dobrze napisana biografia o niewątpliwie wielkiej postaci, jaką był/jest Aleksander Wielkie. Co prawda sam sposób pisania nie porywa, ale na pewno w większości fragmentów nie sposób się nudzić. Na plus mnogość źródeł, z których autor korzystał.

Bardzo dobrze napisana biografia o niewątpliwie wielkiej postaci, jaką był/jest Aleksander Wielkie. Co prawda sam sposób pisania nie porywa, ale na pewno w większości fragmentów nie sposób się nudzić. Na plus mnogość źródeł, z których autor korzystał.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  666
 • Przeczytane
  515
 • Posiadam
  289
 • Historia
  45
 • Biografie
  35
 • Ulubione
  25
 • Teraz czytam
  25
 • Starożytność
  11
 • Historyczne
  10
 • Chcę w prezencie
  8

Cytaty

Więcej
Peter Green Aleksander Wielki. Biografia Zobacz więcej
Peter Green Aleksander Wielki. Biografia Zobacz więcej
Peter Green Aleksander Wielki. Biografia Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także