Nie zdałeś matury, poruczniku

8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Nitager

źródło okładki: Skan własny

Nitager | 2016-06-16

Rzeczywistość powojenna, gdzieś na polskiej wsi. Świeżo po wojnie. Zbliżają się pierwsze wybory do Rad Narodowych. Młody, dwudziestoletni podporucznik LWP, wraz ze swym oddziałem, zostaje odkomenderowany do pilnowania porządku. A tu i ówdzie po lasach wałęsają się jeszcze oddziały partyzanckie AK. Porucznik, dawniej również członek AK, nie czuje do partyzantów nienawiści, ale oni czują ją do niego.
Książka napisana w pierwszej osobie, co pozwala na daleko idące ukazanie myśli i uczuć oficera. Jest wprawdzie młodym, ale już doświadczonym żołnierzem, co udowadnia w przypadku spotkania z partyzantami.
Ma również spore kompleksy z powodu braku wykształcenia, którego nie miał kiedy zdobyć. Choć zapisał się do szkoły wieczorowej, służba nie zawsze pozwala mu na naukę, a bywa, że nie może pojawić się w szkole przez wiele dni.
Częstym motywem książek Ofierskiego jest alkohol I bardzo realistyczne opisy samopoczucia po spożyciu. A w wojsku wiadomo - za kołnierz się nie wylewa...
Nastrój...

Marek | 2017-01-14