Radomierzyce archiwa pachnące śmiercią

Wydawnictwo: Cinderella Books
6 (5 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
historyczna

Dokumentalny reportaż o wydarzeniach, które rozegrały się w scenerii pięknego pałacu w Radomierzycach, niedaleko Zgorzelca, porównywanego z drezdeńskim Zwingerem. Podczas II wojny światowej mieścił się tu tajny ośrodek niemieckiego wywiadu, w którym schowano część zagarniętych przez Niemców w 1940 r. archiwów wywiadu francuskiego, a może także belgijskiego i holenderskiego. Tutaj ulokowano też archiwum Gestapo w Paryżu zawierające tajne listy konfidentów i donosicieli. W 1945 r. dokumenty wpadły w ręce Rosjan i były wykorzystywane do szantażowania francuskich polityków, intelektualistów itp. Przed Rosjanami do dokumentów dotarło kilku polskich oficerów, z których jeden został później premierem. Jakie były tego konsekwencje? Odpowiedź na kartach książki.

aplut | 2014-03-31

Styl fatalny. Przywodzi na myśl słabe kryminały. Nie wiem kto to pisał, ale momentami żałośnie się robiło. Nie chodzi już nawet o rażącą potoczczyznę. Inna sprawa że informacje w niej zawarte były bardzo cenne. Dlatego przeczytałem

Paweł | 2015-12-10

Być może na moją ocenę wpłynął fakt, że przeczytałem w Necie większość informacji, które są dostępne na ten temat.

Marianus | 2015-01-10

Bardzo ciekawa książka o charakterze dokumentalnym. Polecam !

Katarzyna | 2013-07-31
masaii | 2011-04-21