Bastard

Wydawnictwo: W.A.B.
literatura polska,
joly_fh

We współczesnej Warszawie dochodzi do serii makabrycznych zdarzeń. Pod samochodem wokalistki Niny Goldfarb wybucha bomba. W fabryce wódek podczas strzelaniny ginie dwóch ludzi, a ich ciała znikają z kostnicy. Niewierna żona znajduje w mieszkaniu zmasakrowane zwłoki męża. To nie koniec brutalnych morderstw. Szybko okaże się, że zbrodnie są ze sobą powiązane, lecz tropy się gubią. Dochodzenie prowadzi wyjątkowy duet policyjny: Szubert i Szuman.

Agenci obcego państwa, stara arystokracja, ciemne interesy na rynku nieruchomości... wszystko to sprawia, że śledztwo wyjątkowo się komplikuje. A tymczasem rozwija się historia, od której nie można się oderwać, rozgrywająca się w Polsce, Szkocji, Izraelu oraz ...za czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Bastard, powieść sensacyjna z wątkiem śledztwa w sprawie zabójstw, brawurowo przedstawia nie tylko wielką aferę kryminalną, ale i na jej tle historię dziedziców polsko-litewskich książęcych rodów.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B.,2013

źródło okładki: www.wab.com.pl

wiejskifilozof | 2014-11-23

Fajna była historia kupienia tej książki.Mama przyniosła z poczty moją rentę.Była to godzina,coś tak po 15.Obejrzałem Biuro Kryminalne na 13 Ulica i po 16 poszedłem do księgarni.
Troszkę poszukałem,tego co mam kupić i kupiłem Bastard.
Akcja bardzo mi się podobała,bo to książka która porusza ważny temat.
Pokazuje jak bardzo niebezpieczny jest skrajnie prawicowy ekstremizm.
Mamy tu zabójstwa na tle narodowościowym.
Może nie jest ich multum,ale są bardzo widowiskowe.
O ile takie słowa,pasują do morderstwa.
Ciesze się,że autor nie zasypał mnie wiadomościami z życia prywatnego policjantów.
Owszem są,ale w umiarkowanych ilościach.
A fajne też,były ciekawostki z życia Temudżyna.
Bardzo dobry polski kryminał.

Redaktor_na_Tropie | 2016-12-03
Przeczytana: listopad 2016

Na pewno jest to koronkowo skonstruowany kryminał z niebanalną otoczką historyczno-społeczną, jednak odnoszę wrażenie, że jest tu o parę elementów za dużo, z czego na pierwszy plan wysuwa się komizm, a ściślej odautorskie półserio podejście do narracji. Gdyby nie dramatyczne sytuacje przedstawione w powieści, można by uznać "Bastarda" za literacki żart. A ponieważ niechciane obrzezanie, groźba gwałtu analnego na heteroseksualnym mężczyźnie czy odrzucenie w dzieciństwie żartami nie są - nie do końca ów zamysł narracyjny wydaje się trafny. Niemniej jednak całość mocno wyróżnia się wśród kryminalnej popeliny, tak wielopoziomą opowieścią sięgającą wieki wstecz, jak i zaskakującymi powiązaniami pomiędzy bohaterami, które nie od razu są oczywiste.

Powieść przyswoiłam w formie audiobooka w fenomenalnej interpretacji Leszka Filipowicza. Jakże on pięknie czyta żeńskie i żydowskie kwestie!

Dariusz Bigelmajer | 2013-09-10
Przeczytana: 10 września 2013

Właśnie skończyłem czytać! Przygodę z "Bastardem" rozpocząłem wczoraj w nocy i, po 3 godzinach snu, zakończyłem kilkanaście minut temu... Wciągająca, poruszająca, tajemnicza, mroczna, fascynująca lektura. Polecam wszystkim, szukającym niebanalnej historii, z mistrzowsko skonstruowaną fabułą, wieloma ciekawymi i nieznanymi faktami historycznymi. Jednocześnie zwracam uwagę na konieczność zarezerwowania kilku godzin - czyta się jednym tchem!

Irulon | 2014-01-04
Przeczytana: 02 stycznia 2014

Sztampowy kryminał: sztampowa fabuła, sztampowa konstrukcja. Autora broni umiejętność posługiwania się językiem polskim, więc choć nie wszystkie w zamierzeniu śmieszne i błyskotliwe dialogi są udane, to przynajmniej nie rażą nieporadnością językową. W miarę czytania jakoś nie bardzo nabierałem ochoty dowiedzieć się kto zabijał, bo mnie powoli przestawało to interesować. Za to zniechęcały mnie sceny typu "gore" (obrzezanie na żywo, odgryzanie członka itp.), którymi nie wiedzieć czemu epatował autor. Jednym słowem - nic ciekawego, ani zaskakującej intrygi, ani ciekawych obserwacji na temat współczesnej Polski. Da się przeczytać i nic więcej. A może po prostu mi się przejadły kryminały?

tattwa | 2014-08-27
Przeczytana: 26 sierpnia 2014

Naprawdę świetny kryminał. Język i fabuła na wysokim poziomie, rasowo trzyma w napięciu, a bohaterów nie da się nie polubić. Do tego poczucie humoru zabarwione ironią i przepis na sukces gotowy. Szkoda że Autor nie jest znany szerzej. Kto złapie w rękę tą powieść- nie pożałuje tej podróży.

iwt27 | 2016-02-05
Przeczytana: 2016 rok

Nie polecam!
Zaczęłam słuchać audiobooka, ale przerwałam. To nie jest literatura, ale czytadło pełne wulgaryzmów.

MammaMia | 2014-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Dość ciekawa książka, przeczytałam ją z przyjemnością. Wielość wątków nie przeszkadzała mi, chociaż muszę przyznać, że chwilami napięcie spadało. Natomiast męczyło mnie to, że obaj policjanci mieli jednakowo SZUMIĄCE w polskim zapisie nazwiska, należące wybitnych kompozytorów obszaru niemieckojęzycznego, co przeszkadzało zwłaszcza w partiach dialogowych. Tym bardziej, że obaj panowie mówili podobnym językiem i naprawdę czasem się gubiłam, czy to Szubert, czy może jednak Szuman.

Kjuna | 2014-07-25
Przeczytana: 24 lipca 2014

Całkiem sprawnie i zajmująco napisany kryminał z wątkiem żydowskim, masońskim, potomków wielkich rodów polsko-litewskich, a nawet motywem sięgającym po Czyngis-Chana. Zestaw pozornie wybuchowy, ale zgrabnie zawiązany. Wartka akcja, sprawne dialogi i co się rzadko zdarza - nic się po drodze nie rozjeżdża. Do poczytania na kanapie lub leżaczku jak najbardziej.

Dreptak | 2017-06-01
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 01 czerwca 2017

mam mieszane uczucia po lekturze - z jednej strony czyta się dobrze - napisana lekko, z poczuciem humoru; z drugiej strony nazbyt wydumana fabuła;

Julia | 2017-08-10