Wyzwanie czytelnicze LC

Wydawnictwo: W.A.B.
Svörtuloft
Jacek Godek
giovanna

Czarne powietrza to ponura i wstrząsająca historia o chciwości, brudnych interesach i dumie. Sigurdur Oli ma poważny problem. Na spotkaniu z okazji rocznicy matury zauważa przepaść między swoim życiem a tym, jak żyją jego dawni znajomi. To bez wyjątku ludzie sukcesu, inaczej niż on. Trudno się dziwić, że jest rozgoryczony i przygaszony. Tymczasem dawny kolega prosi go o pomoc, szantażowany...

Tymczasem dawny kolega prosi go o pomoc, szantażowany po tym, jak wziął udział w spotkaniu swingersów. Sigurdur się zgadza, a gdy przybywa do mieszkania szantażystki, widzi ją leżącą w kałuży krwi.

Ofiara umiera w szpitalu, a Sigurdur uczestniczy w śledztwie w sprawie tajemniczego morderstwa. Policjant nie ujawnia jednak przyczyny swojej obecności na miejscu zbrodni.

źródło opisu: https://www.gwfoksal.pl/

źródło okładki: https://www.gwfoksal.pl/

Hana | 2018-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2018

Erlendur Sveinsson wyparował. Nie odbiera telefonu. Nie pisze. Nie dzwoni. Szuka go córka Ewa, która wydaje się być w dobrej formie. Współpracownicy nie wiedzą gdzie jest a Erlendur. Niby urlop i nie musi się z nikim kontaktować, ale skóra cierpnie, bo zaczynamy myśleć, że depresyjny komisarz mógł zrobić sobie coś złego….. Miejsce Erlendura w powieści zajął Sigurdur Oli. Czarne powietrza to opowieść o morderstwie, swingersach, pedofilii, szantażu, i seksbiznesie. Przy okazji lepiej poznajemy Oliego, jego życie osobiste i stosunki z rodzicami. Kolejna smutna książka tego autora. Powolna i dokładna, bez spektakularnych akcji i zawrotnego tempa. I dobrze. Tak ma być. To jest Arnaldur Indriðason właśnie. Polecam .

Anna | 2018-07-29
Przeczytana: 14 maja 2018

W kryminałach Indridasona fajne jest to, że one nie gnają, nie pędzą. Można nawet powiedzieć, że płyną leniwie.
Nikt tu nie gra pod publiczkę, nie stara się na siłę przyciągnąć czytelnika tanimi chwytami.
Akcja się snuje powoli, a morderca na końcu i tak złapany. Love it.

Papusza | 2018-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2018

Książka „Czarne powietrza” Arnaldura Indridasona ukazuje nam ciemne strony działalności bankowców, którzy chcąc w szybkim czasie się wzbogacić, swoje operacje finansowe przeprowadzają w krajach „rajów podatkowych”. Sigurdur Oli, poproszony przez swojego przyjaciela o pomoc w pewnej dyskretnej sprawie, wplątuje się w zbrodnie dokonaną na kobiecie.

Chodziło o szantażowanie przez kobietę kolegów Sigurdur Olego którzy braki udział w spotkaniach swingersów. Sprawa wydawała się prosta. Chciał tylko postraszyć i odebrać kompromitujące zdjęcia. Zwykle to co wydaje się proste, wcale takim nie jest. W mieszkaniu zastał nieprzytomną kobietę z krwawiącą raną głowy. Napastnik zaatakował również Sigurdura. W pogoni za napastnikiem doskonale zapamiętał sylwetkę, co ułatwiło jego identyfikację. W trakcie prowadzonego śledztwa okazuje się, że świat biznesu z którego członkami spotykała się kobieta może dać odpowiedź co do motywów zbrodni. „Windykatorzy” wykonują swoją robotę na zlecenie konkretnej...

almos | 2018-09-24
Przeczytana: 31 sierpnia 2018

Kolejny kryminał islandzkiego autora powiela schemat fabularny z 'Grobowej ciszy': mamy morderstwo tu i teraz, oraz historię przemocy domowej z przeszłości. Śledztwo prowadzi Sigurdur Eli, bodaj najbardziej nudny z trzech bohaterów policyjnej sagi Indridasona. Mimo świetnej interpretacji Andrzeja Ferenca, audiobook wynudził mnie, odłożyłem w połowie.

W tej książce z serii o trójce islandzkich śledczych tym razem bohaterem jest Sigurdur Eli, to dosyć antypatyczny człowiek, właśnie rozstał się z partnerką, nie ma nikogo bliskiego, z rodzicami utrzymuje chłodne relacje, nawet z sąsiadami z bloku nie ma ochoty nawiązać bliższych stosunków. W tym względzie jest podobny do Wallandera, bohatera sagi Mankella, ale Wallandera się lubiło, a tego gościa nie, jakiś nudny chłodny i niemiły, może to kwestia talentu pisarskiego?

A wątek kryminalny to sprawa zabójstwa młodej kobiety, która trudniła się aranżowanie spotkań seksualnych swingersów, a ponadto szantażem. Nasz policjant jest prywatnie...

Rok temu, grudzień poświęciłam na odkrywanie cyklu z Erlendurem Sveinssonem i zanurzyłam się w mrocznej islandzkiej sadze, pięknie natury i surowości kontra zbrodnia.
Nieśpieszny, powolnie budowany klimat, rzetelne i żmudne i solidne śledztwo.
Erlendur Sveinsson, który jest detektywem z krwi i kości, z bagażem doświadczeń, była żoną, córką, Evą Lind, która na prosta zaczęła wychodzić...znika na urlopie i akcja dzieję się bez niego. Zastępstwo podejmuje Sigurdur Oli, młody policjant w świetnie skrojonym garniturze, na życiowym rozdrożu z żoną, i matką, która potrzebuje pomocy w pewnej, niecierpiącej zwłoki sprawie. Czarne powietrza przez które próbujemy się przedostać, obnaży morderstwo, nieformalne upodobania swingersów, pedofilię i seksbiznes.
Czekam na kolejną cześć.

annamagdalena | 2016-07-27

Napad na kobietę w jej własnym mieszkaniu. Zaatakowana umiera w szpitalu. Grożenie małżeństwu ujawnieniem kompromitujących zdjęć. Bolesne wspomnienia mężczyzny, który za młodu był wykorzystywany seksualnie przez ojczyma. Pranie pieniędzy zarobionych na dziecięcej pornografii. Wycieczka w góry wysoko postawionych bankierów zakończona śmiercią jednego z nich...
Właśnie te wątki znajdziecie w islandzkim kryminale, który mogę szczerze polecić. Autor poradził sobie naprawdę nieźle z zapanowaniem nad pozornym chaosem i nagromadzeniem postaci. Wciągająca książka i zagadka kryminalna na wysokim poziomie.
Zdaje się, że książka nie przetłumaczona jeszcze na język polski, ale warta uwagi.

BasiaK | 2018-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2018

Taki sobie rzetelny kryminał. Trzy trupy, z czego jeden właściwie nie wiadomo, czy wypadek czy morderstwo, drugi to morderstwo zdecydowanie i praca dla policji zapewniona, natomiast trzeci wynika z pobocznego wątku i właściwie zupełnie nie jest do niczego potrzebny. Trochę mi jednak w tej książce brakowało lokalnego kolorytu: trup nr 1 to pokłosie wycieczki na lodowiec i pole lawowe. Jedno i drugie to krajobrazy dla Islandii charakterystyczne i ciekawe, tęskniłam za jakimiś ładnymi opisami przyrody, a tu niestety kicha. Główny wątek książki traktuje o szantażu, lewych interesach bankowych i nie tylko, dziwnie zawikłanych powiązaniach rodzinnych, zaś trup nr 3 to moim zdaniem jakieś nieporozumienie i taka słabość fabularna. Niemniej książkę niewątpliwie się daje przeczytać z przyjemnością.

kawa | 2018-05-29

Chyba najsłabsza książka Autora.
Bardzo denerwowały mnie niespodziewane skoki czasowe, brak jakiegoś rytmu.
Szczerze, to właściwie nic nie umiem napisać o tej książce. Jedynie chyba to, że kolejna książka przedstawia kraje skandynawskie jako mroczne i smutne.

Mamerkus | 2018-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2018

Naprawdę dobry kryminał od Indridasona, chyba najlepszy z jego dotychczasowych. Świetna akcja, intryga kryminalna, wiarygodni, dobrze poprowadzeni bohaterowie, interesująca i wciągająca fabuła, świetne obserwacje psychologiczne i społeczne, warto przeczytać. Autor zapuścił się tu trochę na naprawdę głębokie wody międzynarodowej finansjery i prania brudnych pieniędzy z dziecięcej pornografii, mógł ten temat moim zdaniem trochę lepiej poprowadzić, ale i tak brawa za odwagę i poruszenie ważkiego, rzeczywistego problemu kryminalnego, a nie bawienie się w jakieś wydumane obyczajowe morderstwa z osiedlowych patologii. Warto czytać.

Zuela | 2018-08-18

Kombinacje bankowe i żądza pieniadza i władzy doprowadza do morderstw,niedomówień ichaosu.Dobry mocny kryminał