Merowingowie i Karolingowie

Okładka książki Merowingowie i Karolingowie Gustav Faber
Okładka książki Merowingowie i Karolingowie
Gustav Faber Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
historia
Rodowody Cywilizacji
Das erste Reich der deutschen Geschichte der Merowinger und Karolinger
Państwowy Instytut Wydawniczy
1994-01-01
1994-01-01
Zbigniew Jaworski
merowingowie karolingowie średniowiecze

Lektura akademicka, ale napisana dość przystępnym językiem, chociaż są jednak fragmenty zwykle dosyć nudnych wyników badań archeologicznych. Oprócz tego jest przedstawionych trochę pikantnych dziejów obu dynastii, oraz ich dziejowe perturbacje.

Z chęcią wróciłem po latach do tej książki, której Autor w barwny i ciekawy sposób opisał początki Europy wspólnej i zjednoczonej w czasach władców z tytułowych dynastii. Ciekawy punk widzenia niemieckiego historyka, dla którego owe germańskie korzenie Europy miały niebagatelne znaczenie, nie mniej pomimo kilku uwag w tym przedmiocie to dla mnie wciąż ciekawa i warta polecenia pozycja

Na półkach: , , , , , ,

Parę lat temu J. Pysiak określił tę książkę mianem "miałkiej intelektualnie". W istocie tak właśnie należałoby ją ocenić. Faktografia została sprowadzona do najbardziej podstawowych wydarzeń wzbogaconych o kilka historii o charakterze erotycznym. Roi się w pracy od rozlicznych błędów chronologicznych czy genealogicznych. Rzeczywiście można - tak jak to zrobił J. Pysiak - zastanowić się, dla jakiego czytelnika jest ta książka skierowana. Narracja jest mało precyzyjna, jej poziom jest bardzo niski, do tego jeszcze ogromna ilość błędów w przekładzie. Książka zaniża poziom serii ceramowskiej. Zdecydowanie odradzałbym tę książkę, osoby zainteresowane dziejami królestw Franków znajdą wiele lepszych pozycji bibliograficznych.

Tomasz Babnis

Dość dobra książka, fajna w czytaniu i przystępna w formie. Bez zanudzania.

Dość dobra książka, fajna w czytaniu i przystępna w formie. Bez zanudzania.

Być może moje wrażenia zostały zaburzone przez podniesiony poziom endorfin przed egzaminem, ale książkę (szczególnie część o Merowingach) czytałam z wypiekami na twarzy. Monografia, którą czyta się jak klimatyczną powieść. Rewelacja!

• Średniowiecze
  • Historyczne
  • Seria Ceramowska
  • Historia (Robocza bibliografia)
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Merowingowie i Karolingowie