Głos

Okładka książki Głos Arnaldur Indriðason
Okładka książki Głos
Arnaldur Indriðason Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Erlendur Sveinsson (tom 5) Seria: Mroczna Seria kryminał, sensacja, thriller
Erlendur Sveinsson (tom 5)
Mroczna Seria
Röddin
W.A.B.
2016-09-15
2011-08-10
2010-01-01
Jacek Godek
literatura islandzka Erlendur Sveinsson Jacek Godek

Wysłuchałem (8 godz. 32 min.) dobrze przeczytanego przez Andrzeja Ferenca kryminału, z klimatem skandynawskim.

Od razu po formie i dialogach, można było wyczuć, że autor jest islandzkim autochtonem. Tylko Skandynawowie są tak bezpośredni w kontaktach ze sobą, walą prawdę "prosto z mostu", nawet gdy jest ona niemiła dla drugiej osoby i wszyscy mówią sobie na ty, nawet do komisarza. To mnie najbardziej rajcowało w tej historii.
Sama zagadka kryminalna na miarę Islandii, więc bez udziwnień i przekombinowania. Również zakończenie można powiedzieć banalne, ale idealnie pasujące do całości.

Lubię historie, których akcja dzieje się w hotelu - rozwiązanie zagadki idzie od człowieka do człowieka. Tu tez tak jest. Wątek ciekawy, czytało się z przyjemnością.

Albo tłumaczenie trochę szwankuje albo książka taka jest, że dialogi czasem są nienaturalne, zdania jakby oderwane od siebie. Chociaż... tak było i w poprzednich częściach, więc chyba taki styl. Temat przeszłości Erlendura jest wałkowany w kółko i nie za wiele odkrywamy nowego. A wątek jest ciekawy.

Kolejna świetna część przygód Erlendura Sveinssona! Tym razem bohater musi zmierzyć się ze swoją przeszłością, która wraca do niego w najmniej oczekiwany sposób.
To opowieść o cenie sławy, niespełnionych wymaganiach i marzeniach rodziców, krzywdach wyrządzanych dzieciom przez osoby, którym w pewien sposób powierza się opiekę nad nimi. To okrutna intryga, w której pieniądze grają pierwsze skrzypce.

Czy kryminał rozpoczynający się sceną jak z farsy lub jakiejś ponurej komedii będzie ciekawy? Wciągnie tak, że nie będę chciała robić przerw w słuchaniu jego wersji audio? Że z prawdziwą ciekawością wysłucham go do końca zamiast z niesmakiem odłożyć od razu po wysłuchaniu pierwszych kilku minut? Zdecydowanie tak!

Znaleziony w malutkim hotelowym pokoju święty mikołaj (małe litery użyte celowo:)) z gołym zadkiem i prezerwatywą na "ptaku" zapowiadałby coś zupełnie zwariowanego gdyby nie fakt, że czytelnik znający poprzednie, mroczne i ponure tomy serii jest świadomy, iż to tylko dziwaczny i tragikomiczny wstęp do kolejnego z nich. Tym razem jednak historia nie jest mroczna. Jest tylko bardzo, bardzo smutna. Tragiczne dzieje dzieci, którym przepełnieni chorymi ambicjami rodzice niszczą życie - czyż nie widzimy tego codziennie dokoła siebie? Małe ofiary domowej przemocy - zarówno tej najzwyklejszej, fizycznej jak i tej bardziej wyrafinowanej i trudnej do zdiagnozowania - psychicznej... Smutna to książka, ale u tego autora raczej niczego innego oczekiwać nie należy. Jak zwykle, wciągająca od samego początku do ostatnich zdań. To na pewno nie ostatni, wspaniale zresztą czytany przez Andrzeja Ferenca, wysłuchany przeze mnie tom z tej serii...

Dodatkowym, interesującym aspektem książki, co czyni ją trochę niesamowitą, jest islandzkie nazewnictwo. Zwiedzając ten kraj robiłam zdjęcia nazw miast i atrakcji turystycznych, bo zapamiętać je - niepodobna:). W tym tomie zafascynował mnie islandzki święty, o którym właśnie z niego się dowiedziałam: św. Thorlakur... Zaczęłam grzebać w Internecie i... jest! Pod hasłem św. Torlak:).

Znaleziony w malutkim hotelowym pokoju święty mikołaj (małe...

Główny bohater nieco denerwujący, ale wątek kryminalny nienajgorszy

Główny bohater nieco denerwujący, ale wątek kryminalny nienajgorszy

Bez większych porywów. Kryminał poprawny. Autor ma taki styl. Jest spokojny i metodyczny. Lubisz go albo nie. Ja czytam wszystkie po kolei, bo tak lubię.

Ta część serii wg mnie nieco słabsza od wcześniejszych, niemniej czyta się/słucha dobrze.

Kolejny kryminał z Erlendurem Sveinssonem.

W jednym z hoteli w Reykjaviku znaleziono zamordowanego starszego człowieka. Mieszkał on w nędznym pokoju, niemalże w piwnicy hotelu, w którym był portierem a w czasie świąt odgrywał rolę Mikołaja.
Erlendur nie jest z nastroju świątecznym, tym chętniej zajmie myśli rozwiązaniem tej zagadki. Czy uda mu dowiedzieć się kim portier był wcześniej i dlaczego zginął ? To niełatwa sprawa, ale Erlendur nigdy się nie poddaje.

Dochodzenie bardzo się ciągnęło, nie było lekko, za to wątek z prywatnego życia komisarza rozwija się coraz ciekawiej. Dodatkowo autor porusza ważny temat jakim jest przelewanie na dzieci swoich niespełnionych marzeń oraz oczekiwania z tym związane.
To nie była najlepsza część z tych które dotąd przeczytałam, ale jest coś w tym wszystkim co nie pozwala mi przestać czytać. Zwłaszcza dla zachowania chronologii zdarzeń głównych postaci należy przeczytać wszystkie i w kolejności.
Jeśli lubicie niespieszną akcję, ciekawe postaci to polecam wam tę książkę .

Kolejny kryminał z Erlendurem Sveinssonem.

Islandzki kryminał, ale bez jakiegoś specjalnego lokalnego kolorytu. Sama intryga natomiast wciągająca i ładnie rozpracowana. Solidna pisanina.

Taka sobie, kolejna powieść o strasznym kraju, gdzie wszyscy się nawzajem ranią, więzi rodzinne są źródłem potwornego cierpienia, co generalnie powoduje, że wszyscy młodzi ludzi ćpają i nie mają przed sobą przyszłości.

• Kryminały
  • Kryminał