Głos

Cykl: Erlendur Sveinsson (tom 5) | Seria: Mroczna Seria
Wydawnictwo: W.A.B.
Röddin
Ag2S

Zagadka śmierci portiera hotelowego, który przed laty był wybitnym śpiewakiem. Morderstwo w hotelu tuż przed Bożym Narodzeniem to kłopot dla wszystkich. Dla opasłego dyrektora, drżącego o reputację zarządzanego przez siebie obiektu w sercu Reykjaviku. Dla policjantki Elinborg, martwiącej się, czy zdąży upiec świąteczne ciasteczka. Dla ekscentrycznego Brytyjczyka kolekcjonującego płyty winylowe...

Zagadka śmierci portiera hotelowego, który przed laty był wybitnym śpiewakiem.
Morderstwo w hotelu tuż przed Bożym Narodzeniem to kłopot dla wszystkich. Dla opasłego dyrektora, drżącego o reputację zarządzanego przez siebie obiektu w sercu Reykjaviku. Dla policjantki Elinborg, martwiącej się, czy zdąży upiec świąteczne ciasteczka. Dla ekscentrycznego Brytyjczyka kolekcjonującego płyty winylowe z nagraniami chórów chłopięcych. Wreszcie dla komisarza Erlendura, choć akurat jego wcale nie ciągnie do pustego mieszkania pełnego książek o zaginięciach i śmierci.
Ofiara to pracujący i mieszkający w hotelu od dwudziestu lat portier, złota rączka, cichy człowiek, który co roku przebierał się za Świętego Mikołaja. W takim też stroju, z opuszczonymi spodniami, prezerwatywą na członku i raną kłutą w sercu znalazła go pokojówka. Komisarz Erlendur, ścigany przez demony przeszłości, kluczy w gąszczu kłamstw i plotek. Poznaje też ponure, mroczne historie. Jedna z nich zaczyna się tak: wiele lat temu pewien chłopiec, mający wyjątkowo piękny i czysty głos, stał u progu wielkiej kariery...

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/glos.html

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/glos.html

Szymon | 2019-08-14
Przeczytana: 13 sierpnia 2019

Pozbawiona sensu i intrygi, zwłaszcza w porównaniu z poprzednim tomem.

Ushikawa | 2019-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2019

Idealna książka dla tych którzy nienawidzą Świąt. Mroczne strony pięknej Islandii.

Amanda71 | 2019-05-03
Przeczytana: 03 maja 2019

Wciągająca, bardzo ciekawa.

Justyna | 2019-02-04
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 03 lutego 2019

Kolejny tom z serii o policjancie Erlendurze Sveinssonie. Tym razem zamordowany zostaje portier jednego z najlepszych hoteli w Reykjaviku. Tajemnicze okoliczności morderstwa wyłaniają kolejne dziwne fakty z życia zamordowanego, m.in. to, że był gwiazda dziecięcego chóru chłopięcego i nagle jego kariera runęła w gruzach. Czy ma to związek z jego morderstwem?

katala | 2019-01-17
Przeczytana: 15 stycznia 2019

To moje trzecie spotkanie z komisarzem Erlendurem i jego zespołem detektywów z Reykjaviku. Spotkanie w klimacie Świąt Bożego Narodzenia i tragicznej zbrodni popełnionej na mężczyźnie przebranym w strój Świętego Mikołaja. Mężczyźnie, którego wiele lat temu definiował głos, którego użyczał chórowi chłopięcemu.
Kolejny dobry kryminał w wydaniu skandynawskim.
Bardzo brutalny obraz świata: gwałty, pedofilia, kradzieże, prostytucja, zdrady zyskują na dramatyzmie przez osadzenie w czasie świątecznym. Dookoła święta, a w hotelu, wokół, czy nawet w sercu głównego bohatera, brak jest tego klimatu. Każdy goni swoje demony, każdy ma swoje racje. Ale święta to trudny czas i bohaterowie radzą sobie tak jak potrafią. Erlendur wynajmuje mały pokoik w hotelu broniąc się przed koniecznością powrotu do pustego domu. Elinborg żyje w cieniu procesu ojca znęcającego się nad dzieckiem i świątecznych wypieków. Poszukujący starych płyt chórów chłopięcych Brytyjczyk, który tylko na kilka dni zawitał do...

Amulette | 2018-10-14

Daję te gwiazdki za całokształt, za wszystkie kryminały tego autora. Uwielbiam je czytać, gdy za oknem plucha a ja okryta kocem z kieliszkiem cherry zgłębiam się w kolejną intrygę.

Mamerkus | 2018-09-15
Przeczytana: 15 września 2018

Kolejna powieść Indridasona i kolejna nieźle napisana, chociaż nadal mam wrażenie czytania rozprawki społecznej dla ubogich.
Autor przeprowadza całkiem niezłe obserwacje społeczne, tworząc wokół nich intrygę kryminalną, momentami wręcz samo śledztwo ma tu marginalne znaczenie ustępując pola patologiom typu narkomania, przemoc w rodzinie, odebranie przez rodzica dzieciństwa dziecku. Tak jak w "Grobowej ciszy" Indridason przejął się przemocą w rodzinie jako komórce społecznej, tak tutaj boleje nad losem dzieci, których dzieciństwo zostało zabrane lub naznaczone zostało różnymi tragediami.
Szkoda że w tym wszystkim autor lubuje się w korzystaniu z wyrazistych, skrajnych kontrapunktów (jak np. surowy i wymagający ojciec odbierający 10-latkowi dzieciństwo dla wyższych celów w postaci chęci uzyskania światowej sławy solisty dziecięcego chóru chłopięcego). Kontrapunkty są tak silne w połączeniu z rozwiązaniami fabularnymi, że "Głosowi" bliżej do na wpół mitologicznej antycznej, greckiej...

Zdzisława | 2018-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2018

Dobry kryminał, choć nie powiem, żeby mnie szalenie wciągał. Mnogość społecznych wątków trochę odciąga od szukania winowajcy. Okoliczności popełnienia zbrodni, moim zdaniem, za bardzo wydumane. Niektóre wątki nie zostały zamknięte. Prawdopodobnie sprawy mają wrócić w następnych książkach o komisarzu Erlendurze.

ForwardFuture | 2018-08-13

Jeśli nie wiesz, jaki kryminał przeczytać, najlepiej wziąć jakąś powieść Indridassona. Kameralnie, intrygująco, realistycznie. Świetna letnia lektura.

Maciek | 2018-05-15
Przeczytana: 15 maja 2018

i stało się !! Kolejna książka tego autora przeczytana. I ponownie zastanawianie kto??? zabił. Islandzka prostota. Lubie tak:)