Żywoty równoległe. Tom 2

Seria: Biblioteka Antyczna
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
historyczna

Plutarch z Cheronei, ten filozof-eklektyk i zamiłowany moralista pisał swe Żywoty, przesycając je idealizmem Platona i pragmatyzmem szkoły Arystotelesa. Gdy dodamy do tego pogodny charakter autora, życzliwość, upodobanie do retorycznego piękna, otrzymamy literackie portrety ludzkich postaw i zachowań: anegdota, żart czy celne powiedzenie znacznie są tu ważniejsze niż opisy bitew, wspaniałych politycznych posunięć, a nawet prawda historyczna.

Solon - Publikola i ich porównanie, Temistokles - Kamillus i ich porównanie

Damian | 2013-10-11