Aleksander Wielki

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Najnowsza biografia Aleksandra Wielkiego, napisana przez wybitnego, cenionego na całym świecie brytyjskiego historyka. Ukazuje sylwetkę tego największego i najbardziej znanego władcy starożytności w niezwykle interesujący, wieloaspektowy sposób. Paul Cartledge z jednej strony pisze o życiu, sukcesach i klęskach Aleksandra, a z drugiej o pozostawionym przez niego dziedzictwie, które wpłynęło na kształt oraz oblicze współczesnego świata. Stawia pytania czasem nie mające odpowiedzi. Aleksander Wielki to bez wątpienia wspaniały król i zdobywca. Podbił cesarstwo perskie, dotarł do Oceanu Indyjskiego i w wieku 30 lat władał niemal całym antycznym światem. Kim był poza tym? Półbogiem, czy zwykłym śmiertelnikiem, który nie wywyższa się ponad swoich poddanych? Tyranem, czy łagodnym władcą? Okrutnikiem, czy dobrotliwym ojcem żołnierzy ? Zdobywcą kobiet, czy biseksualistą?

Iskander | 2013-01-27

Największym plusem tej książki jest fakt, że autor ukazuje jak duży Aleksander miał wpływ chociażby na średniowieczną sztukę, czy inne dziedziny kultury, słowem - jego czyny były inspiracją dla całych pokoleń. Jeśli chodzi o samą warstwę biograficzną, to sądzę, że istnieją lepiej skomponowane pozycje.

No i żeby mieć jeszcze przyczepić się o byle co, ale ta czcionka! Dość masywna, gruba, spora, dla kogoś, kto nie ma problemów ze wzrokiem, to po godzinie czytania atrament wylewa się z oczu.

agnesl | 2012-01-08
Przeczytana: 29 listopada 2010

Jedna z historii życia Aleksandra Wielkiego. Niezbyt porywająca, trochę powierzchowna, pisana niezbyt wciągającym językiem.

Krzysiek | 2015-05-31
Na półkach: Historia, Posiadam, Przeczytane