Brat mojego męża

Danka Braun Wydawnictwo: Prozami literatura obyczajowa, romans
Prozami
2022-05-27
2022-05-27

Jedna chwila, wypadek samochodowy i życie Diany całkowicie się zmienia. Zginął w nim Paweł, jej mąż, ojciec jej dwójki dzieci. Choć jest jej bardzo ciężko, nie została całkiem sama. Sąsiedzi, którzy jednocześnie są rodziną jej zmarłego męża, zawsze wyciągną do niej pomocną dłoń. Ma jeszcze teścia, który co prawda nie darzy jej sympatią, ale dla dzieci jest wspaniałym dziadkiem, a także pomaga im finansowo.
Mija pół roku od tych zdarzeń, kiedy kobieta spotyka mężczyznę identycznego, jak jej zmarły mąż. Niebawem okazuje się, że to jego brat bliźniak, o którym ona nie miała pojęcia. Za to on wie bardzo dużo, zarówno o niej, jak i o ich dzieciach, a także wspólnym życiu. Kobieta pomału zaczyna odkrywać rodzinne sekrety, a po pewnym czasie zaczyna się zastanawiać z kim tak naprawdę ma do czynienia. Czy w wypadku naprawdę zginął Paweł? A może to był Piotr? Jakie tajemnice rodzinne wyjdą na jaw? Co ją połączy z bratem męża?

Początkowo akcja rozwijała się wolniej i nic nie wskazywało, że książka tak mi się spodoba. Po około 100 stronach zaczęła znacząco przyspieszać, a mnie zaczęła niesamowicie wciągać. Historia okazała się świetna, pełna zaskakujących momentów. Mamy w niej romans, a także wątek kryminalny. Początkowo czytało się ją wolniej, a od momentu, kiedy akcja przyspieszyła – szybko, w towarzystwie wielu emocji.
Zdecydowanie podobało mi się to, że cofamy się w czasie i poznajemy całą historię nie tylko braci, ale również znajomości Diany i Pawła.

Bohaterowie ciekawi, dobrze wykreowani, wywołujący emocje w czytelniku. Również tym razem nie mogę wam nic więcej o nich powiedzieć. Zdradzę tylko tyle, że warto poznać ich bliżej.

„Brat mojego męża” to książka, która mnie się podobała, a od pewnego momentu nawet bardzo. Z przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2024/01/bratmojegomezawydawnictwoprozami.html

Książka bardzo fajnie napisana. Wciąga od samego początku, kilka wątków zupełnie noeoczywistych

Uwielbiam pióro Danki Braun. Początkowe rozdziały trochę mnie drażniły- teraźniejszość pomieszana z przeszłością. Można troszkę się pogubić, ale w całości kawał dobrej roboty. Polecam

W wypadku samochodowym ginie Paweł Cisowski, mąż Diany, ojciec dwójki dzieci. Kilka miesięcy później Diana spotyka go przypadkowo. Okazuje się, że to nie Paweł, ale jego bliźniak Piotr. Już od początku autorka zapowiada tajemnice i zagadki. Co było przyczyną, że Piotrek nie był na ślubie brata, ani na jego pogrzebie. Ta książka dostarcza mnóstwa emocji, fabuła wciaga od pierwszych stron, trudno odłożyć na później śledzenie losów Diany i Piotra. Odkrywane są tajemnice rodzinne, których trudno było się spodziewać, a jest ich bardzo dużo. Każdy bohater ma coś na sumieniu.

"Brat mojego męża" Danka Braun to powieść pełna intrygi i emocji, która przykuwa uwagę od pierwszej strony. Autorka w sprytny sposób konstruuje historię, w której śmierć Pawła Cisowskiego wywołuje kaskadę wydarzeń, prowadzących do odkrycia rodzinnych sekretów.

Opisuje dramat Diany, która musi radzić sobie z utratą męża i nowymi wyzwaniami życiowymi. Opis tej walczącej bohaterki wzbudza współczucie i empatię, co sprawia, że czytelnik chce poznać dalszy przebieg jej historii. Przywołuje emocje związane z żałobą i walką o normalność w obliczu straszliwej straty.

Przywołanie postaci Piotra, bliźniaka zmarłego, tworzy fascynujący element zagadki, rozbudowując napięcie i dając początek spirali podejrzeń. Dzięki niemu powieść przenika w obszar psychologicznych napięć i podejrzeń. Szczegóły, które Piotr ujawnia, wywołują zdumienie i skłaniają do spekulacji na temat prawdziwego przebiegu wydarzeń. Jednak, w miarę jak fabuła rozwija się, moment odkrycia tożsamości brata nieco traci na swojej sile zaskoczenia, a akcja przybiera bardziej przewidywalny obrót.

Autorka doskonale oddaje psychologiczne aspekty postaci, ich tęsknoty i dylematy. Świetnie wplata wątki detektywistyczne, tworząc atmosferę niepewności i nieoczekiwanego zwrotu akcji.

Pomysłowość fabuły, ukryte prawdy i zawirowania sprawiają, że książka wciąga w wir zagadki, nie pozwalając oderwać się od lektury. Z pewnością warto docenić umiejętność autorki w budowaniu relacji między postaciami oraz w opisie ich wewnętrznych konfliktów.

Jednakże, mimo wciągającej koncepcji, nie sposób nie zauważyć pewnych mankamentów. Narracja, choć pełna obietnic, potrafi miejscami ciągnąć się nieco dłużej niż powinna. Opisy otoczenia oraz wewnętrznych stanów bohaterów czasem przytłaczają, zaburzając tempo akcji. Dialogi również mogłyby być bardziej dynamiczne i autentyczne, aby lepiej oddać charaktery postaci.

Co więcej, odkrycie tożsamości Piotra mogło zostać bardziej zaskakująco ukazane, co wzmocniłoby efekt napięcia i zwrotu akcji. Moment ten okazał się zbyt przewidywalny, co mogło wpłynąć na odczucia czytelnika.

Podsumowując, "Brat mojego męża" to powieść pełna zagadek, emocji i psychologicznych głębin. Choć momentami traci nieco na zaskoczeniu, to nadal potrafi wciągnąć czytelnika w odnajdywanie odpowiedzi na pytania snujące się wokół postaci i ich losów. Dla miłośników powieści z elementami detektywistycznymi i emocjonalnymi ta książka z pewnością stanowi interesującą propozycję lekturową.

Zdecydowanie jestem na nie.
Czasem ma ochotę przeczytać coś lekkiego, obyczajowego i romantycznego. Choć okładka sugeruje, że może to być kolejny z popularnych teraz erotyków, na szczęście jest inaczej. Sceny (nazwijmy je romantyczne) nie dominują w fabule książki, ale na tym koniec pozytywów.
Przechodząc do fabuły, to co opisuje nam autorka, jest tak niewiarygodne, że wręcz pasuje do książki fantasty, a nie do romansu. Zachowanie bohaterów jest irracjonalne, niewiarygodne i zdecydowanie nie da się go w żaden sposób usprawiedliwić, chyba że jakimiś poważnymi zaburzeniami. Główna bohaterka, jak to w romansach bywa, nie zwraca uwagi na to, jak okropnie była traktowana w przeszłości, a historia kończy się happy endem. I choć zgadam się ze stwierdzeniem, że "Przebaczyć wystarczy raz. Nienawidzić trzeba codziennie..." to jednak to, co wydarzyło się w tej historii, po prostu nie mieści mi się w głowie. Nie chcę czytać o takich bohaterkach, które zrobią tak wiele głupot, aby tylko nie być samemu w życiu, moja feministyczna dusza zdecydowanie mi na to nie pozwala.

Zdecydowanie jestem na nie.
Przechodząc do fabuły, to co opisuje nam autorka, jest tak niewiarygodne, że...

hmm książka dziwna, w połowie chciałam zakończyć wtedy się rozwinęła, ale po wyjaśnieniu znowu chciałam sobie z nią dać spokój. Fajny pomysł na opowieść ale trochę bym ją podkręciła, bo zalatywało nudą i już wiadomo było jak się zakończy. Romansik ;)

Naciągane i nierzeczywiste, infantylne. No bez jaj. Czy żona nie pozna własnego męża jeśli ma brata bliźniaka? Really?

Niewymagający skupienia romans z wątkiem kryminalnym ze znaczną przewagą romansu, jak to u Danki Braun bywa.
Kilka pomysłów niczego sobie, ogólnie lekka lektura.

Kilka pomysłów niczego sobie, ogólnie lekka lektura.

Paweł Cisowski ginie w wypadku samochodowym pozostawiając żonę Dianę oraz małe dzieci. Pół roku później w życiu Diany pojawia się mieszkający dotychczas za granicą brat jej zmarłego męża – Paweł. Okazuje się, że będący bliźniakiem mężczyzna wygląda identycznie jak jej nieżyjący mąż. Piotr mimo, iż od lat przebywał za granicą bardzo dużo wie o ich małżeństwie. Gdy ktoś próbuje go zabić, Piotr wynajmuje prywatnego detektywa Marka Bieglera, który ma wyjaśnić, ostatnie zdarzenia. W tym samym czasie policja wznawia śledztwo w sprawie śmierci Pawła. Co tak naprawdę się wydarzyło? Jak faktycznie wyglądało małżeństwo Diany i Pawła?

W książce bardzo dużo się dzieje. Poznajemy zarówno teraźniejszość jak też przeszłość poszczególnych bohaterów. Muszę przyznać, że historia wciąga i zaciekawia. Co rusz autorka odkrywa kolejne fakty z życia bohaterów. Na pewno każdego wciągnęła opowieść o braciach, którzy byli tak do siebie podobni, że non sto zamieniali się rolami. To co dla nich było jednak zabawą, dla innych stanowiło problem. Który brat był tym lepszym, a który tym gorszym?
Książkę oceniam na pełne 7 pkt.

• Audiobooki
  • Przeczytane 2022