Opowiadania

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
(tomy 1-3)
838674393X
literatura piękna

Zebrane w trzytomowym ekskluzywnym wydaniu opowiadania stanowią najpełniejszy przegląd twórczości nowelistycznej pisarza. Tom pierwszy zawiera utwory z wczesnych jego publikacji: Półpancerzy praktycznych (1953), które chociaż uwikłane w socrealistyczną rzeczywistość, brzmią często jak jej parodia i które z miejsca przyniosły autorowi dużą popularność; Słonia (1957), któremu kilka lat później przyznano we Francji Prix de l'Humour Noir, przez krytyków i samego autora uznawanego za właściwy jego debiut; Wesela w Atomicach (1959), potwierdzającego klasę pisarską młodego autora. Tom zamykają opowiadania z Podwieczorku przy mikrofonie, audycji humorystyczno-satyrycznej Polskiego Radia, cieszącej się wielkim uznaniem wśród rzesz słuchaczy. W drugim tomie znajdują się utwory wydane pierwotnie w zbiorku pt. Deszcz (1962); autor był już wówczas laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich, przyznanej mu w Szwajcarii; był to ostatni tomik opublikowany przed wyjazdem pisarza do Włoch, który zapoczątkował trzydziestoletnią emigrację. Inne opowiadania z tego tomu ukazały się dopiero w 1975 roku, pod tytułem Dwa listy, kiedy powoli ustępował w Polsce zakaz publikacji utworów Mrożka, wprowadzony w 1968 roku, gdy "Le Monde" i paryska "Kultura" ogłosiły list protestacyjny pisarza przeciwko udziałowi polskich oddziałów w inwazji na Czechosłowację. Na tom trzeci składają się utwory powstałe w latach 1980-1993, najnowsze więc w tej dziedzinie twórczości Mrożka. Część z nich ukazała się w Małych prozach (1990); pełnego wydania książkowego doczekały się dopiero w "Dziełach zebranych" (tom I i II, 1994, 1995). W latach osiemdziesiątych bowiem, po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, pisarstwo Mrożka powtórnie znalazło się na indeksie cenzury. Od początku lat dziewięćdziesiątych, po przełomie politycznym, twórczość autora, który mimo utrudnień cenzury nigdy nie został przez polskich czytelników zapomniany, przeżywa swoisty renesans; on sam zaś w 1996 roku zdecydował się na stałe wrócić do kraju.

źródło opisu: http://www.noir.pl

źródło okładki: http://www.noir.pl/resources/3/opowiadania-1.jpg

Maras | 2019-03-05
Przeczytana: 05 marca 2019

Pierwszy raz z twórczością Sławomira Mrożka zetknąłem się w trzeciej klasie gimnazjum. Wówczas na zajęciach z języka polskiego czytaliśmy i omawialiśmy kilka jego opowiadań w tym: "Słonia", "Podanie" i "Przesadę". W późniejszym okresie, zaś sięgnąłem po "Wesele w Atomicach". Przez długi czas nie miałem okazji, by po raz kolejny sięgnąć po twórczość Sławomira Mrożka. Ostatnio jednak w ramach przygotowań do spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki postanowiłem przeczytać jego tom opowiadań wydany w latach 70. przez krakowskie Wydawnictwo Literackie. Książka ta zawiera wybrane opowiadania ze zbiorów: "Półpancerze praktyczne", "Słoń", "Wesele w Atomicach" oraz "Deszcz".

Sięgając po "Opowiadania" ponownie zetknąłem się ze światem absurdu i groteski, gdzie nic nie jest takie jakim się wydaje i wszystko przedstawione jest w krzywym zwierciadle. W trakcie lektury tych opowiadań bardzo często miałem okazję do przemyśleń nad tym, że nasza rzeczywistość też potrafi zaskakiwać nas w najmniej...

Grot | 2018-09-29

„Moje ukochane beznóżki” to najdłuższy i chyba najlepszy utwór w książce. Jest to list ojca do syna, będący spowiedzią życia i wyjaśnieniem wstrętu do najbliższych... Nieco może przypominać konstrukcją słynny „List do ojca” Franza Kafki.

„Goniec cesarski” stanowi satyrę na przesadną obrzędowość cesarskiego dworu przysłaniającą zdrowy rozsądek i kierującą sprawy państwa ku tragedii...

Trzymającym w napięciu opowiadaniem o niezwykle zaskakującej końcówce jest „Ostatnie słowo”. Clou stanowi zadanie głównego bohatera, który ma zlecone wygłosić ostatnie słowo wyjątkowo odrażającego mordercy skazanego na karę śmierci.

Ponadto w zbiorze znajduje się wiele więcej krótkich nowelek, jednak w większości są to słabiutkie teksty, właściwie niegodne wzmiankowania.

Profesorek | 2015-05-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 22 maja 2015

Niektóre opowiadania sprawiły, że dostałem tego, czego oczekiwałem.
Niektóre po prostu mnie zawiodły; ciągnęły się i nudziły.
W ostatecznym rozrachunku jednak jestem niepocieszony. Oczekiwałem czegoś więcej.