Zaprzysiężeni. Skarb Attyli

Tłumaczenie: Robert J. Szmidt
Cykl: Zaprzysiężeni (tom 1)
Wydawnictwo: Książnica
The Whale Road
Wikingowie, Hunowie, Attyla
joly_fh

Dołącz do Zaprzysiężonych - walecznych wikingów, którzy wyruszają na poszukiwanie legendarnego skarbu wodza Hunów, Attyli. Młody Orm, zwany Zabójcą Niedźwiedzia, opuszcza rodzinne strony i zaciąga się do załogi Einara Czarnego. Życie na pokładzie drakkara okazuje się prawdziwym wyzwaniem, ale młodego adepta otaczają wyjątkowi kompani związani przysięgą na śmierć i życie. Nie zawahają się...

Młody Orm, zwany Zabójcą Niedźwiedzia, opuszcza rodzinne strony i zaciąga się do załogi Einara Czarnego. Życie na pokładzie drakkara okazuje się prawdziwym wyzwaniem, ale młodego adepta otaczają wyjątkowi kompani związani przysięgą na śmierć i życie. Nie zawahają się zginąć w obronie swych braci ani nie mają sobie równych w walce i? pijaństwie. Zwerbowani, aby odszukać relikwie, wyruszają na poszukiwanie miecza wykutego z włóczni, która przebiła Boga chrześcijan. Droga Zaprzysiężonych wiedzie przez zdradzieckie wody szlaku wielorybów, aż do miejsca, w którym ukryto legendarny skarb Attyli, władcy Hunów. Tam zmierzą się z niebezpieczeństwem, które wystawi na próbę ich braterstwo krwi.

źródło opisu: Książnica, 2013

źródło okładki: http://publicat.pl/ksiaznica/

Łukasz Lachmider | 2019-05-22
Przeczytana: 21 maja 2019

Z początku nie mogłem złapać rytmu tej książki, jednak już po kilkudziesięciu stronach czułem jakbym współuczestniczył w przygodach Orma i Zaprzysiężonych. Podobała mi się mnogość postaci i żałuję, że niektórych z nich nie można było poznać głębiej. Miałem też wrażenie jakby końcówką podróży nie wynagradzała wystarczająco i była zrobiona trochę na zasadzie "szybko do końca". Brakowało mi też większego rozwinięcia postaci Hild. Koniec końców lektura była bardzo przyjemna i czytało się ją lekko. Polecam każdemu kto lubi książki o Wikingach lub podobnej tematyce.

Kalun | 2018-04-18
Przeczytana: 06 września 2018

D

Wojtek Żukowski | 2018-02-20
Przeczytana: 19 lutego 2018

Poczatkowo nudna czasami cieko polapac sie kto z kim co i jak ale jest okej . lubie wikinskie klimaty. Wiec raczej kupie 2 tom by zobaczyc jak rozwinie sie ta historia.

Ortolf | 2017-02-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017

Książka jest napisana prosto i przejrzyście. Czyta się szybko i przyjemnie. Brak długich i skomplikowanych opisów. Mam jednak wrażenie, że początek trochę rozjeżdża się z końcem. Napięcie zamiast rosnąć zatrzymuje się w połowie i nie do końca wiadomo, w którym kierunku to zmierza.
Książka, jak dobry film akcji ale bez fajerweków. Na tyle ciekawa, że kupiłem pozostałe części sagi... Zobaczymy co dalej.

Insus | 2017-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2017

Nie jest to tak dobra książka, jak chociażby utrzymane w podobnej stylistyce pozycje z cyklu "Orły Imperium", czy też "Wojownik Rzymu".

Asia | 2016-09-25
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 24 września 2016

Bardzo wymęczona lektura. Niby Wikingowie, niby przygody, niby fajnie, ale... no właśnie nie bardzo. Historia mnie nie przekonała - to szukanie skarbu, bohaterowie też niespecjalnie - szczególnie Orm wydaje mi się pretensjonalnym gówniarzem i ja na miejscu innych po prostu wyrzuciłabym go za burtę, sama idea tych Zaprzysiężonych też jest dość mętna, szczególnie że ta "przysięga" jest palcem na wodzie pisana. Wydawało się, że będzie ciekawie, ale jakoś nie porwało. Szkoda.

Dejv | 2016-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2016

Z pewnością godna polecenia. Autor splótł w powieści wątki historyczne z mitologicznymi, niemniej jednak odnoszę wrażenie, że to drugie oblicze zdecydowanie bierze górę nad przedstawionymi w niej realiami epoki wikingów. Uważam, że jest zdecydowanie bardziej "fantasy" od dzieł chociażby autorstwa Łukasza Malinowskiego, co nie oznacza jednak, że ucieka tym samym od innych dzieł traktujących o tej tematyce. Wręcz przeciwnie, fabuła niesamowicie wciągająca, trzyma w napięciu do samego końca i nie mogę się doczekać, kiedy w moje ręce trafią kolejne części "Zaprzysiężonych - Sagi o nieustraszonych wikingach".

Legeriusz | 2016-05-16
Przeczytana: 16 maja 2016

Robert Low czyli Simon Scarrow klasy B

Niektórzy z opiniujących napisali, że to męska literatura. Może i tak, bo są walki, mordowanie, rzyganie, trykanie z kobietami, teksty o pierdzeniu, sraniu i jajcach (ileż tego można znieść - tu cytuję: na dupska kozłów Thora?!). Moim zdaniem to jednak literatura nie do końca męska. Brak szerszego spojrzenia, bo wciąż mamy utyskującego bohatera, któremu coś śmierdzi, coś boli, albo się spocił. Jakoś to takie emocjonalne, żeby nie powiedzieć, prawie egzaltowane. Taki wiking w wersji emo.

Fabuła istnieje z pewnością, ale nazbyt mętnie poprowadzona. To że nie rozróżniałem bohaterów, to może tylko moja ułomność, ale pogoń za skarbem, który powiązany jest z włócznią, z której grotu wykonano miecz dla właściciela skarbu, a gdzie on jest wie nawiedzona kobieta, której oczy w pewnym momencie stają się czarne, a pochodzi ona z rodu kowali, co ten miecz kuli, a wszystko to przed stuleciami i bohaterowie pałętają się przez mile wody i lądu w...

Heisenberg | 2016-04-23

Uwielbiam historię, w ogólnym tego słowa znaczeniu. Jedne okresy historii, czy też epoki, lubię bardziej, inne mniej, a już taka Druga Wojna Światowa to moja największa pasja! Lubię też historię związaną z Wikingami, i m.in. to zachęciło mnie do sięgnięcia po „Skarb Attyli” Roberta Lowa.
Jakie wrażenie po lekturze? Jak najbardziej pozytywne! Może na samym początku zakrada się trochę chaosu – nie wiadomo kto, z kim, czemu itp., ale z każdą kolejną kartką sytuacja klaruje się całkowicie.
Bardzo udane połączenie historii z przygodą.
Teraz czekają na mnie kolejne tomy cyklu „Zaprzysiężeni” ; na pewno przeczytam je z zainteresowaniem.

Kondzialek | 2015-10-06
Przeczytana: lipiec 2015

Trudno moim zdaniem opisać tą ksiązke/część w kilku prostych i zrozumiałych słowach. Robert dzięki swoim umiejętnościom łączy prostote i lekkość dzięki której książke czyta się płynnie. Występują wątki miłosne, wątki walki, przyjaźni, odwagi. Opowiada historię o zaprzyjaźnionych, zaprzysiężonych wikkingach przeżywających coraz to lepsze i groźniejsze przygody. Polecam dla fanów historii :)