Wyzwanie czytelnicze LC

Aleksander Wielki

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Regalia

Aleksander Wielki, rozsądny polityk, który uwierzył w swą boskość, nieustraszony żołnierz, łączący umiarkowanie wpojone mu przez Arystotelesa z barbarzyńskimi obyczajami ojczystej Macedonii, człowiek wspaniałomyślny i szczodry, który w gniewie potrafił zabić najlepszego przyjaciela. Jego krótkie, trzydziestotrzyletnie życie pozostaje jednym z najbardziej fascynujących epizodów historii świata...

Jego krótkie, trzydziestotrzyletnie życie pozostaje jednym z najbardziej fascynujących epizodów historii świata starożytnego, od wieków rozpalając spory kolejnych pokoleń historyków. Kim naprawdę był ów charyzmatyczny wódz: megalomanem opętanym żądzą władzy, despotą porównywalnym z Hitlerem i Stalinem, czy dalekowzrocznym monarchą, oddanym idei zjednoczenia ówczesnego świata? Peter Green przedstawia własną odpowiedź, kreśląc barwną i znakomicie udokumentowaną biografię Aleksandra na tle przepychu i okrucieństwa jego czasów.

źródło opisu: http://antykwariat.tezeusz.pl/13892,green-peter-aleksander-wielki.html

źródło okładki: http://antykwariat.tezeusz.pl/13892,green-peter-aleksander-wielki.html

Wczoraj oglądałam film Olivera Stone'a, a później "pokłóciłam się" trochę na temat głównego bohatera.:) Przyznaję, że po obejrzeniu filmu, byłam w szoku. Nadal nie rozumiem dlaczego - z historycznego Aleksandra - żołnierza, taktyka, dowódcy, mężczyzny odważnego do szaleństwa, charyzmatycznego, silnego, zdecydowanego, czasami okrutnego i inteligentnego - zrobiono w filmie słabe, głupie, bezbronne cielę!??

Zachęcam wszystkich, by przeczytali biografię Aleksandra, napisaną przez Petera Greena, bo powieść jest znakomita, wciągająca i bardzo obiektywna. Obiektywizm historyka to sztuka. Tak tu, autor nie pomija żadnych plam na życiorysie Aleksandra, a jednocześnie podaje wszystkie racjonalne i rozumne powody konkretnych decyzji bohatera.

Do szewskiej pasji doprowadza mnie filmowe widzenie Aleksandra, jako wyzwoliciela uciśnionych narodów Azji, który niósł myśl hellenistyczną przez świat! Wystarczy trochę poczytać o Aleksandrze, by zrozumieć, że był mordercą, najeźdźcą i tyranem. Nie da...

książek: 1909

Doskonała biografia Aleksandra Macedońskiego.Cenne źródło informacji o tym wielkim człowieku.

„A gdy Aleksander Wielki spojrzał na ogrom swych ziem, zapłakał, bowiem nie było już nic, co mógłby zdobyć.”

Nie ma w historii świata drugiej takiej postaci, która w tak znaczący sposób zmieniła życie współczesnych mu ludzi jak i oddziaływała na pokolenia żyjące wieki po nim. Był wielki i był żywiołem, który zmienił porządek świata, niosąc wysoko uniesioną pochodnię helleńskiej kultury aż nad brzegi Okeanos.
Zmierzyć się z takim tematem nie jest łatwo, ale autor wychodzi z tej próby obronną ręką. Można mieć zastrzeżenia co do spłycenia niektórych wątków z życia Aleksandra, ale całość opowieści jest spójna, napisana zajmująco i ciekawie. Polecam w 100%.

Chciał chłopina zwiedzać świat, a że biur podróży nie było, to założył własne „Alexander Travel” i wyruszył na wędrówkę. Zabrał kilku kumpli, tak na wszelki wypadek, wszak czasy niepewne, a i ludy tubylcze, nie wiedzieć czemu mało gościnne. Widać nikt im nie powiedział, że na turystyce można zarobić.
Tyran? – i owszem.
Egotysta? – jak najbardziej.
Megaloman? – zaprzeczyć trudno.
Co jednak nie zmienia faktu, że zapisał się w Historii, choć przecież tak naprawdę nie pozostawił po sobie nic trwałego poza własną legendą…
"Aleksander Wielki" Peter Greena to biografia świetnie napisana. Jedna z lepszych książek, które ukazały się w serii PIW "Biografie sławnych ludzi". Film "Aleksander" Olivera Stone'a to przy niej bajka dla nierozgarniętych (i jeszcze ten fircykowaty Colin Farrell w roli tytułowej. Przez niemal cały film obnosi się z jedną, "wk...ą" miną; podobnie jak pewien prezydent, pewnego Środkowoeuropejskiego państwa).

Ania Mika | 2010-08-29

Peter Green wykonał świetną robotę.
Biografia jest niesamowicie dokładna w szczegóły nie tylko życia samego Aleksandra ale również jego ojca i ludzi z najbliższego otoczenia.
Napisana tak, że nawet ludzie nie interesujący się historią w dużym stopniu, będą czytać ją jak barwną powieść beletrystyczną.

Rafał | 2016-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2016

Aleksander III Macedoński-Wielki-Niezwyciężony odziedziczył po ojcu Filipie II silne państwo z doświadczoną armią.Wybitny strateg wojskowy,doskonały dowódca z duszą niepokonanego wojownika potrafił doskonale przewidzieć jakie plany taktyczne podejmie przeciwnik.Wychodził zwycięsko z trudnych sytuacji i nigdy nie przegrał żadnej bitwy.Po złamaniu i opanowaniu Imperium Perskiego gdzie przejął ogromne bogactwa materialne,postanowił podbić Indie.Częściowo mu się to udało,lecz jego żołnierze byli już zmęczeni ciągłym wojowaniem od 8 lat.Musiał wracać ze swoją armią do Babilonu.W czasie powrotu bardzo dużo żołnierzy zginęło głównie z braku wody i porażenia słonecznego.Jego podboje były krwawe;nie szczędził nikogo:kobiety,dzieci wszystkich wycinano w pień.W jednym mieście ukrzyżowano 2 tysiące mężczyzn.Z biegiem czasu Aleksander coraz bardziej utożsamiaj się z Bogiem.Dążył do tego by poddani uważali go i traktowali jako kolejnego trzynastego Boga Olimpijskiego.Nie wszystkim się to...

Roman Dłużniewski | 2016-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2016

To był fascynujący człowiek. Z jego osobą związana i Pytia i węzeł gordyjski. Żył tylko 33 lata a ile dokonał. Tylko nie oglądajcie filmu Stone'a bo zamąci Wam w głowach!

macdej | 2014-08-06
Na półkach: Przeczytane, Naukowe

Podczas studiów historycznych niejednokrotnie byłem zmuszony zmagać się z książkami ciężkimi, o zawartości merytorycznej niezbędnej do opanowania, ale napisanych suchym, skrajnie nieatrakcyjnym stylem, utrudniającym zrozumienie treści. W niektórych dyscyplinach do tej pory funkcjonuje przekonanie, że praca naukowa ma być napisana językiem fachowym – a niekiedy wręcz tak, by każdy laik czuł się zawstydzony liczbą niezrozumiałych dla niego terminów. Zamiast dążyć do tego, by działalność najtęższych umysłów była dostępna dla maksymalnej rzeszy odbiorców – wolą oni pozostać elitarną, odizolowaną grupą.

Ten przydługi wstęp sprowadza się do tego, że z ogromnym szacunkiem podchodzę do autorów, którzy poza troską o poziom merytoryczny swojego dzieła, żmudną analizą, starają się ubierać swoje tezy i uzasadniać je w sposób przystępny dla przeciętnego czytelnika, nie tylko kolegi po fachu. Robert Green stanął przed bardzo trudnym zadaniem – przybliżyć zainteresowanym losy Aleksandra...

leonid | 2015-12-26

To nie jest książka historyczna. To jest kryminał. sensacja, dramat i książka obyczajowa i podróżnicza. Przeczytałem chyba wszystkie biografie A. W. i wg mnie nie ma lepszej. Tak, to jest książka historyczna.Rewelacja

Sarpedon | 2015-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2006

Ludzka twarz boga wojny.

Klasyczna biografia, "odzłacająca" postać wielkiego wodza, nic nie straciła pomimo upływu czasu. Green podchodzi do Aleksandra z dystansem przechodzącym niejednokrotnie w niechęć co jest ciekawą alternatywą dla wszechobecnego podejścia "na klęczona" jakim Macedończyk jest obdarzany w naszej kulturze od ponad 2 tys lat. Najlepszym tego dowodem jest ostatni film O. Stone'a, w którym Aleksander miał przybrać więcej ludzkich rysów, ostatecznie jednak skończył jako persona tragikomiczna.

Peter Green stara się zarysować całokształt sytuacji geopolitycznej jaka panowała w połowie IV stulecia p.n.e. Wprowadza nas w zawiłe niczym bizantyjskie intrygi dzieje rodu Argeadów, przybliża również realia społeczno-kulturowe ówczesnej Macedonii, krainy "nad której prymitywnymi zwyczajami nawet najbardziej staroświecki Spartanin pokiwałbym głową z niedowierzaniem". Uzbrojeni w taki asortyment ruszamy w podróż na Wschód.

Autor darzy Aleksandra wyraźną niechęcią, chociaż nie...