Florencja, Świat miasta - miasto świata

Seria: Rodowody Cywilizacji
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Florenz, Stadtwelt - Woltstadt, Urbanes Leben von 1200 bis 1500
historyczna

Istnieje wiele książek o Florencji. Większość z nich opisuje bezcenne dzieła sztuki z epoki Medyceuszy. Barbara Beuys rozpoczyna swą relację o kilka stuleci wcześniej, gdy średniowieczne miasteczko nad Arnem zaczęło się przeradzać w jedną z największych, najpiękniejszych i najnowocześniejszych metropolii świata.

źródło okładki: http://www.antykwariat.waw.pl/ksiazka,1046406/barb...»

olo | 2016-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2016

Tyle lat stała na półce nieprzeczytana aż pojawił się serial Medyceusze. Wypadało sięgnąć po naukową podstawę. Mało jest na rynku książek o Florencji i to że ukazała się taka pozycja to duży plus. Bardziej pasowałaby do PIW-owskiej serii "Życie codzienne", bo autorka stara się oddać codzienność Florencji od XIII do końca XV wieku,kiedy miasto było miejską komuną, republiką (tak naprawdę jej namiastką). Trochę za dużo jest w tym tak bezbarwnie, w niemieckim a nie włoskim stylu, opisana historia polityczna, ale może to było konieczne. Niektóre rozdziały wciągają po uszy, są też nudnawe. Summa summarum, cenna książka, czy to dla wielbicieli serialu Medyceusze, czy dla tych, co byli albo będą we Florencji.

Miasto gdzie rozpoczął się Renesans. Warta przeczytania

Marysia | 2015-09-15
Na półkach: Przeczytane, Dolce vita
Przeczytana: 15 września 2015

niech żyją stereotypy. Niemiecka historyczka pisze o Florencji. to powinno dać mi do myślenia. ale nie. to że to przeczytałam było dziarskie. po prostu Florencja mnie skusiła. okazało się że jestem w stanie zrobić dla tego miasta więcej niż się spodziewałam.

smfn | 2017-02-16
Przeczytana: 08 lutego 2017