Nie zdałeś matury, poruczniku

Okładka książki Nie zdałeś matury, poruczniku Jerzy Ofierski
Okładka książki Nie zdałeś matury, poruczniku
Jerzy Ofierski Wydawnictwo: Czytelnik literatura piękna
Czytelnik
1974-01-01
1974-01-01

Rzeczywistość powojenna, gdzieś na polskiej wsi. Świeżo po wojnie. Zbliżają się pierwsze wybory do Rad Narodowych. Młody, dwudziestoletni podporucznik LWP, wraz ze swym oddziałem, zostaje odkomenderowany do pilnowania porządku. A tu i ówdzie po lasach wałęsają się jeszcze oddziały partyzanckie AK. Porucznik, dawniej również członek AK, nie czuje do partyzantów nienawiści, ale oni czują ją do niego.
Książka napisana w pierwszej osobie, co pozwala na daleko idące ukazanie myśli i uczuć oficera. Jest wprawdzie młodym, ale już doświadczonym żołnierzem, co udowadnia w przypadku spotkania z partyzantami.
Ma również spore kompleksy z powodu braku wykształcenia, którego nie miał kiedy zdobyć. Choć zapisał się do szkoły wieczorowej, służba nie zawsze pozwala mu na naukę, a bywa, że nie może pojawić się w szkole przez wiele dni.
Częstym motywem książek Ofierskiego jest alkohol I bardzo realistyczne opisy samopoczucia po spożyciu. A w wojsku wiadomo - za kołnierz się nie wylewa...
Nastrój powieści jest niesamowity. Czytelnik naprawdę czuje duchotę pomieszczeń, smród dymu papierosowego i unoszące się zapachy gotowanej kapusty. Polska powojenna wieś sportretowana z niesamowitą dokładnością, pomimo skąpych opisów - jak piękny, impresjonistyczny obraz, w którym kilkoma pociągnięciami pędzla pokazano to, co najważniejsze.
Zdecydowanie, Jerzy Ofierski jest jednym z najbardziej niedocenianych autorów. Dziwne, nie wiem dlaczego. Pisał przecież tak przekonująco.

Dodaj cytat z książki Nie zdałeś matury, poruczniku