Droga do Rzymu

Okładka książki Droga do Rzymu Ben Kane
Okładka książki Droga do Rzymu
Ben Kane Wydawnictwo: Znak Horyzont Cykl: Kroniki Zapomnianego Legionu (tom 3) powieść historyczna
powieść historyczna
Kroniki Zapomnianego Legionu (tom 3)
Road to Rome
Znak Horyzont
2016-06-27
2016-06-27

Miłość i nienawiść, które uczucie weźmie górę. Pragnienie zemsty daje motywację do pokonywania kolejnych przeciwności losu. Chęć zadośćuczynienia krzywdom poniesionym w dzieciństwie, potrzeba rozliczenia się z traumami z przeszłości. To wszystko łączy Fabiolę i Romulusa, jednak na dotarcie do celu, każde z nich ma inny sposób.

Co jeszcze można napisać o tej trylogii. Romulus i Tarkwiniusz znowu razem. Fabiola bardzo mnie irytowała w tej ostatniej części ale takie było jej zadanie i wiemy czym się kierowała. Wzmianka o Brennusie. Cieszę się, że trafiłam na tego autora i właśnie te trylogię. Szczerze polecam .

Świetna historyczna seria, która opisuje drogę dwojgi rodzeństwa by mogli się na nowo odnaleźć. Przejdą piekło, poznają nowych przyjaciół i wrogów a na koniec będa musieli zdecydować po której stronie być. Kapitalna seria którą gorąco polecam. Zapraszam też na swojego bloga https://okonapopkulture.blogspot.com/

Trzeci tom Kronik Zapomnianego Legionu. Niczym nie różni się od tomów poprzednich. Dominuje patos, sporo naiwności, fabularna prostota i przewidywalność, silne niedostosowanie psychologii postaci do epoki historycznej. Klasa powieści to młodzieżowe, wielokrotne zabili go i uciekł. Czasem mocno pomimo sensu i logiki. Autor przyzwoicie przygotował się pod względem historycznym, zwłaszcza jeśli idzie o twarde fakty - postaci, dat, bitew, kultury materialnej (niemniej ma tu wpadki),słabo za to wychodzi mu sfera czynników miękkich - relacje międzyludzkie, psychologia, socjologia historyczna - strasznie to kanciaste, koślawe, drażni niespójnością.
Jeśli idzie o warsztat pisarski, autor ani nie zachwyca, ani zbytnio nie rozczarowuje. Jeśli przyłożymy tu miarkę dojrzałego, dorosłego czytelnika to jest lipa. Jeśli jednak spojrzymy z perspektywy nastolatka, to jest zupełnie przyzwoicie. Mnie drażniło nieustanne powtarzanie tego samego, bywało że kilkunastokrotne a może nawet i częstsze, oraz rozwlekłe wykładanie wszystkiego kawa na ławę, nawet rzeczy oczywistych. Coś co można załatwić półzdaniem, autor przedstawia przy pomocy półstronicowego akapitu. I jeśli ten akapit czytamy dwudziesty siódmy raz, może w nas coś pęknąć.

Jako powieść historyczna (choć to raczej rodzaj fantasy opartej na realiach historycznych czy może powieść historyczna z elementem realizmu magicznego - nadprzyrodzone moce wyraźnie wpływają na fabułę) rzecz broni się średnio - 4/10. Jako awanturniczo-przygodowa powieść dla młodzieży (choć z tą młodzieżowością mam drobny kłopot bo krew, tortury, morderstwa, dziwki, burdele, seks dobrowolny i gwałtem czyniony, to chleb powszedni czytelnika tej powieści),dla mniej wyrobionego czytelnika, może być pasjonująca - 8/10.

Dwa pierwsze tomy przeczytałem. Zakończyłem z postanowieniem by trzeciego już nie tykać. Jednak rzecz ukazała się na Storytelu i tylko dlatego po nią sięgnąłem, bo jest to właśnie czytadło idealne do słuchania w samochodzie. Żadnych cudactw formalnych, klasyczna narracja, prostota jako mianownik wszystkiego.

Cały cykl to nie urągające specjalnie inteligencji ni poczuciu logiki, przyzwoite młodzieżowe czytadło historyczne z delikatnymi elementami magicznymi.
5/10

Muszę przyznać, że "Droga do Rzymu" okazała się wspaniałym zwieńczeniem całej trylogii. Pasjonujący wątek przygodowy głównych bohaterów miał swoje umocowanie na tle prawdziwych wydarzeń historycznych mających miejsce w połowie pierwszego wieku przed naszą erą.
Wszyscy wiemy, jak skończył Juliusz Cezar, ale czytając o tym spisku, wiedza historyczna, że zamach się powiódł, nie miała żadnego znaczenia. Autor po mistrzowsku wplótł fikcyjne role głównych bohaterów w tę intrygę, co sprawiło, że cała historia była pasjonująca...
Mogę tylko gorąco polecić całą trylogię nie tylko wielbicielom starożytnego Rzymu, ale wszystkim ceniącym sobie znakomite powieści przygodowe osadzone w realiach historycznych.
Gorąco polecam!

Ostatni tom, który najmniej mnie wciągnął. Mimo to cała seria godna polecenia.

Ostatni tom, który najmniej mnie wciągnął. Mimo to cała seria godna polecenia.

Powieści historyczne zawsze dobrze mi się czyta. W tym przypadku nie było inaczej, chociaż czytając trzy tomy pod rząd trochę wyczekiwałem końca :). Wciągająca historia z ciekawymi opisami walk zbrojnych i międzyludzkich. Polecam

Niby trzyma poziom poprzednich części ale czasami wiało nudą no i ta intryga Fabioli jak dla mnie mało realna.

Realistyczna, historyczna powieść drogi. Mam wrażenie, że tytułowy Rzym to osnowa wydarzeń. Kluczowa wydaje się być droga, którą można utożsamiać z przeznaczeniem.

Świetne zwieńczenie całej trylogii, autor do końca nie oszczędzał głównych bohaterów. Kane nieźle pokazał klimat starożytnego Rzymu i doskonale wpisał w to historię zwykłych ludzi, których los nie oszczędza. Wisienką na torcie są opisy walk.

• Historyczne

Dodaj cytat z książki Droga do Rzymu