Trzecie oko wiedźmy

„Nie chciałam być dziwadłem, cudakiem, którego inni się boją”.
Liliana jest właścicielką sklepu obuwniczego i właścicielką czarnego kocura. Niby zwykła dziewczyna, ale posiada zdolności paranormalne, więc jest nazywana wiedźmą. W swoich snach widzi swojego przyszłego męża, a kiedy go poznaje, to nikt nie spodziewa się wydarzeń, które mają nadejść.
„Jego oczu? Jego ust wygiętych w uśmiech”
To nie jest moja pierwsza styczność z tą autorka, ale znowu się zawiodłam. Myślałam, że będą świetne zwroty akcji, ale ani fabuła mnie w ogóle nie porwała, tym bardziej była nużąca, a o wątki zawarte w książce były płytko rozpisane i mnie nie zainteresowały szczególnie. Jeśli chodzi o bohaterów, to szczerze mówiąc, nie polubiłam żadnego z nich w tym głównej bohaterki, bo miałam wrażenie, że jakby swoimi osobami nie za bardzo coś wnosili do tej historii.
Trzecie Oko Wiedźmy nie przypadła mi do gustu. Mam w planach kolejną książkę pani Braun i mam nadzieję, że tym razem będę zadowolona.

#trzecieokowiedźmy

„Nie chciałam być dziwadłem, cudakiem, którego inni się boją”.
„Jego oczu?...

Bardzo miło spędzony czas. Banka braun nie zawodzi . Podoba mi się że autorka przywołuje postacie z poprzednich książek. Przed przeczytaniem tej pozycji polecam sięgnąć pozycje Oczami Adrianny. Gorąco polecam.

Nie da sie ukryć że chciałbym spotkać taką wiedźmę w swoim życiu
Nie da się ukryć że fabuła jest trochę przewrotna
Prorocze sny? Deja vu. Czasami to spotykamy i czujemy.
Chcesz niespodziewanego końca książki?
Przeczytaj

Nie da sie ukryć że chciałbym spotkać taką wiedźmę w swoim życiu
Nie da się ukryć że fabuła jest trochę przewrotna
Prorocze sny? Deja vu. Czasami to spotykamy i czujemy.
Chcesz niespodziewanego końca książki?
Przeczytaj

Liliana, bohaterka powieści Danki Braun „Trzecie oko wiedźmy”, posiada zdolności paranormalne. Ma prorocze sny, wyjątkowo dobrą intuicję, a także potrafi delikatnie manipulować przyszłością (np. ma wyjątkowe szczęście do pytań na egzaminach). Kobieta jest dość zadowolona z życia, jakie prowadzi, ale jej spokój zniszczą: jedno cycate babsko, dwóch panów i morderstwo.

„Trzecie oko wiedźmy” możemy podzielić mniej więcej na pół. Cześć pierwsza ma charakter obyczajowy. Poznajemy Lilianę, jej rodzinę i innych aktorów tego „spektaklu”. Jest to zlepek różnych epizodów (ułożony chronologicznie) mający przedstawić ich i relacje ich wiążące. W pewnym momencie pojawia się wątek kryminalny. Jedna z postaci jest podejrzana o morderstwo. Pada decyzja o zatrudnieniu prywatnego detektywa i na scenę wkracza Mirek Filer (podobno – wiem tylko z tzw. słyszenia – znany z innych powieści pisarki).

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Danki Braun i ogólne wrażenia mam dość dobre, chociaż kilka rzeczy mnie strasznie zirytowało. Zacznijmy od tego co pozytywne. Generalnie tę powieść bardzo dobrze się czyta. Bohaterowie są wyraziści i charakterni, co prowokuje niewymuszony humor. Liliana strasznie mnie wkurzała, bo wydawał się zjeść wszystkie rozumy. Jednak ja walczę z postępowaniem niektórych blogerów i nie uważam, ze każdego bohatera trzeba lubić. Przyznam nawet, że ci irytujący dłużej zostają w mojej pamięci. Autorka zadbała też o akcję. Niby opisuje kolejne postacie, a przy tym dba o to, żeby mieszać, żeby „robić zadymę”. Początkowo zastanawiałam się, czy wstęp do wątku kryminalnego nie jest za długi, jednak stwierdzam, że był on potrzebny, żeby dobrze w ten wątek się wgryźć i go prześledzić.

Zmorą tej powieści są szczegóły. Autorka opisuje każdy, najmniejszy detal. Może jakiś przykład. Jedna z bohaterek prowadzi sklep z eko żywnością. Scenka jest taka, że obsługuje klientkę, a do sklepu przychodzi jej były mąż, ale to nie o tej parze będzie cytat, a o klientce. „ Pani konsulowa z reguły zostawiała w sklepie dużo pieniędzy, tym razem było to tysiąc czterysta sześćdziesiąt złotych, dlatego ekspedientki miały w zwyczaju zanosić siatki z zakupami do jej samochodu”[1]. Dla fabuły nie ma żadnego znaczenia, czy to elegancki klient przy forsie, czy Bożena przyszła po bio batona za 5 złotych. Nie wiem po co ta informacja została dodana. Kolejny przykład: „Estera jeszcze została, bo zamierzała z niektórych obecnych tam gości zrobić swoich klientów. Była agentką Towarzystwa Ubezpieczeniowego Warta i chciała przekonać paru ludzi, by zrezygnowali z PZU na rzecz jej firmy”[2]. W tym momencie czytelnik dobrze zna Esterę i wie w jakim charakterze pracuje. Zdecydowanie wystarczyłaby informacja, że kobieta zostaje, żeby werbować klientów. Koniec i kropka. Nie trzeba przypominać co robi, a tym bardziej nie trzeba podawać nazw konkretnych firm ubezpieczeniowych. Bardzo nie lubię takiego pisania. Pewnie ktoś będzie próbował bronić autorki, że takie szczegóły pozwalają lepiej poznać bohaterów. Nie zgadzam się z tym. Moim zdaniem to bardzo źle pojęta tzw. plastyczność opisu. Zamiast pięknej aranżacji powstaje zagracony bibelotami pokój. Mnie w najlepszym razie to bawi, ale w dłuższej perspektywie wkurza.

Danka Braun pisząc „Trzecie oko wiedźmy” nie uchroniła się też przed powtórzeniami. Autorka zmienia narratora. Raz opowiada historię ustami Liliany, ale chętnie oddaje głos pozostałym postaciom. Nie zawsze prowadzi to do zmiany perspektywy, w efekcie czytamy kilkukrotnie o tym samym. Potem pojawia się detektyw, który zadaje pytania, więc kolejny raz przypominamy sobie wybrane wątki. Aż szkoda psuć tymi powtórzeniami tak fajną fabułę.

Podsumowując, podobało mi się i nie podobało. „Trzecie oko wiedźmy” to przyjemne połączenie obyczajówki i kryminału z nienachlanie wplecionymi wątkami paranormalnymi. Jest to książka, która wpisuje się w rozrywkowy nurt literatury. Jednak w wielu miejscach powinna zostać lepiej przemyślana. Autorka, zanim coś napisze, powinna dwa razy zastanowić się po co to pisze, żeby pomysł, który zrodził się w jej głowie (nota będę bardzo dobry) przemienić w tekst, który będzie szanował czytelnika i jego czas. Bo każde niepotrzebne słowo to igranie z cierpliwością odbiorcy.

[1] Danka Braun, „Trzecie oko wiedźmy”, wyd. Prozami, Warszawa 2022, s. 84-85.
[2] Tamże, s. 141.

o ile wątek kryminalny okazał się być dość ciekawy i przewrotny to poza tym fabuła jest dość infantylna, podobnie jak język, którym pisana jest książka. Chwilami śmierdzi romansidłem, mimo, że w opisie przedstawiona była jako obyczajowa i takiej też się spodziewałam. Ostatecznie czyta/słucha się dość lekko i przyjemnie, jednak nie jest to nic wybitnego i można przewidzieć rozwiązanie :) na luźnego audiobooka na spacery z psem w sam raz ;)

Liliana Romańska jest właścicielką sklepu obuwniczego. Wiedźmą nazywa ją jej brat, ponieważ dziewczyna ma tzw. prorocze sny i zdolności paranormalne. Jej rodzice są po rozwodzie. Dziewczyna ma żal do ojca, że zostawił matkę dla młodej kochanki, z którą zresztą wyjechał do Londynu. Po przeszło czterech latach Karol wraca do Polski i chce odnowić stosunki z córką. Okazuje się, że jego małżeństwo nie przetrwało i jest już po rozwodzie. Aldona również przyjeżdża do Polski, lecz wkrótce zostaje zamordowana. O zbrodnie zostaje oskarżony ojciec Liliany. By odkryć prawdę rodzina wynajmuje prywatnego detektywa, którym jest Mirek Filer. Kto zabił Aldonę?

Książka stanowi połączenie obyczajówki z wątkiem kryminalnym. Gdy detektyw rozpoczyna pracę okazuje się, że ma pełne ręce roboty. Jest masa osób, którym Aldona Szulc nadepnęła na palec i które życzyły jej wszystkiego co najgorsze. Co rusz dowiadujemy się o nowych faktach i nowych motywach. W tej książce nic nie jest przewidywalne. Niekiedy wydawało mi się, że całość jest przekombinowana i staje się mało prawdopodobna.
Książkę oceniam na niepełne 7 pkt.

Pamiętam jak jakiś czas temu, skontaktowało się ze mną wydawnictwo Prozami, które zaproponowało mi do recenzji książkę Danki Braun „Oczami Aleksandry”. Przyznam że okładka była z tych które nie czytam, ale coś mnie podkusiło żeby zaryzykować. Powiedzenie żeby nie oceniać książki po okładce było w tym przypadku jak najbardziej trafne. Kolejna książka „Brat mojego męża i kolejne wow. Więc kiedy przyszła następna propozycja, nie miałam się już nad czym zastanawiać.

Piękna blondynka Liliana, zwana przez swojego brata wiedźmą wierzy w swoje trzecie oko, które często ostrzega ja przed niebezpieczeństwami i podsyła jej prorocze sny. Niestety bycie „wiedźmą” nie daje jej przepisu na szczęście, jej ukochany ojciec opuścił rodzinę dla młodszej kochanki, a ona nie potrafi mu tego wybaczyć. Kiedy do kilku latach rozstaje się z Aldoną, tli się nadzieją na posklejanie rodziny, tym bardziej że ojciec się o to stara. Niestety pewnego dnia Aldona zostaje zamordowana, okazuje się że podejrzanym może być każdy, tym bardziej że rodzina i przyjaciele Lilianny, mają swoje na sumieniu ale nikt nie chce o tym mówić. Trzecie oko dziewczyny ostrzega ja przed niebezpieczeństwem, tylko czy Lila odpowiednio odczytuje znaki?

Cała historia ukazana jest z kilku perspektyw, dzięki temu mogłam poznać spojrzenie na sytuację kilku bohaterów, a mimo to całość jest spójna i nie gubiłam się w sytuacji. Dobrze wykreowani bohaterzy, każdy miał w sobie to coś ale najwięcej pazura mieli dla mnie Lilka i Dominik. Mimo że każde z nich związane z było z kimś innym, dla mnie była to para idealna i od samego początku miałam ich ochotę ze sobą połączyć.

Przyznaję że Lila była trochę dziecinna, zapatrzona w siebie i strasznie uparta, miałam wrażenie, że jej racja jest racją absolutną, jednak miałam do niej jakieś takie niewytłumaczalne pokłady sympatii i nie była taka do końca powieści.
Mam ogromną słabość do książek Pani Danki, uwielbiam każdą i zawsze z niecierpliwością czekam na następną. Czytając czuję się tak jakbym dostała powieść od najlepszej przyjaciółki, która doskonale zna mój gust.
Dziękuję wydawnictwu prozami na egzemplarz do recenzji.

Wierzycie w "trzecie oko"? "szósty zmysł" czy "wewnętrzny głos"? Z pewnością wierzy w nie główna bohaterka najnowszej powieści Danki Braun- "Trzecie oko wiedźmy".
Liliana Romańska, bo o niej mowa, wiedzie z pozoru zwyczajne, wręcz nudne życie: jest właścicielką sklepu obuwniczego, po pracy chodzi na domowe obiadki do mamy, a wieczory spędza w towarzystwie kota. Jednak jest jeszcze coś, co powinniście wiedzieć o Lilce: dziewczyna miewa wizje senne, które ostrzegają ją przed niebezpieczeństwem. Kiedy spotyka mężczyznę ze swoich snów, wie już, że zostanie on jej mężem. Tylko czy wszystko przebiegnie zgodnie z planem? I czy Lila odpowiednio interpretuje własne sny? Zwłaszcza, że na drodze do szczęścia stanie dziewczynie przyjaciel jej brata oraz... morderstwo.
"Trzecie oko wiedźmy" jest kolejną z serii powieści z prywatnym detektywem- Mirkiem Filerem, choć tym razem odgrywa on rolę drugoplanową. Główną oś fabuły stanowią losy Liliany i całej rodziny Romańskich, w której ewidentnie każdy na swój sposób potrafi przyciągać problemy: od niewiernego ojca, po mającego wątpliwe szczęśliwe do życiowych partnerek-brata, jednak największą łatwość w przyciąganiu kłopotów wydaje się mieć Lila, która przekonana o nadzwyczajnej intuicji, uważa się niemal za ekspertkę od ludzkich charakterów i intencji, co powoduje jedynie kolejne pasmo nieszczęść. Ale czy magiczne "trzecie oko" rzeczywiście działa i czy Lila może w pełni polegać na swoim darze? Tego dowiecie się po lekturze "Trzeciego oka wiedźmy" 🙂
Danka Braun zaskakuje mnie nieustannie od kilku lat, jednak tym razem przeszła samą siebie. Na nieco ponad czterystu stronach wykreowała bohaterów, których mam wrażenie jakby znała od lat, a do tego wymyśliła intrygę, jakiej nie powstydziliby się mistrzowie kryminałów. Jednak, żeby nie było tak miło, do jednego aspektu muszę się przyczepić, mianowicie- zakończenie. Mam wrażenie, jakby zabrakło na nie przestrzeni. Jest bardzo skrótowe, pospieszne i osobiście sądzę, że w takim przedziale czasowym jaki określiła autorka można było zawrzeć chociaż dwie-trzy dodatkowe sceny, które wniosłyby coś ciekawego, jednocześnie sprawiając, że akcja toczyłaby się płynniej, bez tak wielkiego skoku czasowego.
"Trzecie oko wiedźmy" to fascynująca opowieść o ludzkich słabościach, fascynacjach, tajemnicach i relacjach międzyludzkich, pełna niespodziewanych zwrotów akcji i cudownego, sarkastycznego humoru, z którego słynie Danka Braun. Autorka po raz kolejny wciąga czytelnika w wykreowany przez siebie świat, w którym z niezwykłą lekkością łączy wątki obyczajowe z kryminalnymi, a wszystko to okrasza sporą porcją humoru. Dla mnie to zdecydowanie strzał w dziesiątkę i jeśli jeszcze nie znacie twórczości Danki Braun, zdecydowanie musicie to nadrobić!

www.ksiazkoholicza94.blogspot.com

Przedstawiam wam Lilianę Romańską, właścicielkę sklepu obuwniczego i opiekunkę czarnego kota. Jest córką, siostrą, ale i kimś więcej. Ma dar, i to taki, o którym w/w, lecz, do czego tym razem się przyda to już sami dowiecie się lecz od jakiegoś czasu pewne sny są powtarzalne i przedstawiają pewnego mężczyznę, jakieś niebezpieczeństwo.
Momentami z humorem, a momentami lekko przerażająco, lecz całość jest fantastyczna przygodą. Poza zjawiskami paranormalnymi mamy też wątek rodziny, która ma za sobą trudne chwile, które często doprowadzają do rozłamu rodziny. Ile jesteś w stanie zrobić dla ratowania jej? Ile jesteś w stanie zrobić, żeby do tego nie dopuścić?
Koniec końców nie przewidzisz jednego, lecz już nic więcej nie napisze, ale warta uwagi oraz zarwani nocy (jak to woli). Polecam całym sercem.
Czekam na nowe i nadrabiam poprzednie książki autorki.

Kolejne spotkanie z autorką, które było bardzo owocne. Przed wami książka „Trzecie oko wiedźmy” którą polecam na wieczory z dobrą książką i kubkiem kawy. Jeżeli mielibyście dar w postaci widzenia tzw. trzecie oko. Dar w postaci widzenia, przewidywania przyszłości to, co byście z tym zrobili? Na ile wykorzystalibyście go dla celów prywatnych, a na ile dla dobra sprawy?...

Wiedźmy, wilkołaki, wampiry to wątki w książkach obok, których nie umiem przejść obojętnie. Między innymi ze względu na tytułu skusiłam się na tą nie krótką historie, która pochlonełam w dwa wieczory. Było lekko, chwilmi zabawnie, z realnymi, życiowymi problemami oraz z delikatnym wątkiem paranormalnym.

Liliana Romańska, właścicielka sklepu obuwniczego i opiekunka czarnego kota, nie jest zwyczajną dziewczyną. Dorobiła się sklepu obuwniczego w nieczysty sposób, grając w kasynie i wykorzystując przy tym swoje zdolności paranormalne. Dzięki instynktowi i wizjonerskim snom Liliana potrafi przewidzieć niebezpieczeństwo i nadchodzące zdarzenia. Czy to dar czy przekleństwo?

Świetnie spędziłam czas z książką czytając o poszukiwaniu szczęścia, o zdradach, o przebaczeniu, rozczarowaniu i o przyjaźni,ale też o miłości i skomplikowanych rodzinnych powiązaniach. Fabuła interesująca jednak historia dość wolno się rozkręcała, a to dlatego, że Autorka skupiła się na rozbudowaniu warstwy obyczajowej. I to właśnie dzięki temu zabiegowi mogłam dokładnie dzięki poznać Liliannę i jej najbliższe otoczenie. W drugiej połowie za dzieje się bardzo dużo, akcja goni akcję i nie zwalnia nawet na moment.

Moje pierwsze spotkanie z Autorką zaliczam do udanych, a jeśli lubicie kryminały, ale takie z humorem to ta książka jest z całą pewnością dla Was.

Liliana Romańska, właścicielka sklepu obuwniczego i opiekunka...

Dodaj cytat z książki Trzecie oko wiedźmy