Tygrys. Oblężenie Seringapatam 1799

Cykl: Kampanie Richarda Sharpe'a (tom 1)
Wydawnictwo: Erica
Sharpe's tiger. Richard Sharpe and the Siege of Seringapatam, 1799
historyczna

Kolejna książka z serii „Kampanie Richarda Sharpe'a”. Znudzony monotonią służby wojskowej, szeregowiec Richard Sharpe, w wyniku splotu dziwnych zdarzeń, zostaje angielskim szpiegiem w mieście Seringapatam. zdrada i tchórzostwo powodują, że aby odzyskać wolność i uratować życie, musi stoczyć walkę z tytułowym tygrysem.

deskath | 2015-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2015

Postać Richarda Sharpe'a znana mi była tylko z serii filmów z Seanem Bean'em w roli głównej. Postanowiłem więc zapoznać się z literackim pierwowzorem. W "Tygrysie..." Sharpe jest szeregowcem w armii brytyjskiej stacjonującej w Indiach. W wyniku prowokacji przełożonego zostaje skazany na ciężką chłostę. Jedyną szansą na ocalenie jest udział w tajnej misji. Sharpe wraz z jednym z oficerów musi dostać się do twierdzy Seringapatam siedziby sułtana Tipu i zbadać jej słabe strony. Książkę czytało mi się świetnie. Główny bohater jest ciekawą postacią, którą można polubić. Autor zadbał o dość wierne opisy batalistyczne. Nie zabrakło też odrobiny humoru zwłaszcza na płaszczyźnie relacji między Sharpe'm a młodym oficerem, z którym przyszło mu współpracować. Na pewno sięgnę po kolejne części przygód tego bohatera.

kasandra_85 | 2011-01-18
Przeczytana: styczeń 2011

Zuela | 2013-12-11

Przygód Sharepa nie czytam po kolei,ale wszystkie książki Cornwella są mistrzowskie.Wojny imperium brytyjskiego,armia brytyjska z podziałami klasowymi-jedyne w swoim rodzaju!

amazur83 | 2013-12-15
Przeczytana: 13 grudnia 2013

Moje pierwsze książkowe spotkanie z Richardem Sharpem. Mamy rok 1799. Armia Brytyjska wraz ze sprzymierzonymi Sipajami i Hindusami walczy z sułtanem Tipu, którego wspierają Francuzi. Sharp ma dostać sie do twierdzy Seringapatam i odszukać brytyjskiego szpiega, którego sułtan uwięził. Dużym plusem książki są sceny batalistyczne. Świetne!!! Można aż poczuć zapach prochu unoszący się w powietrzu.

| 2011-03-29
Przeczytana: 24 marca 2011

Agnieszka | 2016-04-13
Przeczytana: 12 kwietnia 2016

Nie lubię czytać książek po tym jak oglądałam film nakręcony na ich podstawie, zwłaszcza jeśli jest to jedna z moich najulubieńszych serii filmów. Tutaj zrobiłam wyjątek i nie zawiodłam się... Kocham Sharpe's od dziecięcych lat, a po przeczytaniu Tygrysa, jeśli to w ogóle możliwe, lubię go jeszcze bardziej.:-)
Jak na Cornwella przystało akcja jest wartka i całkowicie wciągająca. A bohater, no cóż, jest BOHATEREM :-) Nie wynudziłam się, z napięciem czekałam rozwiązania, chociaż i tak wiedziałam, że będzie na korzyść Richarda. Polecam dla tych co oglądali i dla tych, którzy nigdy o Nim nie słyszeli, bo wart jest poznania :-)

gambrinus | 2012-07-25

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Solidna dawka sensacji osadzonej na przełomie XVIII i XIX wieku. Tygrys ma praktycznie wszystko, czego potrzeba - wartką akcję, pieczołowicie opisane batalie i... nieco zbyt wyidealizowanego bohatera. Sama świadomość, że Sharpe przeżył kilkanaście powieści pozbawia pazura prozę Cornwella. Pewna nienaruszalność bohatera rzutuje bowiem na odbiór całości. Pomimo przeróżnych tarapatów Sharpe zawsze wychodzi praktycznie cało z każdej opresji - więcej tu Jamesa Bonda, niż Szeregowca Ryana.

grudkens | 2016-07-28
Ławna | 2016-03-23