Orły imperium. Kohorta

Cykl: Orły Imperium (tom 12)
Wydawnictwo: Książnica
historyczna
justyna

Od blisko dziesięciu lat imperium rzymskie walczy o całkowite podporządkowanie sobie Brytanii. Opór miejscowych plemion pod wodzą bezwzględnego Karatakusa może jednak przekreślić wszystkie dotychczasowe wysiłki. Prefekt Katon i centurion Macro na wezwanie namiestnika Ostoriusza przybywają do Londinium. Mają stanąć na czele nowo utworzonej kohorty jazdy i zdławić narastający opór tubylców w gł ębi Walii. Ich zadanie okaże się trudniejsze, niż sądzili – nie tylko ze względu na coraz ambitniejsze plany Karatakusa, lecz także wskutek zagrożenia od wewnątrz. Stawka jest wysoka: fiasko tej misji może zagrozić rządom cesarza Klaudiusza, a nawet wstrząsnąć podwalinami imperium.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

wiejskifilozof | 2017-01-09

Już dawno nie wciągnąłem się tak dobrze w historię starożytną,a przyznam uwielbiam książki o Rzymie i podbojach.
Kohorta,to jedna z najciekawszych książek jakie czytałem,opowiadająca o Rzymianach w Anglii.
Autor bardzo dobrze przedstawia historię,mamy opis Londynium.Walki z Brytami ich obyczaje,czasami krwawe jak złożenie nastolatka w ofierze.

Dużo jest walk,opisów wędrówek.Widać,jak bardzo różni się styl życia Rzymian od Brytów.

Oczywiście nie jest to podręcznik do nauki historii.Ale,uzupełnia go jak najbardziej godnie.

Marcin | 2017-11-01

Następna odsłona przygód prefekta Katona i centuriona Macro. Niezbyt wymyślna intryga przy sporej ilości scen batalistycznych gwarantuje rozrywkę na takim samym poziomie jak w przypadku poprzednich części "Orłów Imperium". Jest zatem zupełnie dobrze, choć autor zaczyna powielać swoje dawniejsze pomysły. Umiejętność budowania napięcia i plastyczność scen nie wymagają rekomendacji. Tę sztukę Simon Scarrow opanował w stopniu wystarczającym, by tworzyć barwne czytadła na jesienne wieczory. Intryga, jak już wspomniano, i tym razem niezbyt skomplikowana, choć fabułę wzbogaca swą obecnością niejaki centurion Kwertus, postać dość osobliwa, taki antyczny odpowiednik Vlada Palownika. Z rzeczy zabawniejszych odnotuję tylko, że Karatakus (z pewnością nieświadomie) cytuje Jezusa Chrystusa ("Kto mieczem wojuje od miecza ginie"), a prefekt Katon miewa refleksje w duchu von Clausewitza (wojna jako polityka prowadzona innymi środkami). To ostatnie dziwić nie powinno, skoro tylko pamiętać będziemy,...

jarr74 | 2016-11-23
Przeczytana: 2016 rok

„Teraz już tylko Bogowie decydują o naszym losie. Oby Fortuna nie uznała, że wyczerpałem wszystkie zapasy należnego mi szczęścia”

Myślę iż wielu czytelników prozy Simmona Scarowa , a szczególnie jego znakomitego historycznego cyklu „Orły imperium,” z niecierpliwością oczekiwało, iż po wielu wojennych kampaniach i całej serii osobistych perypetii, wykreowani przez niego bohaterscy centurionowie Marko i Katon (ten ostatni już w randze Prefekta) po raz kolejny postawią stopy w Brytanii, spowitej mgłami krainie w której przed laty wszystko się dla nich zaczęło.

Okazje ku temu daje nam kolejny tom powieści zatytułowany „Kohorta” w którym obydwaj legioniści, posłuszni nowym rozkazom (ale i chętnie opuszczający Rzym, który już wkrótce, według wszelkiego prawdopodobieństwa, stanie się areną krwawych, bratobójczych walki o władze, po śmierci starego cesarza) udają się na dawno nie widzianą wyspę objąć wakujące stanowiska dowódcze w nowo utworzonej kohorcie jazdy.

Wyspę,...

Danny_Boy | 2016-09-06
Przeczytana: 06 września 2016

Jak dla mnie to naprawdę kolejny udany tom. Z niecierpliwością czekam na kolejny. Ciekaw jestem ile czasu minie wydanie następnej części.
Po raz kolejny Macro i Katon są wystawieni na próbę. Tym razem koleje życiowe spychają ich na dalekie rubieże Brytani, do najodleglejszego fortu w Bruccium. Mało tego, że czeka ich walka z barbarzyńcami to jeszcze pojawia się problem wśród swoich towarzyszy. A dokładniej to muszą miec oko na centuriona Kwertusa.
Zakończenie jest zbyt krótkie i trochę przewidujace ale i tak opowieść zasługuje u mnie na 10 gwiazdek.

AnakinQ | 2017-01-25
Przeczytana: 24 stycznia 2017

Katon i Macro jak zwykle stają na wysokości zadania, tym razem stricte (czy aby napewno?) wojskowego. Sprawnie poprowadzona akcja zabiera nas na rubieże Imperium. Powrót do Brytanii nie jest może zbyt entuzjastyczny, ale lepsze to od czekania w Rzymie na kolejne knowania pałacowych politycznych węży. Cóż można dodać - pojedynek Katona robi wrażenie, podobnie jak determinacja Macro. Czytałem z zaciekawieniem, wyczekując kolejnych przygód przyjaciół, kolejny udany tom, czekam na następne.

Mariusz Rynkiewicz | 2017-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2017

Ciężko się od niej oderwać. Po poprzednim tomie "Pretorianin" seria wciąga na nowo.

Tomasz Szypuła | 2017-01-13
Przeczytana: 10 stycznia 2017

Seria ta mnie relaksuje i sprawia mi niezwykłą przyjemność Łatwe proste i przyjemne.

Darek | 2017-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2017