Zacznij od nowa

The Dieter
Xenia Wiśniewska
literatura piękna
Ag2S

Wszystko zaczyna się, kiedy po śmierci najbliższej przyjaciółki Barbara z dnia na dzień rzuca palenie. Na początku prawie nie zauważa, że trochę przytyła, w końcu przecież zawsze była dosyć szczupła. Kolejne kilka kilogramów, tłumaczy sobie, to stan przejściowy. Ale kilka następnych? Sytuacja staje się coraz trudniejsza, a mąż, dzieci i przyjaciele Barbary zaczynają traktować ją zupełnie inaczej.
Barbara, uwikłana w diety Strażników Wagi, programy żywieniowe i treningi, odkrywa, że jej problemy rosną wraz z obwodem w pasie. Po powrocie do pracy spotyka Maca, seksownego reportera kryminalnego, który sprawia, że jej pogląd na świat także się poszerza. A może „chuda” wcale nie znaczy „idealna”… może rozmiar trzydzieści sześć nie gwarantuje szczęścia…

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Zacznij_od_nowa-p-33844-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Zacznij_od_nowa-p-33844-1-30-.html

Arlette | 2018-05-29
Przeczytana: 29 maja 2018

Barbara mocno przeżywa śmierć swojej przyjaciółki i postanawia rzucić palenie. Papierosy zamienia na jedzonko, dużo jedzonka. Od chwili, gdy zaczyna przybierać na wadze, jej "idealne" życie się wykoleja.
Początek tej powieści był dla mnie ogromnie zniechęcający. Bohaterka wydawała mi się strasznie tępa i nie potrafiłam dojrzeć w jej zachowaniu niczego pozytywnego. Jednak wraz z rozwojem akcji trochę ocieplił się mój stosunek do niej, kiedy to autorka dała mi lepszy obraz tego jak układa się w małżeństwie Barbary i Franklina. "Zacznij od nowa" porusza przede wszystkim problem nieradzenia sobie z przyrostem wagi, ale też z tym jaki mają wpływ na nasze życie pozytywne relacje z ludźmi lub ich brak. Czasami przez lata ukrywamy swoje prawdziwe "ja", bo tak jest wygodnie i dostosowujemy się do innych ludzi. Sami się chowamy, a jak się okazuje i nasi najbliżsi nie są lub nie byli tacy jak nam się wydawało. Później pojawiają się nowe osoby, które dają nam swobodę do bycia tym kim...

zetbasia | 2018-03-26
Przeczytana: 23 marca 2018

Pierwsza połowa zniechęcająca, historia "zdobywania" kolejnych kilogramów przez bohaterkę, dopiero w drugiej części więcej się dzieje. Morał: zawsze można zacząć od nowa :)

Iris | 2016-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2016

Pierwsze kilkanaście stron męczyłam prawie tydzień. Główna bohaterka wkurzała mnie strasznie, zachowując się jak nastolatka, i z przerażeniem myślałam, że tak będzie już przez całą książkę. Szybko okazało się, że pierwsze wrażenie było mylne. Barbara okazała się złożoną i ciekawą postacią, który przybierając kolejne kilogramy przechodziła drastyczną zmianę. Śmiało można powiedzieć, że dzięki swoim problemom z wagą rozwiązała inne życiowe problemy i nareszcie przejrzała na oczy.
Barbarze kibicuje się przez całą książkę. Najpierw trzyma się kciuki za jej dietę, a później po prostu za nią, żeby jak najlepiej jej się ułożyło.

Fragile | 2016-09-15
Przeczytana: 15 września 2016

lekkie i przyjemne czytadło - pewnie wiele z nas odnajdzie w sobie coś ze zmagań bohaterki z rosnącymi kilogramami i próbami zrzucenia winy za kilka życiowych niepowodzeń właśnie na nie:)

aleksnadra | 2016-08-04

"Zacznij od nowa" to powieść przede wszystkim dla kobiet. One odnajdą się w niej doskonale i odnajdą jeden z przepisów na szczęście. Bo nie ma złej pory za zmiany. W każdym momencie, w każdym wieku, wszędzie można, a nawet trzeba żyć w zgodzie ze sobą i próbować wyłapać z życia to, co najlepsze.

więcej na: http://aleksandrowemysli.blogspot.com/2016/06/zacznij-od-nowa-susan-sussman.html

niebieska_zakładka | 2016-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2016

Jak bardzo może zmienić się życie, kiedy przytyjesz? Okazuje się, że nawet diametralnie. Nagle weryfikują się miłości, przyjaźnie i priorytety, a cały świat dosłownie staje na głowie. Przynajmniej to spotkało główną bohaterkę „Zacznij od nowa”, Barbarę.

Książka Susan Sussman to swoiste studium… tycia. Już tytuły rozdziałów mówią same za siebie. Pierwszy to „48 kg”, kolejny „52-59 kg”, „59-66 kg”, i tak dalej (tytułu ostatniego nie będę zdradzać). Barbara przybiera na wadze z powodu śmierci swojej ukochanej przyjaciółki. By uczcić jej pamięć, w jednej chwili rzuca palenie, ale tym samym popada w inny nałóg – jedzenie.

Na początku jest szczupłą i atrakcyjną żoną polityka oraz matką dwójki nastolatków. Cierpi z powodu straty bliskiej osoby i nie spełnia się zawodowo, za to ma poukładane życie rodzinne. Dopiero wraz z dodatkowymi kilogramami, wychodzi na jaw, że nie wszystko jest tak idealne, jak mogłoby się początkowo wydawać.

Autorka skupia się tylko na kilku bohaterach, ale...

Wiesława | 2016-07-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam EBOOK
Przeczytana: 20 lipca 2016

Ta książka jest "tak babska", że aż boli. Niezwykle trafny obraz kobiety, jej psychiki, sposobu postrzegania świata, emocjonalnych wzlotów i upadków, jednym słowem rewelacja!!! Która z nas nie przeżywa podobnych dylematów, nie angażuje się bez reszty w prawdziwą przyjaźń, nie boryka się z problemami swej figury i nie wywraca "kota na drugą stronę", jeśli chodzi o relacje damsko-męskie. Polecam książeczkę również z uwagi na subtelne poczucie humoru, bo chwilami buzia sama składa się do uśmiechu. No i piękne przesłanie - musimy żyć swoim życiem, a nie patrzeć na nie tylko pod kątem tego, co powiedzą inni. Nawet, jeśli chodzi o osoby nam najbliższe.

miki24gr | 2016-07-18
Na półkach: Przeczytane, Eboomoje:), 2016
Przeczytana: 18 lipca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Lekko i z humorem napisana powieść o tym, że na każdym etapie nadwagi można zacząć się skutecznie odchudzać i że zawsze można pozbyć się ze swojego życia tego, co w nim najbardziej toksyczne...także i męża:))!!
Inspirujące, zabawne, świetne na lato!! Polecam!

knigoholiczka | 2016-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2016

"Zacznij od nowa" to pozycja, która wzbudza naprawdę różne emocje. Pomaga zmierzyć się z różnymi życiowymi problemami.
Nasza bohaterka, Barbara straciła jedną z najbliższych osób. Zmarła jej najlepsza przyjaciółka. Kobieta postanawia zmienić swoje życie- rzuca palenie. Każdy z nas wie, z czym się to wiąże- Barbara po zerwaniu z nałogiem zaczęła przybierać na wadze. Początkowo nieznacznie, niezauważalnie, potem jednak sama zaczęła dostrzegać problem.
Jednak myli się ten, kto myśli, że reszta powieści podporządkowana jest zmaganiom Barbary z dietą i zrzuceniem kilogramów. Susan Sussman wspomina również o świecie polityki, pracy w gazecie czy po prostu domowym kłopotom.
Początkowo Barbara była kobietą podporządkowaną mężowi, niepracującą, nieśmiałą. Przyjemnie obserwować zmianę zachodzącą w niej na przestrzeni kolejnych miesięcy. Staje się stanowcza, zyskuje umiejętność postawienia na swoim, posiadania własnego zdania i walki o swoje. Potwierdza się, że największą siłę do działania...

| 2016-07-01

Książka idealna na lato!

Która z nas nie marzy o figurze modelki? O tym, aby jeść co się chce i ile chce, a wciąż pozostać bez zbędnych kilogramów i tłuszczyku? Katujemy się coraz to nowymi dietami, chodzimy na fitness, bo musimy i czujemy presje, żeby na lato wyglądać idealnie. Ale czy idealnie to na pewno to samo chudo i szczupło?

Barbara rzuca palenie przerzucając się na podjadanie. Coraz bardziej tyje wmawiając sobie, że to tylko okres przejściowy, że to minie. Jej małżeństwo się nie układa, mąż nie ma dla niej czasu, zmarła jej najlepsza przyjaciółka, a diety nie działają – tak kobieta wpada w błędne koło zajadania swoich smutków, które zamiast je rozwiązywać, tylko dodają zmartwień.

Brak konsekwencji, wsparcia w rodzinie, która wstydzi się otyłej kobiety powoduje, że nie tylko wygląd Barbary uległ zmianie. Załamuje się widząc jak wszystko powoli się wali, a ona nie może zupełnie nic zrobić. Spotyka Maca, który pokazuje jej, że nie zawsze wszystko jest stracone. I przede...