historyczna

Aleksander Wielki to jedna z najsłynniejszych postaci w historii świata. Mimo że żył krótko , zaledwie 33 lata (356 323 p.n.e) jego osiągnięcia polityczne i militarne robią wrażenie nawet obecnie , chociaż wiele z jego działań budzi sporo kontrowersji . Dużą rolę odegrał także w rozpowszechnieniu kultury greckiej (niemniej nie ma pewności co do rzeczywistych powodów takiego działania ).

Wydana w 2004 roku biografia Aleksandra pióra Krzysztofa Nawotki jest moim zdaniem najlepszą dostępną po polsku książką na temat słynnego Macedończyka. Mimo iż publikacji o tym władcy jest dużo, niniejsza prezentuje najwyższy poziom merytoryczny, a do tego cechuje się dużą aktualnością, której brak niektórym publikacjom starszym, np. bardzo skądinąd dobrej biografii Greena. Nawotka wykorzystał kompletną bazę źródłową nie bagatelizując znaczenia tzw. "Wulgaty Aleksandra", oparł się też na ogromnej liczbie monografii i artykułów naukowych.

Autor nie poszedł w stronę praktykowanego przez niektórych badaczy szufladkowania Macedończyka: to jako najwybitniejszego wodza wszech czasów, to jako pijaka i mordercę. Pod tym względem zachowuje dużo zdrowego rozsądku i nie ulega skrajnym pomysłom interpretacyjnym, z którymi czytelnik polski może zapoznać się np. w książce N. Hammonda. Inne biografie Aleksandra bije biografa pióra Nawotki także pod względem uwzględnienia nowszych badań nad...

falk | 2013-01-09

Zdecydowanie najlepsza polska książka o Aleksandrze. Bardzo drobiazgowa, dobrze udokumentowana, mnie najbardziej zachwycają szczegółowe lokalizacje z aktualnymi nazwami, oraz fakt, że autor prawie całą trasę kampanii Aleksandra zbadał osobiście. Książkę bardzo przyjemnie i szybko się czyta. Za jedyny minus można postrzegać tendencję autora do przedstawiania swojej subiektywne opinii na temat niektórych niewyjaśnionych sytuacji lub domysłów uczonych, dlatego też biografię polecam w szczególności czytelnikom znającym inne pozycje dotyczące tego tematu.

Elwira | 2013-09-03

To zdecydowanie najlepsza książka o Aleksandrze Wielkim. Wolę ją nawet od dzieła Petera Greena.

windermere | 2016-07-15
Abendur | 2016-01-13