Świat Muszkieterów. Zapomnij albo zgiń

powieść historyczna
Rostkowski/Pan Tadeusz
2014-12-14
2014-12-14
wojna wywiad walka śmierć muszkieterowie Niemcy sowieci Polska Anglia kurier misja

Czytałem wydanie II książki, poprawione.

Książka objętościowo jest całkiem spora, ale objętość w znacznym stopnie robią aneksy do treści głównej, które są całkiem ciekawe.

Książka jest ciekawa, choć póki nie zostaną otwarte archiwa, działalność organizacji "Muszkieterzy" pozostanie tajemnicą.

Plus za zdjęcia, w szczególności Krystyny Skarbek ;)

Czytałem wydanie II książki, poprawione.

Plus za zdjęcia, w szczególności Krystyny Skarbek ;)

Książka w ciekawy sposób przypomina nam o organizacji "Muszkieterów". Jednak dopóki archiwa nie są odtajnione to wątki, które nie da się dogłębnie wyjaśnić, pozostaną tylko osobistymi przypuszczeniami autora.

Rewelacja

Rewelacja

Jako pozycja by przypomniec Muszkieteröw jest ok, lecz na tym sie konczy.
Nie moza na pisac o "tajemnicach" skoro archiwa sä i pozostanä zamkniete.Spekulacje,spekulacje i nic pozatym
W dodatku sporo bledöw,niedociägniec...oto niektöre z nich..
Strona 51 " gdyby Polska miala bron przeciwpancernä"...otöz az tak zle nie bylo 1200 armatek Boforsa wz 36 okolo 3500 samych rusznic/karabinöw Ur...zle,lub niewykorzystanych
148-strzaly na moscie - albo odbilo by sie echem w prasie ze wzgledu na ogrom swiadköw,albo nie - zdecyduj sie Pan
22- Alferd nazywal sie Alfred Spilker, a nie Spielker ( choc raz w nawiasie napisal Pan poprawnie ).
223- obersturmscharfführer....co to ma byc za stopien? Autor podaje...starszy sierzant sztabowy...raczej wynalazek autora :)
386- oddanie Gdanska przez Polska niemcom...Panie...Gdansk byl pod butem Ligi narodöw, zamieszkany w wiekszosci przez niemcöw i zapewne wczsniej czy pözniej by zostal albo wläczony do niemiec, lub moze zostal "krajem zwiäzkowym" ;)...Oddawac mozna cos gdy sie to posiada, niestety my Polacy gdanska nie posiadalismy.
Na koniec ostatnie zdjecie Canarisa - pytanie ( bo w sumie jest to osobnik podobny ) czemu ma na glowie wloskä czapke Corpo Foresteralle ( policja lesna ) ??

Jako pozycja by przypomniec Muszkieteröw jest ok, lecz na tym sie konczy.
W dodatku sporo bledöw,niedociägniec...oto niektöre z nich..

Niestety się zawiodłem. Miała być pierwsza solidna monografia dotycząca zapomnianej podziemnej organizacji "Muszkieterowie" a jest publicystyka historyczna bardzo często w sposób znaczny odbiegająca od tematu. Nie rozumiem po co autor opisuje np. biografię Śmigłego-Rydza czy też szczegółowe kulisy powstania rządu na emigracji. Przecież są to kwestie bardzo dobrze opisane w polskiej historiografii w przeciwieństwie do tytułowej organizacji. Drugi problem to całkowicie bezkrytyczne podejście do postaci założyciela i dowódcy "Muszkieterów" czyli Witkowskiego. Jawi się on jako postać całkowicie bez skazy, a wszelka krytyka to dzieło zdrajców bądź osób zazdrosnych o jego osiągnięcia. Bardziej krytyczny czytelnik może jednak bez trudu dostrzec, że "Inżynier" to postać dość dwuznaczna. Chwała autorowi za dodanie w ramach aneksów części materiałów źródłowych, które pozwalają w pewnym stopniu wyrobić sobie własną ocenę na opisywany temat. Mimo wszystko jednak ta książka to zmarnowana okazja.

To bardziej publicystyka niż historia. Owszem, historia jest w niej obecna, ale moim zdaniem przesłonięta jest nadmierną tendencją autora do popadania w dygresje i szczegółowe opisywanie rzeczy i faktów, które nie są zasadniczą treścią tej książki.
Książka opowiedzieć miała historię bodaj najbardziej niedocenianej i wyklętej organizacji polskiego wywiadu czasu II wojny światowej. Opowieść ta mieści się na 284 stronach (reszta to aneksy) i zasadniczo uznaję ją za mglistą i bardzo słabo zarysowaną. Właściwie to każdy rozdział traktować należy jako oddzielną pracę z dziedziny historycznej publicystyki i sensacji. Między bajki należy włożyć opowieści autora o tym jak to wszystkie wydawnictwa w Polsce obawiały się wydania tej książki. Moim zdaniem po prostu nie chcieli firmować książki bardzo średniej. Nic dziwnego, że dopiero po sukcesie I wydania książki zainteresował się jej wznowieniem REBIS (na podstawie lektury ich wydania piszę te słowa).
Za dużo w tej tej książce konstrukcji myślowej i hipotez opartych na domysłach wyprowadzonych z innych jeszcze domysłów. Poza tym, czego autor zupełnie nie potrafi ukryć, niektóre rozdziały są naznaczone kompleksem Dariusza Baliszewskiego. Autor Muszkieterów nie poprzestaje na bez aluzyjnym i krytycznym konfrontowaniu tez z artykułów twórcy "Rewizji nadzwyczajnej", a nieraz podważa kompetencje pana Dariusza do zabierania się za jakiekolwiek tematy historyczne. Przy opisanym kilka zdań wyżej sposobie przedstawiania własnych hipotez i przekonań to taka postawa autora "Muszkieterów" jest co najmniej... dyskusyjna.
No i nie da się ukryć - pan Rostkowski to piłsudczyk. Z kilku partii tekstu rozbrzmiewa nie najlepiej kamuflowana obrona polityki sanatorów w drugiej połowie lat trzydziestych XX stulecia. Autor chyba po prostu zakłada, że spadkobiercy Marszałka już z samego tytułu bycia tymi właśnie spadkobiercami nie zasługują na całkowitą krytykę swej polityki, która okazała się porażką. Potwierdzeniem tego jak silne są sympatie autora jest aneks nr 1, który zawiera tekst mający dotyczyć specjalnych stosunków politycznych jakie łączyły Polskę i Japonię. Jest tak naprawdę paszkwilem wymierzonym w działalność Romana Dmowskiego. Przezabawne zagranie.
Podsumowując to moje oczekiwania były za duże, a o samych Muszkieterach już sporo wiedziałem wcześniej z publikacji Agencji Wydawniczej CB "Rozkaz: Zabić Witkowskiego!"

Jest to pozycja bardzo podobna do książek T. Kisielewskiego, na znajomość z którym autor się powołuje. Napisana też w ten sam sposób (czasami ma się wrażenie że pisała to ta sama osoba). Takie pozycje są potrzebne, bezsprzecznie. Jednak, trochę się zawiodłem, bo o samych Muszkieterach nie dowiedziałem się niczego nowego. Wszystko to już jest gdzieś opisane, a tu zebrane w jednym miejscu, co jest niezaprzeczalnie dużą wartością. Rostkowski obala natomiast kilka mitów - np. dotyczących nienaturalnej śmierci Rydza-Śmigłego. Trochę się obawiam kolejnej części, którą autor zapowiada, ponieważ tak jak w przypadku serii o Sikorskim Kisielewskiego, będzie to mnożenie hipotez bo na razie przynajmniej dostępu do archiwów nie otrzymamy. Dla mnie osobiście największą wartością książki Rostkowskiego jest pokazanie, jak osobiste ambicje potrafią zniweczyć współpracę, z której na pewno korzyści płynęły by na dla wszystkich zainteresowanych stron. To niestety nasza narodowa przypadłość. Jesteśmy genialni w tym co robimy ale nie potrafimy współpracować, przez co owoce naszej pracy wykorzystują inni, często niezgodnie naszym interesem. I pomimo coraz większej wiedzy na ten temat i pozycji takich jak ta, nie potrafimy wyciągnąć z tego wniosków.

Może się wydawać, że okres II wojny światowej został przez współczesnych historyków bardzo dobrze poznany i przeanalizowany. Często się jednak zdarza, że ta najnowsza historia w wielu przypadkach jest elementem zaciekłych dyskusji. Spowodowane jest to najczęściej brakiem rzetelnych dokumentów, na których historycy mogliby się opierać. Niestety tam gdzie mity mieszają się z faktami bardzo ciężko jest ustalić jeden prawdziwy punkt widzenia. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku polskiej organizacji Muszkieterzy, działającąej na okupowanych terenach Polski.

Tego trudnego zadania podjął się tropiciel sekretów II wojny światowej - Jerzy Rostkowski. Wiele osób uważa go za jednego z najwybitniejszych polskich eksploratorów i popularyzator historii, który odnajduje niepublikowane tajemnice i je opisuje. Jest autorem ciekawej publikacji Podziemia III Rzeszy. Tajemnice Książa, Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju. Jego monografia Muszkieterów też raz już ukazała się na naszym rynku wydawniczym. Obecnie nakładem Domu Wydawniczego Rebis polscy czytelnicy mogą zapoznać się z kolejnym, uzupełnionym o nowe fakty wydaniem.

Jak już wspomniałem Muszkieterzy to była tajna polska organizacja wywiadowcza, działająca na terenie okupowanej Polski, ale także na terenach III Rzeszy i terenach ZSRS. Założycielem był Stanisław Witkowski, który nie tylko był wielkim i oddanym Polsce patriotą, ale człowiekiem ze skomplikowaną przeszłością oskarżonym o niesubordynację i współpracę z Abwehrą i Gestapo. Wojskowy Sąd Specjalny AK wydał na niego wyrok śmierci, wykonany 18 września. Muszkieterzy zostali rozwiązani i wcieleni do ZWZ. W wielu krótkich ukazujących się publikacjach często pomija się jego zalety, szczególnie jego wkład i czynny udział w kampanii wrześniowej oraz pomoc uciekającym jeńcom w pierwszych miesiącach okupacji.

To właśnie te działania były zalążkiem późniejszej działalności wywiadowczej. Organizacja śledziła ruchy wojski niemieckich i radzieckich. Informowali świat o niemieckich zbrodniach w obozach koncentracyjnych. Analityczne meldunki Muszkieterów stanowiły podstawę wielu akcji Aliantów. Przez Anglików uznawani byli za jedną z najlepszych organizacji wywiadowczych na świecie. Autora fascynuje przede wszystkim fenomen hermetyczności organizacji Witkowskiego. Dzięki genialnej wręcz strukturze, spośród kilkuset osobowej grupy, w ciągu dwóch lat bardzo ryzykownej działalności, zabitych zostało tylko dziesięciu członków i trzynastu zostało uwięzionych. Jak twierdzi Rostkowski, Muszkieterzy zawdzięczają to głównie Witkowskiemu, który w profesjonalny sposób potrafił zorganizować pracę agencji. O tym, kto należał do organizacji wiedział tylko Witkowski i jak twierdzi autor może jego zastępca. Praca opierała się na systemie "piątek", czyli pięciu osób wykonujących określone zadania. W momencie wpadki konsekwencje ponosiło tylko kilka osób, z których żadna nie wiedział nic na temat organizacji i innych działań poszczególnych "piątek".

Niestety to, co w tedy było genialnym rozwiązaniem, z czasem przełożyło się na ograniczenie informacji na temat Muszkieterów w czasach powojennych. W chwili obecnej nie zachowały się żadne spisy członków, organizacji, która w szczytowym okresie liczyła około ośmiuset ludzi. W zasadzie na chwilę obecną znanych jest kilkanaście nazwisk ludzi, głównie z kierownictwa lub związanych z ich działalnością. Autor oczywiście wymienia te osoby i przybliża ich krótkie losy. Większość z nich ginęła w tajemniczych okolicznościach, co nadaje jeszcze dodatkowej pikanterii działalności Muszkieterów.

Rostkowski poza działalnością wywiadowczą ukazuje także inny aspekt całej tej sprawy. Oczywiście wiemy, że w okresie okupacji na terenie Polski działało wiele różnego rodzaju podziemnych organizacji. Wszystkie one kierowały się przede wszystkim dobrem ojczyzny. Niestety ze względów politycznych, współpraca między nimi nie była prosta. I nie chodzi tu o współpracę zwykłych żołnierzy, ale liderów i przywódców, którzy rywalizowali o wpływy w Sztabie Naczelnego Wodza, a co za tym idzie o ogromne pieniądze, potrzebne do dobrej i efektywnej pracy. Niestety od tego zaczął się upadek jednej z najlepszych agencji wywiadowczych. Kolejnym był fakt, że Witkowski wiedząc, że ZWZ-AK była inwigilowana przez obce wywiady, zdobyte informacje przekazywał bezpośrednio Brytyjczykom, przez co mylnie nazywany był organizacją brytyjską.

Szkoda, że w dzisiejszych czasach tak mało mówi się o tak wspaniałej i elitarnej organizacji jaką byli Muszkieterzy Stefana Witkowskiego. Tym bardziej może cieszyć fakt, że jest taki człowiek, jak Jerzy Rostkowski, który poświęca czas na badanie fenomenu tej agencji i odkłamywaniu mitów, które narosły wokół niej przez te kilkadziesiąt lat. Warto zapoznać się z tą publikacją, która rzuca nowe światło na wiele wydarzeń i postaci z czasów wojny, pokazując że podręcznikowa historia często przedstawia ogólnikowe fakty, pomijając niewygodne szczegóły. Rostkowski zrywa z mitem Polaków, którzy w obliczu wspólnego wroga stają ponad podziałami i ukazuje knowania wielu dowódców, którzy za wszelką cenę chcieli zagarnąć władzę dla siebie. Polecam.

• 2016
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Druga Wojna Światowa
  • Polska