83-229-2213-2
historia śląska, śląsk
historia
Wilczek

"Historia Śląska" jest publikacją, która po raz pierwszy całościowo obejmuje dzieje Śląska począwszy od czasów średniowiecza po koniec ubiegłego stulecia. Przedstawiony obraz przeszłości Śląska odpowiada wynikom najnowszych badań zarówno polskich, jak i niemieckich. Walory książki podnosi ciekawy materiał ilustracyjny oraz indeks imion i nazwisk. Autorami książki są pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego. Okres średniowiecza przedstawił prof. Rościsław Żerelik, autor i współautor kilku opracowań dotyczących historii miast śląskich; czasy nowożytne opisała dr Gabriela Wąs, autorka licznych pozycji z dziejów zakonów i reformacji; lata 1806-1945 opisał prof. Marek Czapliński, autor i współautor prac z zakresu politycznych i społecznych dziejów Śląska; historią najnowszą zajęła się dr Elżbieta Kaszuba, autorka książki o propagandzie powojennej oraz współautorka kilku prac z dziejów miast śląskich.

Marek Krawczyk | 2014-12-27
Przeczytana: 2012 rok

Po 1988 roku ku mojemu rozczarowaniu pojawiło się wielu autorów którzy - odwrotnie niż komuniści- wpadli w amok nowej poprawności politycznej polegającej na samobiczowaniu i "lizaniu tyłków" naszym zachodnim sąsiadom. Niestety ta tendencja trafiła również do literatury i co gorsza historycznej. Wielu "pożytecznych idiotów" zaczęło ścigać się w lansowaniu kretyńskich teorii historycznych mających na celu wybielanie naszych sąsiadów lub też bezpodstawne łagodzenie polskich stanowisk. Nie wiem czy powodem była głupota, służalczość czy też sponsoring, ale faktem jest, że takie "dzieła" zaczęły powstawać. Ja wychowany na twórczości Pawła Jasienicy, Gerarda Labudy czy Benedykta Ziętary to właśnie "dzieło" dofinansowane -o zgrozo- przez Marszalka woj dolnośląskiego odebrałem jako najlepszy przykład tego co opisałem powyżej. Nie polecam, żeby nie zamulić sobie niepotrzebnie głowy.

Bauero | 2015-07-20

Wszystko fajnie ale skoro jest to historia Śląska, to gdzie są wątki Górnego Śląska w tej książce? Zostały one zupełnie pominięte, a szkoda.

nauznyka | 2011-06-23
Na półkach: Przeczytane, Historyczne

Bardzo dobra książka na egzamin wszystko wyjaśnione w jasny i klarowny sposób. Godna polecenia

Marcin Kos | 2016-07-06
Przeczytana: 2008 rok