Okładka książki Ludwik XVI Jan Baszkiewicz
1983-01-01
1983-01-01
8304012057
historia Francja monarchia Ludwik XVI

Garstka "wybrańców" od których kaprysu zależą losy społeczeństw. Jak dobrze, że czasy monarchów - również absolutnych - odeszły w niebyt. Nie mam współczucia dla postaci Ludwika Kapeta, króla, którego rewolucja zrównała z obywatelami, a w zasadzie skróciła o głowę.

Absolutyzm francuski w schyłkowej formie podobny to carskiego. Jednakże Wersal i jego intrygi to takie współczesne korpo. Ludzka natura niezmienną jest i kropka.

Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Nie trzeba być znawcą historii, by poszerzyć swoje horyzonty. Ciekawie przedstawione zmiany społeczne, ale też tło międzynarodowe, walka ludu z uprzywilejowanymi, oderwanie się Stanów od Korony Brytyjskiej i konflikty w Cesarstwie. Mi zrobiło mgliste wspomnienie "żałosnego" Stanisława Augusta w pamiętnikach Ludwika.

Wrażenie w tej książce robi problematyka polityczna, która w swojej treści jest tak odległa od współczesnych nam realiów.
M.in. nigdy nie dostrzegłem jak poważnym problemem jest odklejenie monarchy od władzy i dosłowne wybieranie „na ślepo” decyzji, które mają zadowolić lud. Zręczni i lubiani ministrowie są dymisjonowani przez różne dworskie intrygi, o zajmowaniu ważnych stanowisk decydują sympatie i antypatie personalne monarchy - trudność z jaką monarcha adaptował się do tak prostej i jasnej sytuacji jest głównym świadectwem przestarzałości absolutnej monarchii, niezdolnej do podejmowania właściwych decyzji, gdy znaczenie ma opinia ludu.
Historia Ludwika XVI to historia w gruncie rzeczy; przeciętnego, dobrego moralnie monarchy, któremu zabrakło zdecydowania w transformacji monarchii; zapatrzony w swych poprzedników i w dworskie wartości nie potrafił efektywnie zareagować na upadający system.
Ciekawa książka, ale ostatecznie dużo czasu poświęcono ministrom za to sam proces Ludwika XVI i jego wyrok przebiegł w ok 10 stron - dziwna budowa pracy.

Znakomicie napisana biografia Ludwika XVI (1754-1793),króla Francji, który zakończył życie na szafocie. Profesor Baszkiewicz pisze lekko i zajmująco, ale wnikliwie i w temacie. Sporo jest w książce historycznych smaczków, które uwielbiam. Na przykład ten, że poród w rodzinie królewskiej był sprawą publiczną: „Każdy, kto znalazł się w pobliżu, miał wówczas prawo wystąpić w roli gapia. Pochodzenie ewentualnych następców tronu musiało być przecież poza wszelkim podejrzeniem o jakieś manipulacje!”

Ludwik XVI odebrał słabe wychowanie w duchu pobożności i wrogości do współczesnych mu prądów oświeceniowych, za to przywiązany był do idei konserwatyzmu i absolutyzmu. A przyszło mu rządzić w trudnych czasach. Kryzys ekonomiczny trwał właściwie od początków jego panowania, a jego przyczyną były między innymi monstrualne i słabo kontrolowane wydatki królewskie. Swoje dołożyły też zjawiska klimatyczne, od 1784 r. notowano: „surowe zimy, nieprzychylne dla rolnictwa wiosny i lata, zarazy niosące pomór bydła.”

Trzeba tu odnotować próby liberalnych reform Turgota a później Neckera, mające na celu uzdrowienie finansów państwa (ograniczenie olbrzymich wydatków na dwór) i zmianę ustroju politycznego, w szczególności zwiększenie wpływów stanu trzeciego (burżuazji i ludu). Reformy zostały utrącone przez arystokrację, zaś król był zbyt słaby i ograniczony, aby poprzeć niezbędne zmiany: „Izolowany od kraju w swej wersalskiej złotej klatce, teoretycznie wszechwładny (i wierzący w tę wszechmoc),Ludwik XVI poddawany był oddziaływaniom jedynych grup nacisku funkcjonujących w tamtym systemie: rodziny królewskiej, ministrów, dworskich koterii.”

Pokazuje ta biografia olbrzymi problem monarchii dziedzicznej: przeciętny pod każdym względem, słaby i chwiejny król nie mógł sobie poradzić z rządzeniem w trudnych czasach. Kończy książkę Baszkiewicz znamiennie: „Wolno współczuć losowi tego przeciętnego człowieka, dobrego ojca rodziny, władcy pozbawionego demonicznych wad i wybitnych zalet. Prawa sukcesji dynastycznej odebrały mu szanse powodzenia na miarę jego możliwości. Mógł być przecie bardzo dobrym kartografem, zegarmistrzem albo ślusarzem.”

Czytając o Ludwiku XVI, myślałem o rządach ostatniego cara, Mikołaja II, tak samo był słaby i chwiejny, tak samo jego rządy doprowadziły do rewolucji, też został zamordowany.

Świetna biografia.

Ludwik XVI
Książka biograficzna francuskiego króla. Pierwsza część to przede wszystkim polityka, zagmatwana i skomplikowana. Dla kogoś kto nie śledzi polityki szczegółowo , nie żyje tymi realiami, to już tamte opisane czasy są niesłychanie pogmatwane i skomplikowane. Układy , układziki, intrygi, frakcje, sympatie, animozje….
Wkradła się mała nieścisłość , autor pisze ze Ludwik XVI w roku 1774 przyjął szczepionkę przeciw ospie natomiast według wszelkich źródeł szczepionkę wynaleziono dopiero w 1794 r
Ciężko się czyta tą pozycję, jest to istne kompendium wiedzy o krótkim okresie Francji dla zaawansowanych. Nie mniej jednak książka jest napisana rzetelnie i z pełnym profesjonalizmem.

Ludwik XVI
Wkradła się mała nieścisłość , autor pisze ze...

Biografia Ludwika XVI pióra wybitnego znawcy dziejów Francji Jana Baszkiewicza. Napisana w sposób oryginalny, rzadko już dziś spotykany. Dużą wagę przywiązuje autor do nakreślenia szerszego kontekstu wydarzeń, w których Ludwik uczestniczy czynnie lub biernie (częście zresztą biernie). Trudno byłoby jednak stworzyć rzetelną i przejrzystą biografię człowieka znajdującego się w centrum sieci skomplikowanych intryg całego dworu, bez odmalowania tego obrazu. Baszkiewicz robi to w moim odczuciu w sposób mistrzowski.

Dużą zaletą tej pracy jest dość chętne posługiwanie się przez autora cytatami pochodzącymi ze współczesnych Ludwikowi źródeł, co pozwala poczuć klimat epoki w której żył bohater niniejszej biografii. Być może jest trochę niedopowiedzeń dotyczących jego relacji dziećmi czy zwyczajów dnia codziennego- Baszkiewicz pisze bardziej biografię Ludwika króla niż Ludwika człowieka, niemniej jednak i ten rozdział znalazł się w książce, aczkolwiek może pozostawić pewien niedosyt. Poza tym książka jednak napisana jest naprawdę dobrze; trudno też odmówić autorowi rzetelności. Ogólnie warta polecenia, także z uwagi na dość lekki sposób pisania jak na dość ambitną przecież pracę. 8/10

Polecam tym, którzy interesują się królami Francji.

Polecam tym, którzy interesują się królami Francji.

Książka jest świetnie napisana i bardzo ciekawa. Czytelnik nie nudzi się nawet przez minutę, ponieważ Baszkiewicz ma ten jakże rzadki dar, który sprawia, że każde napisane przez niego książki są błyskotliwe i wciągające. Baszkiewicz zresztą jest bardzo dobrym historykiem, chociaż osobiście uważam, że zbyt surowo ocenia Ludwika XVI. Widać jak na dloni, że nie darzy króla sympatią i przez to książka jest bardzo stronnicza. Mimo wszystko polecam, bo można się wiele dowiedzieć o sytuacji politycznej i gospodarczej Francji końca XVIII wieku, a także samym Ludwiku - jego rodzinie, charakterze, zainteresowaniach.

Biografia nieszczęsnego Ludwika XVI, która w istocie jest... historią burzliwych przemian ustrojowych we Francji w 2 poł. XVIII w. Książka ta, bardzo rzetelna i w wielu punktach dość dokładnie traktująca wiele faktów i zjawisk, niestety pozostawia pewien niedosyt w temacie przewodnim. Postać tytułowego bohatera gubi się w natłoku wydarzeń i czasem też w cieniu innych postaci. Może jest to przełożeniem autentycznych relacji w polityce tamtych czasów - Ludwik XVI, człowiek miałki i niezdecydowany, miał o wiele mniejszy wpływ na bieg dziejów, niż prężni ministrowie i przemiany w strukturze rządów. Nie zmienia to jednak faktu, że proporcje są tu niewłaściwe. Zwłaszcza w odczuciu czytelnika, który chciałby jednak prześledzić losy tej niejednoznacznej postaci, bez wnikliwego wgłębiania się w kwestie gospodarcze czy stricte polityczne. Przyznam, że 'spałem' na rozdziałach traktujących szczegółowo o ekonomii czy strukturze organów rządowych tamtych czasów. Tematy te są, owszem, ważne jako tło i nakreślenie kontekstu do zrozumienia posunięć i losów tytułowej postaci, nie mogą jednakże - w moim odczuciu - przyćmiewać przewodniego wątku biograficznego.
Książka dobra, ale zdecydowanie przeznaczona dla osób zainteresowanych kwestiami ekonomiczno-ustrojowymi, niż dla miłośników biografii, usiłujących wgłębić się w osobowość portretowanego bohatera. W tym przypadku zdecydowanie tragicznego.

W całej książce główną rolę odgrywają kwestie polityczne i ówczesna francuska rzeczywistość.
Sama biografia Ludwika XVI, analiza jego charakteru, czy duchowości niejako rozmywają się w zagmatwanej i dynamicznej sytuacji panującej zarówno na dworze króla, w Paryżu, jak i całej Francji.
Nieustanne dymisje i zmiany ministrów są tak częste, że ciężko za tym nadążyć. Swoisty gąszcz francuskich nazwisk i powiązań między poszczególnymi postaciami jest nie lada wyzwaniem.
Wolałabym gdyby kwestie polityki nie były aż tak dominujące i szczegółowe.
Z pewnością Autor włożył niebawywały ogrom pracy w przygotowanie tej pozycji, co należy docenić. Niemniej jednak liczyłam na doglębniejszą analizę życia, charakteru i duchowości Ludwika XVI.

Tak jak napisał Paweł w swojej opinii (23.08.2017r.) -''Sama książka jest bardziej zawężoną monografią Rewolucji Francuskiej, niż klasyczną biografią bohatera.''

Świetna bibliografia!
Idealnie wyważone proporcje pomiędzy opisaniem postaci a czasów w jakich żyła.
Obiektywna i szczegółowa, ale nie przynudzająca.
Dowiedziałem się naprawdę wiele ważnych informacji dotyczących II połowy XVIII wieku we Francji, o tym jak wyglądały rządy Ludwika XVI i co właściwie doprowadziło do rewolucji francuskiej.

Koniecznie do przeczytania dla tych, których interesuje XVIII wiek i rewolucja francuska!

Świetna bibliografia!
Idealnie wyważone proporcje pomiędzy opisaniem postaci a czasów w jakich żyła.
Obiektywna i szczegółowa, ale nie przynudzająca.

Koniecznie do przeczytania dla...

• Biografie
  • historia