Zaprzysiężeni. Skarb Attyli

Okładka książki Zaprzysiężeni. Skarb Attyli Robert Low
Okładka książki Zaprzysiężeni. Skarb Attyli
Robert Low Wydawnictwo: Książnica Cykl: Zaprzysiężeni (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Zaprzysiężeni (tom 1)
The Whale Road
Książnica
2013-04-24
2013-04-24
Robert J. Szmidt
Wikingowie Hunowie Attyla

Jest to.moje pierwsze literackie spotkanie z kulturą Wikingów.
Nigdy tego nie robię , ale tym razem przed lekturą poczytałem trochę opinii na temat książki , a opinie są skrajne . Dla mnie solidna , ale póki co cykl na razie nie robi na mnie wrażenia i nie powala . Historia wyprawy po skarb legendarnego wodza Attylli jest prostą historią, za to brutalną i momentami wulgarną, ale tacy chyba byli Wikingowie .
Sięgnę po kolejne części z myślą, że autor nabierze więcej pewności.

Jest to.moje pierwsze literackie spotkanie z kulturą Wikingów.

Fascynująca saga książkowa o wikingach i ich przygodach. Kolejne powieści biorą nas w nowe tereny i pokazują kolejne misje, walki, przyjaźnie czy intrygi. Gorąco Polecam cała serię. Zapraszam też na swojego bloga https://okonapopkulture.blogspot.com/

Pierwszy tom cyklu, po którym spodziewałem się znacznie więcej. Historia monotonna, w której przedstawione są losy młodego wikinga. Jakbym to już gdzieś czytał. Powtarzane schematy jak w innych dziełach podobnego gatunku.

Nudna. Poza opisem statku nic mi się nie podobało w niej.

Nudna. Poza opisem statku nic mi się nie podobało w niej.

Słaba. Z trudem przebrnęłam. Po prostu nudna.

Słaba. Z trudem przebrnęłam. Po prostu nudna.

Dobra książka z ciekawymi wątkami i dobrze prowadzoną historią. Mogłaby być trochę mniej przewidywalna, ale tak to na prawdę ciekawa książka.

Książka, która zachęca okładką, opisem i tematem. A w środku? No niestety, poza kilkoma naprawdę wartościowymi opisami, nie ma w niej nic, co by mnie zachęciło do czytania. Z zasady jednak doczytuję do końca, choć w tym przypadku to była droga przez mękę. Akcja rozłażąca się, bohaterowie bardzo papierowi, za dużo brutalności i wulgarności, które nie miały uzasadnienia w fabule. No i do tego nuda, która ogarnia już po kilkudziesięciu stronach, a która w tym gatunku szczególnie nie jest wskazana.

Nie jest zła, ale dłużyła mi się podczas czytania. Ciekawe walki, to nie powiem, ale nie doczytałem do końca sagi.

Fajna powieść przygodowa osadzona w czasach wikingów. Łatwa, lekka i przyjemna, choć krew leje się strumieniami a trup ściele się gęsto, zarówno po stronie wrogów jak i naszych dzielnych Zaprzysiężonych. Nie ma tu spektakularnych bitew jak chociażby u mojego ulubionego Cornwella, mamy za to mnóstwo pomniejszych potyczek. W naszej ekipie mamy całą plejadę osobowości. Nie są to nieulękli herosi, ale ludzie z krwi i kości, którzy odczuwają strach w obliczu walki, są zachłanni, mściwi, czy wręcz posuwają się do zdrady. Jeśli ktoś szuka lekkiej rozrywki na kilka wieczorów i dodatkowo uwielabia czasy wikingów, to jest to pozycja idealnie dla niego. Ja z ogromną przyjemnością sięgnę po kolejne tomy.

Z początku nie mogłem złapać rytmu tej książki, jednak już po kilkudziesięciu stronach czułem jakbym współuczestniczył w przygodach Orma i Zaprzysiężonych. Podobała mi się mnogość postaci i żałuję, że niektórych z nich nie można było poznać głębiej. Miałem też wrażenie jakby końcówką podróży nie wynagradzała wystarczająco i była zrobiona trochę na zasadzie "szybko do końca". Brakowało mi też większego rozwinięcia postaci Hild. Koniec końców lektura była bardzo przyjemna i czytało się ją lekko. Polecam każdemu kto lubi książki o Wikingach lub podobnej tematyce.

• Wikingowie
  • Historyczne