Piękne i niebezpieczne. Arystokratki polskiego wywiadu

Okładka książki Piękne i niebezpieczne. Arystokratki polskiego wywiadu Jerzy Rostkowski
Okładka książki Piękne i niebezpieczne. Arystokratki polskiego wywiadu
Jerzy Rostkowski Wydawnictwo: Rebis historia
historia
Rebis
2020-10-27
2020-10-27
wywiad kobiety służby specjalne szpiegowstwo

Okładka książki Przedwojenna Polska w liczbach Kamil Janicki, Dariusz Kaliński, Rafał Kuzak, Aleksandra Zaprutko-Janicka
Przedwojenna P... Kamil Janicki, Dari...
Okładka książki Mity wojny 1920 Sławomir Koper, Tymoteusz Pawłowski
Mity wojny 1920 Sławomir Koper, Tym...
Okładka książki Ostatnie lata polskich Kresów Sławomir Koper, Tomasz Stańczyk
Ostatnie lata ... Sławomir Koper, Tom...

Działalność wywiadowcza państw jest tematycznym samograjem. Można ją przedstawiać w sposób sensacyjny, oparty w dużej mierze na niepotwierdzonych źródłach, plotkach i domniemaniach autora, będących często rezultatem braku odpowiedniego warsztatu naukowego. Można też podchodzić do zagadnienia w sposób metodyczny, maksymalnie – na ile okoliczności pozwalają – precyzyjny, opierając się na zgłębianych przez lata źródłach archiwalnych, zweryfikowanych wspomnieniach bohaterów wydarzeń, odsiewając tropy mylne od tych, które z prawdą mają niewiele wspólnego, a często od tej prawdy celowo odciągają uwagę badacza.

Tą drugą, znacznie trudniejszą ścieżką po raz kolejny podążył Jerzy Rostkowski, specjalizujący się w tropieniu tajemnic drugiej wojny światowej, piszący do tej pory między innymi o sekretach wykorzystywanych przez hitlerowców podziemi na Dolnym Śląsku czy też o organizacji wywiadowczej „Muszkieterowie”. Najnowszą publikację, wydaną nakładem Rebisu, Rostkowski poświęcił kobietom – szpiegom, arystokratkom polskiego wywiadu, jak głosi podtytuł „Pięknych i niebezpiecznych”. Określenie „arystokratki” można potraktować w dwójnasób. Z jednej strony podkreśla ono wybitne zasługi opisywanych postaci. Gdyby przygotować zestawienie elity wywiadowczej z okresu drugiej wojny światowej, niektóre bohaterki książki z pewnością w takim gronie by się znalazły. Z drugiej jednak strony należy je rozumieć dosłownie, ponieważ bohaterki właśnie z przedwojennej arystokracji i ziemiaństwa się wywodziły, co też często znacznie pomagało im w pracy wywiadowczej, chociażby ze względu na szerokie kontakty, świetne wykształcenie i patriotyczny etos.

Praca kobiet dla służb specjalnych, czy też szerzej – we wszelkiego rodzaju działaniach szpiegowskich, nie jest oczywiście pomysłem nowożytnym. Dla Autora symbolicznym początkiem jest biblijna historia Judyty. Bohaterki kolejnych rozdziałów nie wypełniały aż tak krwawych misji jak ich starotestamentowa protoplastka, ale efekty ich zakulisowych operacji często miały kolosalne znaczenie dla działań wojennych na europejskich frontach.

Czyje portrety przedstawił Rostkowski? Jest wśród nich Władysława Srzednicka-Macieszyna, która pracę wywiadowczą rozpoczęła jeszcze przed pierwszą wojną światową, prowadząc misje dla polskiego ruchu niepodległościowego. Związała się z obozem piłsudczykowskim, pełniąc między innymi mandat senatora. Podczas kolejnego światowego konfliktu była kurierką Państwa Podziemnego. Aresztowana po zdemaskowaniu we Wiedniu, uniknęła śmierci tylko dlatego, że przed końcem wojny Niemcy nie zdążyli przywieźć do więzienia gilotyny.

Nie mogło zabraknąć także Krystyny Skarbek. O jej działalności dla wywiadu brytyjskiego powiedziano i napisano już wiele. Nadmienię tylko, że Rostkowski rozkłada na czynniki pierwsze mity, które narosły wokół jej osoby, dotyczące chociażby jej śmierci. Skarbek została zamordowana przez zakochanego w niej, bez wzajemności, mężczyznę, ale według Autora morderstwo mogło mieć drugie dno i być związane z zamachem na generała Sikorskiego na Gibraltarze i jego córką, Zofią Leśniowską, która w katastrofie samolotu miała jednak nie zginąć (Rostkowski skłania się ku takiej teorii losów polskiego premiera i jej córki, przedstawionej swego czasu przez Tadeusza A. Kisielewskiego).

Pisząc o Klementynie Mańkowskiej, Autor powraca do Muszkieterów, z którymi ta podwójna agentka Wehrmachtu była związana. Od tych rozdziałów trochę odstaje część poświęcona nie Polkom, ale trzem Niemkom, które wchodziły w skład siatki szpiegowskiej prowadzonej przez rotmistrza Jerzego Sosnowskiego w Berlinie. Do czterech rozdziałów dołączono siedem aneksów, stanowiących mniej lub bardziej wartościowe rozwinięcie niektórych wątków poruszonych w głównych częściach.

Co warto podkreślić, Autor każdą przedstawioną tezę stara się udokumentować w najlepszy możliwy sposób. Jeśli prezentuje tylko swoje przypuszczenia, każdorazowo to podkreśla. Książkę czyta się na tyle dobrze pod względem merytorycznym i stylistycznym, że mogą po nią sięgnąć Czytelnicy, którzy na historii wywiadu zjedli zęby, ale też ci, którzy po taką tematykę sięgają sporadycznie. A jak już po nią sięgną, otrzymają przyzwoicie wydany „produkt” w twardej oprawie, z liczącą kilkanaście fotografii wkładką, indeksem osobowym i bibliografią.

Mam troszkę problem z oceną tej książki. Plusami są: ogromna praca autora, olbrzymi reaserch, mnóstwo faktów, bo dowiedziałam się wielu rzeczy o Muszkieterach, ich współpracownikach, konfliktach pomiędzy dowództwem Muszkieterów i ZWZ czy rządem na emigracji oraz przemyśleń na temat katastrofy Sikorskiego. Minusy to mnóstwo dygresji, choć rozumiem zabieg autora by przybliżyć kulisy czy charakter bohatera, poza tym miałam nadzieję na historie Polskich arystokratek, więcej historii, więcej postaci. Generalnie nie uważam czasu za stracony bo poszerzyłam wiedzę choć niestety momentami trochę się wynudziłam. Autor jest również moim zdaniem bardzo stronniczy ale nie znam jego innych prac, więc nie chcę się bardziej wypowiadać w tym temacie.

Temat ciekawy, ale książka nie otrzyma wysokiej noty. Autor tak bardzo emocjonalnie podszedł do tematu, że ciężko się go czytało. W dodatku co chwila odchodził od tematu i wprowadzał nowe wątki, którym poświęcał nieco czasu, porzucał je i wracał do głównego a zaraz potem wyskoczyć z czymś innym. Jakby to była pierwsza książka autora, który chciał się popisać posiadaną wiedzą i materiałami, które zebrał i przesadził.

Niestety rozczarowujący gniot. Autor w emocjonalnym uniesieniu chaotycznie ślizga się po faktach, wprowadza do narracji mnóstwo postaci, trudno połapać się kto jest kim. Do tego płynie w dygresjach i polemikach, poucza z pozycji nieomylnego innych autorów. Opinie niezgodne z linią autora pochodzą od nierozumiejących niczego ignorantów. Na próżno szukać notki biograficznej autora potwierdzającej jego dorobek historyczny, książki reklamującej się jako "popularnonaukowa" nie zrecenzował żaden mniej lub bardziej poważny historyk.
A szkoda, bo materia arcyciekawa, widać włożoną dużą pracę w poszukiwaniu faktów ze wciągających historii opisywanych w książce pań. Niestety historie te w tej książce nie wciągają. Męczą z powodu fatalnej narracji.

Pomijając fakt emocjonalnego odniesienia w tworzeniu tej książki jest to dzieło, które warto znać i warto poznać. Autor z nowej zupełnie perspektywy pokazał losy kobiet, które wniosły wielki wkład w wygranie wojny przez aliantów, często z narażeniem własnego życia.

Szersze rozwinięcie jest kwestią czasu, póki co poniżej jeden krótki cytat:

Takiego ładunku nierealnego wręcz szczęścia nie wymyślił nawet Ian Fleming dla swojego niezniszczalnego agenta 007, a przecież historia Klementyny Mańkowskiej jest prawdziwa i nie zawiera ani odrobiny fałszu.

Szersze rozwinięcie jest kwestią czasu, póki co poniżej jeden krótki cytat:

Takiego ładunku nierealnego...

Jak wiadomo kobiety na całym świecie odgrywały od zawsze ogromną rolę w działalności szpiegowskiej wszystkich organizacji. Nazwiska najsłynniejszych agentek mocno wyryły się w historii szpiegostwa. Autor w tym przypadku skupia się okresie drugiej wojny światowej. Bohaterki jego książki najczęściej wywodziły się z arystokracji lub bogatego ziemiaństwa. Autor nazywa je damami wywiadu i ukazuje ich bezkompromisową działalność na rzecz ojczyzny.

Autor oczywiście skupia się na kilku wybranych postaciach, opisując ich niesamowitą i niebezpieczną działalność. Wśród nich przeczytamy o Krystynie Skarbek, Klementynie Mańkowskiej i Władysławie Srzednickiej-Macieszy. Każda z tych historii wydarzyła się naprawdę, a ich działania są żywcem wyjęte z powieści Iana Fleminga o przygodach Jamesa Bonda. Poznajemy tajemnice działań wywiadów i spektakularne akcje. Niestety wiemy tylko o ich części, bo brytyjskie archiwa są nadal zamknięte. Mimo to Jerzy Rostkowski wykonał kawał ogromnej pracy, aby w tak dużym zakresie przedstawić losy tych niesamowitych kobiet.

Piękne i Niebezpieczne to publikacja, która nadaje się na materiał na niesamowity scenariusz filmowy. Intrygująca i przesiąknięta tajemnicami, wciąga czytelnika do niesamowitego świata wywiadu rodem ze Świata Muszkieterów. Warto zapoznać się z tą publikacją, która rzuca nowe światło na wiele wydarzeń i postaci z czasów wojny, pokazując że podręcznikowa historia często przedstawia ogólnikowe fakty, pomijając wiele intrygujących aspektów tamtych wydarzeń.

2028

Jerzy Rostkowski specjalizuje się w książkach obejmujących temat II wojny światowej. Szczególnie ciekawie wyglądają jego dzieła opisujące tajemnice, których nie brakowało w tamtych czasach. „Piękne i niebezpieczne. Arystokratki polskiego wywiadu” to jego kolejna publikacja.

O książce możemy przeczytać, że:
W działaniach wywiadów na całym świecie kobiety bardzo często odgrywały pierwszoplanową rolę, a nazwiska najsłynniejszych agentek na trwałe zapisały się w historii wszystkich znanych służb specjalnych zajmujących się szpiegostwem. Jerzy Rostkowski przypomina w swojej nowej pasjonującej książce niezwykłe, zdeterminowane i bezkompromisowe kobiety wywodzące się z kręgu arystokracji i bogatego ziemiaństwa, damy wywiadu, które podczas drugiej wojny światowej działały dla dobra ojczyzny i każdego dnia ryzykowały życie – Władysławę Srzednicką-Macieszę, Krystynę Skarbek, Klementynę Mańkowską i wiele innych.

Utrzymana w lekkim tonie książka dla tych którzy swoją wiedzę o tamtym okresie mają niezbyt rozległą ale chcą ją poszerzyć. Ta pozycja będzie się do tego nadawała doskonale. Agentki wywiadu, które poświęciły wiele aby zdobyć jakże cenne informacje. Jako ciekawostkę można uznać rozdziały w których autor przedstawia mity związane z Krystyną Skarbek i jej związki z autorem Bonda. Dla mnie całkiem interesująca lektura. Polecam zatem.

O książce możemy przeczytać, że:
W działaniach wywiadów na całym świecie kobiety bardzo często...

„Kobiety okazywały się tu genialnymi wywiadowcami, a ich działalność decydowała niejednokrotnie o przebiegu wojen i o wydarzeniach historycznych. I tak sobie pomyślałem, że jeżeli przy okazji działalności jednej zaledwie organizacji wywiadowczej trafiam na takie dziewczyny, to w naszej historii najnowszej takich kobiet musi być znacznie więcej, a my o nich nie wiemy”.
Ta książka to opowieść o wspaniałych, dzielnych kobietach, których losy i życiowe wybory rzuciły w wir historii, który wciągnął je bez reszty, bez pamięci, nierzadko aż do tragicznego końca. To również opowieść o tym jak okrutne mechanizmy XX wieku wpłynęły na to kim były, kim się stały i jak potoczyła się ich przyszłość. Wszystkie one działały, niejako, za kulisami wielkiej polityki i wielkich dziejowych wydarzeń, tamtego czasu, choć na pewnym etapie swojego życia decydowały o życiu wielu ludzi i o tym w którym kierunku potoczy się, bezlitosny, walec historii.

Jerzy Rostowski serwuje nam znakomicie napisaną, popularnonaukową, pozycję dotyczącą różnych aspektów działań, szeroko pojętego, wywiadu, ze szczególnym uwzględnieniem II wojny światowej, pozwalając nam zagłębić się w ten wciąż skrywający wiele tajemnic i sekretów, specyficzny, świat podziemnego frontu. Jak możemy domyślić się z tytułu publikacji, autor skupił się wyraźnie na kobiecym wątku służb specjalnych, kreśląc nam sylwetki kilku najważniejszych i najbardziej zasłużonych przedstawicielek polskiej arystokracji i ziemiaństwa (choć zdarzają się odstępstwa od tej reguły)w tej szczególnej wywiadowczej profesji: Władysława Srzednicka-Maciesza, Krystyna Skarbek, hrabina Klementyna Mańkowska i inne.

Po dziś dzień wciąż niewiele wiadomo o ich działalności i dokonaniach z tamtych czasów, gdyż służby wywiadowcze ( szczególnie brytyjskie) niechętnie odsłaniają swoje tajemnice i archiwa a niektóre z nich, nawet po tylu latach, objęte są nadal klauzulą tajności i być może pewnych spraw nie poznamy już nigdy. A szkoda, bo burzliwe, niebezpieczne a często dramatyczne życiowe, losy naszych rodaczek, mogłyby stać się kanwą wielu filmowych scenariuszy i szpiegowskich powieści.

Spektakularne akcje, pełne tajemnic misje, sekretne kurierski trasy, konspiracja i najtajniejsze dokumenty ukrywane i przewożone w różnych kierunkach. Niesłychana odwaga, ofiarność, determinacja, patriotyzm, wiara w słuszność dokonywanych wyborów oraz ogromne poświęcenie idei odzyskania przez Polską niepodległości.

Wszystko to w cieniu straszliwego globalnych konfliktu, jakim stała się II wojna światowa, hitlerowskiej okupacji, pożogi, zniszczenia, niewyobrażalnego ludzkiego cierpienia i masowego ludobójstwa.

Co ciekawe i intrygujące zarazem większość z nich ( poza członkiniami niemieckiej siatki szpiegowskiej rotmistrza Jerzego Sosnowskiweg: Benity von Falkenhayn, Renate von Natzmer i Irene von Jena) współtworzą, wpisują się lub ocierają, w mniejszym bądź większym stopniu, o jedną z najtajniejszych polskich organizacji niepodległościowych tzw. „Muszkieterów” ( kierowanych przez inżyniera Stefana Witkowskiego),której tragiczna historia wciąż wymaga ze strony polskich historyków i badaczy pełnego wyjaśnienia.

Cieszą się niezmiernie iż Pan Jerzy Rostkowki podjął się zebrania materiałów i napisania tej książki, przywracając tym samym prawdę o historycznym dorobku tych wspaniałych, polskich kobiet i arystokratek , często zapomnianych czy też pomijanych ze względów politycznych (epoka PRL-u odcisnęła tu, niestety, swoje ponure piętno),które w pełni zasługują na właściwe im miejsce w panteonie polskich bohaterów narodowych. Naprawdę warto poznać ich historię i ocalić je od zapomnienia.
Gorąco polecam.

Ta...

• E-Booki
  • 01 Literatura Faktu
  • Szpiedzy Wywiad
  • Reportaż, popularnonaukowa, biografia itp.

Jerzy Rostkowski Piękne i niebezpieczne. Arystokratki polskiego wywiadu Zobacz więcej