8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
literatura piękna
Nitager

źródło okładki: fotografia własna

Nitager | 2016-04-14

"Szuler" to trzecia część trylogii "W imię ojca". Opisuje losy Bronisława Głąba, syna Łukasza.
Bronisław, podobnie jak ojciec, po pierwszej wojnie światowej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości, również opuścił rodzinną wieś. Osiedlił się w fikcyjnym mieście Kostrowie, w zachodniej Polsce. Jest to oczywiście zakamuflowany portret rodzinnego miasta autora - Ostrowa Wielkopolskiego.
Przepięknie sportretowana postać przybysza ze wsi, który za wszelką cenę chce dorównać swym miejskim sąsiadom. Czasem prowadzi go to na manowce. Akcja toczy się przez całe dwudziestolecie międzywojenne oraz przez pierwsze dni drugiej wojny. Nieduże miasto widziane oczami prostego i przyzwoitego człowieka, który w życiu raz jeden tylko popełnił duży błąd.
Powieść można czytać w oderwaniu od poprzednich części, ale nie polecam - dużo się traci. Przede wszystkim obraz zmiany mentalności, od chłopa pańszczyźnianego, przez emigranta, aż do kupca, który za wszelką cenę chce zostać mieszczuchem. Pozycja...