8304012057
historia, Francja, monarchia, Ludwik XVI
Anna

Biografia Ludwika XVI, ostatniego przedrewolucyjnego króla Francji z dynastii Burbonów.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Grisznak | 2014-12-19

Baszkiewicz to historyk wybitny i to w dwójnasób - będąc zadeklarowanym marksistą pozostał uczciwym i obiektywnym naukowcem, podchodząc do tematu w sposób, jakiego wielu mogłoby się od niego uczyć. I choć nie wyczerpał tematu, to książka zdecydowanie warta uwagi.

Historia ostatniego króla ancien régime'u dobitnie pokazuje pewną istotną wadę monarchii dziedzicznej: pozbawiony talentów następca tronu może sobie nie poradzić z czekającymi go problemami. Niniejsza biografia ukazuje słabego i chwiejnego króla, który nie mogąc się zdecydować ani na rządy twardej ręki ani na liberalizację ustroju, w końcu zostaje skazany na ścięcie za zdradę ojczyzny. „Ludwik XVI” to nie tylko ciekawe studium postaci tytułowego władcy, ale także całej ówczesnej Francji, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki społecznej. Co do wad książki, to mogę wymienić nadmierną ilość cytowanych bons mots – ileż można się zachwycać tymi przegadanymi powiedzonkami XVIII-wiecznej arystokracji?! Podstawowa wada wszystkich książek o Francji: nadmiar tych „genialnych” cytatów z tysięcy pamiętników. W samym „Ludwiku XVI” irytująca jest także – zrozumiała w świetle ustroju PRL – pogarda dla historiografii, którą nazywa Baszkiewicz prawicową lub konserwatywną. Zupełnie to...

Artur Schodziński | 2013-12-06
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: lipiec 2013

Chylę czoło przed Baszkiewiczem. Genialnie ukazana postać Ludwika XVI. Piszę to jako miłośnik historii Francji, ale także jako dość wymagający czytelnik!

| 2011-08-29
Na półkach: Przeczytane, historia

Postać Ludwika XVI jest niezwykle ciekawa, niestety Baszkiewicz ową wyjątkowość postaci zatracił w gąszczu nazwisk, cytatów i dygresji tworząc kolejną nudną biografię.

szamasz | 2016-08-09
Mateusz Konkiel | 2016-07-15