Za wcześnie

Tłumaczenie: Alina Siewior-Kuś
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Precocious
Ag2S

Niektórzy nauczyciele mogą zmienić twoje życie. On je zniszczył … Czy może być mniej wiarygodny narrator niż nastoletnia dziewczyna? (Nie)szczęśliwie zamężna Fiona Palmer przypadkowo spotyka dawnego nauczyciela i bez większego namysłu nawiązuje z nim romans. Wspomina, jak poznała enigmatycznego Henry’ego Morgana jako przedwcześnie dojrzała i samotna czternastolatka, przeplatając to z opisem...

Niektórzy nauczyciele mogą zmienić twoje życie. On je zniszczył …

Czy może być mniej wiarygodny narrator niż nastoletnia dziewczyna?
Wspomina, jak poznała enigmatycznego Henry’ego Morgana jako przedwcześnie dojrzała i samotna czternastolatka, przeplatając to z opisem ich dorosłego związku. Nastoletnie zadurzenie rozwinęło się w intensywną relację, ale Fiona zawsze miała nad nią kontrolę.
Czy rzeczywiście?

Kontrowersyjny i frapujący debiut powieściowy nagrodzonej pisarki, który przemówi do wielbicieli „Dziewczyny z pociągu”, „Zaginionej dziewczyny” i „Notatek o skandalu”.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Za_wczesnie-p-34288-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Za_wczesnie-p-34288-1-30-.html

justynka1987 | 2019-05-16

Szczerze to nie wiem co mam sądzić o tej książce. Może nie miałam jakichś wygórowanych oczekiwań co do niej, ale liczyłam na to, że książka bardziej mnie zainteresuje, gdyż temat dla mnie dość intrygujący.

Beata | 2019-03-09
Przeczytana: 09 marca 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czy miłość do nauczyciela może być oznaką problemów emocjonalnych?
Czy szukanie uczuć u kogoś, kto nie może ich odwzajemnić, jest odpowiednim krokiem w życiu młodej osoby?
Główna bohaterka, Fiona, przedstawia nam swoją historię na podstawie swojego pamiętnika, spisywanego w wieku czternastu lat, ale także przytacza momenty, które pozostały w jej psychice, jako te dobre i złe wspomnienia.
Dowiadujemy się o nauczycielu języka angielskiego, który ma słabość do młodych dziewcząt. (W głowie od razu mam obraz ,,Lolity") Niestety, on nie widzi nic złego w tym, że wdaje się z nią romans.
I teraz na całą sytuację trzeba spojrzeć z perspektywy moralno-psychologicznej. Czy dorosły mężczyzna powinien ''zakochiwać się'' w osobie, niezdatnej do tego, aby móc kochać?
Po pierwsze, ze etycznej strony zawodu nauczyciela, jest wręcz niemożliwe, aby ta sytuacja miała miejsce. Jeśli pojawi się taki przypadek, jest on tępiony, a osoby będące winne temu odpowiadają karnie. I z realnego punktu widzenia,...

Niedoskonała | 2018-02-04
Przeczytana: 01 stycznia 2018

"Za wcześnie" to mój kolejny bierdonkowy nabytek, na który natknęłam się przypadkiem podczas próby polowania na "Szeptuchę", ''Carrie" i którąś z serii Bishop. Uwielbiam wszelkie książkowe promocje! Ale mówiłam to już pewnie nie raz. Wcześniej nie spotkałam się z tą książką, a w gazetce na stronie ją przegapiłam ( wiecie, musiałam zawczasu mieć wszystko obcykane i potem tylko szukać konkretnych tytułów), więc, gdy wpadła mi w ręce była dla mnie totalnym zaskoczeniem. Najpierw przyciągnęła mnie okładka, zerknijcie, czyż nie jest niezwykle intrygująca i nie przyciąga wzroku? No właśnie, a opis z tyłu sprawił, że musiałam ją mieć, nie było innej opcji.

"Niektórzy nauczyciele mogą zmienić twoje życie. On je zniszczył…" tak głosił napis na okładce, który także mnie niesamowicie zaintrygował.

Fiona to mężatka, która ma poukładane, spokojne życie, a przynajmniej tak jej się wydaje. Pewnego dnia spotyka zupełnym przypadkiem swego dawnego nauczyciela Heny'ego Morgana i to właśnie wtedy...

AuroraBorealis | 2017-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2017

Są książki nad którymi często zastanawiamy się po co w ogóle powstały i taka jest właśnie ta pozycja.

To co rzuca nam się w oczy już na samym początku, kiedy ją otworzymy to duża wprost ogromna, naprawdę wielgachna czcionka jak słoń albo wieloryb, no ślepy by zauważył. ;) Ale, ale ja nie narzekam, bo takie książki (zwykle ;)) o wiele lepiej, wygodniej i szybciej się czyta mimo, iż z treścią coś może nie do końca być dobrze tak jak i w tym przypadku.

Czy można uwolnić się od przeszłości, uciec od swoich marzeń, tęsknot? Czy jest to w ogóle możliwe, nawet gdy ma się już rodzinę, kochającego męża? Dowiecie się tego właśnie z tej książki.

Dylematy, rozważania i tak wiele opisów myśli głównej bohaterki Fiony (dla kochanka była Fee - taa "świetne" zdrobnienie, brzmi zupełnie tak jakbyśmy besztali psa lub dziecko, że zrobiło coś złego: - "a fe Maksiu tak nie można robić, zsiusiałeś się na dywan") a dialogu jak na lekarstwo, jeśli się w ogóle pojawia to taki słaby, zero emocji, jak...

Marta | 2017-09-11
Przeczytana: 25 sierpnia 2017

Czasem to co kiedyś wydawało się być miłością wcale nią nie było. Ciekawa

Anna | 2017-06-26
Przeczytana: 24 czerwca 2017

„Za wcześnie” Joanny Barnard to kontrowersyjny debiut angielskiej pisarki. Powieść psychologiczna. Nastrojem podobna do „Dziewczyny z pociągu”.Tylko atmosferą, którą czytelnik odczuwa czytając. Na tym podobieństwo się kończy. Dlatego wielu fanów książki Pauli Hawkins oburza się mówiąc, że jest to niesłuszne porównywanie.
Bohaterką jest Fiona, kobieta zamężna, nie do końca szczęśliwa. Choć wydaje się, że powinna. Mąż jest jak marzenie. Fiona będąc czternastoletnią dziewczyną, zbyt wcześnie dojrzałą kochała się w swoim nauczycielu. Swoje uczucia opisywała w pamiętniku.
Będąc dojrzałą, zamężną kobietą przypadkowo spotkała Morgana. Nawiązała z nim romans.
Fabuła powieści to wspomnienia nastoletniej Fiony przeplatane wydarzeniami z jej dorosłego życia. Tym razem też użyję określenia, że „Za wcześnie” to książka na wskroś psychologiczna.
Dla miłośników tego gatunku gratka. Skończyłam czytać kilka dni temu i wciąż się zastanawiam nad postępowaniem bohaterów. Trudno jednoznacznie ich...

eva44 | 2017-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2017

Zmęczyłam. Nie dla mnie takie pisanie. Odkładałam i na silę przebrnęłam. Okładka mnie zwabiła ale to pomyłka dobrze, że nie kupiłam tylko wypożyczyłam.

SecretiveHypocrite | 2017-05-04

Pomyliłam się co do tej książki. Ogromnie się pomyliłam. Czego ja się po niej spodziewałam? Intrygi? Intrygi z zabawnym wątkiem romansu w tle? Czystej rozrywki? Tak, z pewnością tego właśnie się po niej spodziewałam. W takim razie powinnam być ogromnie rozczarowana.

"Za wcześnie" opowiada o chorej, toksycznej relacji. O tym jak jeden człowiek potrafi zniszczyć nasze życie. Ba, psychikę! Bohaterka ewidentnie nie dawała sobie rady, była więźniem wydarzeń z przeszłości. Jej kompletnie spaczony światopogląd popychał ją do kolejnych i kolejnych błędów. Pod tym względem książka mnie zdecydowanie usatysfakcjonowała. Autorka potrafiła świetnie oddać kompletne zagubienie i rozbicie emocjonalne bohaterki.

Dla mnie ta książka okazała się być toksyczna, bo choć wywoływała we mnie same negatywne emocje: obrzydzenie, niepokój... To naprawdę nie potrafiłam jej odłożyć. Mimo że lektura wiązała się dla mnie generalnie z samymi nieprzyjemnymi doznaniami, to daję jej wysoką ocenę, ponieważ tak...

Milena | 2017-02-19
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 18 lutego 2017

Do sięgnięcia po tą pozycję skusił mnie opis na okładce. Owszem miłość uczennicy do nauczyciela nie jest na chwile obecną oryginalnym pomysłem, ale jakoś ten schemat w książkach przypadł mi do gustu.

Od razu warto wspomnieć, że to nie jest przesłodzona historia miłosna nastolatki, choć nadal bardzo naiwna, czasem aż za bardzo. Fiona jako nastolatka zakochuję się w swoim nauczycielu, który jako jedyny potrafi ją zrozumieć, wierzy w nią i wspiera w marzeniach bycia pisarką. Choć dziewczyna jest będąc w związku z wymarzonym mężczyzną, czar ten pryska kiedy zaczynają się problemy, a pan Henry postanawia jednak jedynie się z nią przyjaźnić. Po kilkunastu latach znów go spotyka i uświadamia sobie, że uczucie do niego nie wygasło. Z jednej strony główna bohaterka przedstawiona jest jako czternastolatka, która jest aż za bardzo dojrzała jak na swój wiek, a z drugiej jako dorosła kobieta, która moim zdaniem zachowuje się jak nastolatka porzucając od tak męża dla zauroczenia sprzed lat....

Kate1404 | 2017-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2017

Pomysł na fabułę bardzo ciekawy- miłość młodej uczennicy do nauczyciela. I spotkanie ich po 15 latach. Wykonanie? Hmmmm...niestety nie podobała mi się ta książka, a szkoda bo potencjał był duży.