Stasi i dziecko

Okładka książki Stasi i dziecko David Young
Okładka książki Stasi i dziecko
David Young Wydawnictwo: Marginesy Cykl: Karin Müller (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Karin Müller (tom 1)

Ciężka do przeczytania

Ciężka do przeczytania

Bardzo dobra książka, polecam

Bardzo dobra książka, polecam

Książka, której akcja dzieje się jeszcze w NRD pokazuje jaka różnica dzieliła wschód od zachodu Niemiec. Fajny motyw kryminalny sprawił, że książkę czytało się lekko. Co kilka rozdziałów było jakby cofnięcie w czasie widziane przez jedną z wychowanek Prora Ost, dzięki czemu szybciej możemy się domyślić co dokładnie się stało. Książka nie za bardzo wciąga i nie ma elementu zaskoczenia, czy szybkiego rozwoju akacji, jednak mimo to nie zanudza czytelnika i czyta się ją szybko. Fajnie pokazuje życie w tamtych czasach i to, że na każdym kroku można natknąć się na szpiega, przez co władza wie o kroku każdego obywatela.

Na półkach: , , , , , ,

Bardzo przystępna pozycja z kategorii łatwych i szybkich, choć na początku nieszczególnie "wciąga". Dostarcza to, czego kryminał powinien dostarczyć, czyli dużą dozę tajemnicy i złożoną zagadkę. Przez brak skomplikowanego języka będzie świetnym ćwiczeniem dla osób ze znajomością angielskiego na poziomie B1 i wyżej - zachęcam!

Niezwykle polecam wszystkim! Doskonała seria :)

Niezwykle polecam wszystkim! Doskonała seria :)

Niestety książka jest słaba. Sam wątek za bardzo zakręcony A stosowany język moim zdaniem uniemożliwia wejście w klimat panujący w tych latach;( na 1 wieczór

Przy Murze Berlińskim znaleziono zwłoki młodej dziewczyny.
Na miejsce zbrodni przyjeżdżają porucznik Karin Müller i jej zastępca Werner Tilsner.Również zjawia się oficer Stasi.
Informuje ich,że dziewczyna została zastrzelona podczas ucieczki na zachód.
Jednak Porucznik uważa inaczej,że ta dziewczyna uciekała na wschód.

Wartka,dynamiczna akcja,budujące napięcie,wspaniałe,dobre postacie,zwroty akcji świetne.
Doskonale poprowadzona akcja,to znakomity,dobry thriller.

Przy Murze Berlińskim znaleziono zwłoki młodej dziewczyny.
Informuje ich,że dziewczyna została zastrzelona podczas ucieczki na zachód.
Jednak Porucznik uważa inaczej,że ta dziewczyna uciekała na wschód.

Wartka,dynamiczna akcja,budujące...

Niesamowita historia i mistrzowsko oddany klimat tamtych czasów wciągnął mnie od pierwszego rozdziału. Tyle się tutaj dzieje i zaskakuje. Zupełnie się przeniosłam za berliński mur i wciąż czułam czujne oko STASI.

Niedawno natknąłem się na reklamę książki „Stasi Wolf” I o mały włos nie kupiłem jej, jednak, okazało się że to druga cześć serii, wiec po bożemu postanowiłem sięgnąć najpierw po pierwszą część pt. „Stasi Child”.

„Stasi Child” przesłuchałem w formie anglojęzycznego audiobooka. Bardzo mi się spodobała ta książka. Napisana przez brytyjskiego autora, jednak dość wiernie odzwierciedla realia komunistycznej Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Akcja książki powiem toczy się wpłatach 70tych w NRD. Główną postacią jest oficer policji kryminalnej Karin Mueller.
Karin Mueller dostaje zlecenie wyjaśnienia morderstwa nastoletniej dziewczynki która została brutalnie zamordowana I zgwalcona (tak - taka była kolejność — opis zwłok i okoliczności morderstwa trochę wymagają mocnych nerwów) a morderca podrzucił ciało pod mur berliński. W zasadzie morderstwa nie trzeba było w ogóle wyjaśniać. Mueller dostała od razu jak na tacy od tajnej policji wersje którą miała tylko sformalizować — dziewczynka uciekała z zachodu na wschód (ciekawe ze na odwrót niż zwykle się uciekało przez mur berliński) i została podczas ucieczki zastrzelona. To była jedyna możliwa wersja morderstwa nastolatki i Mueller wcale nie miała wyjaśniać tego morderstwa. Ale cóż…. Mueller tak łatwo nie łyka tej wersji, jak się możemy domyśleć, i nieustępliwie dąży do poznania prawdy.

W książce autor dość dobrze odzwierciedla realia, instytucje oraz życie w NRD. Poruszony jest temat na przykład poprawczaków, „Jugendwerkhausów” które naprawdę istniały, a „antyrewolucyjna” młodzież była w nich więziona I zmuszana do niewolniczej pracy. Ostatnio nawet dowiedziałem się ze po zjednoczeniu Niemiec ludzie którzy byli więzieni jako nastolatkowie w tych instytucjach dostali od państwa po zjednoczeniue Niemiec odszkodowania. Zazwyczaj bowiem wieziono młodzież ze względów politycznych, a nie kryminlalnych, i to już począwszy od czternastego roku życia.

Bardzo cenie właśnie tę książkę za przedstawienie mało znanych faktów historycznych. To dobry kryminał, szybko się czyta/słucha. Wciąga. Przy okazji można poznać sporo faktów historycznych na temat naszego byłego zachodniego sąsiada.

Bohaterem tego kryminału, dziejącego się w połowie lat 70. w NRD, jest pani porucznik milicji kryminalnej, Karin Müller, która wraz ze swoim zastępcą, Wernerem Tilsnerem, ma rozwiązać zagadkę morderstwa młodej dziewczyny znalezionej tuż obok muru berlińskiego (autor przypomina, że propaganda NRD-owska nazywała mur berliński 'Antyfaszystowską Barierą Ochronną', piękny przykład komunistycznej nowomowy...). W sprawę aktywnie się włącza Stasi – osławiona wschodnioniemiecka policja polityczna, a oficjalna wersja głosi, że dziewczyna została zastrzelona w czasie ucieczki z zachodu na wschód, i to przez kogoś z zachodu. Ta wersja oczywiście nie trzyma się kupy, ale jest silnie promowana przez Stasi. A potem już leci.

Największym walorem książki jest ukazanie ponurej rzeczywistości NRD-owskiego komunizmu, gdzie za wizytę w kościele i rozmowę z pastorem można było zostać aresztowanym i trzymanym bez sądu w więzieniu Stasi. Gdzie dzieci aresztowanych opozycjonistów trafiały do domów dziecka, albo były im odbierane i adoptowane przez zaufanych towarzyszy. Gdzie w domu poprawczym atmosfera była czysto więzienna, z wtrącaniem do karceru włącznie. Zaś posiadanie starej mapy terenów granicznych groziło aresztem. A Stasi wiedziało prawie wszystko, bo sieć ich informatorów była naprawdę imponująca, rekrutowali nawet dzieci. Świetnie Young oddał tą atmosferę szarości, beznadziei, strachu. U nas w PRL-u było jednak inaczej, nieprzypadkowo nazywano nas najweselszym barakiem w obozie.

Zakończenie rozczarowuje, porucznik Müller, po tych wszystkich aferach w których maczała palce, mogłaby w najlepszym razie zostać wydalona ze służby w milicji, a w najgorszym – aresztowana. Rozumiem jednak, że zachodni autor uległ konwencji happy endu, z tym, że w NRD tego typu historie kończyły się źle, i taki byłby logiczny koniec owej książki. No cóż, nie każdy jest Le Carrem...

Mimo to dostaliśmy sprawnie napisany kryminał, który dobrze się czyta, i który pokazuje okropny świat, który przeszedł dzięki Bogu do historii, ale historia lubi się powtarzać...

Kryminał dziejący się w NRD. Para milicjantów prowadzi, pod nadzorem Stasi, śledztwo w sprawie morderstwa dziewczyny znalezionej koło muru berlińskiego. Największym walorem książki jest przejmujące pokazanie mrocznej rzeczywistości NRD z jej szarością i powszechnym donosicielstwem. Mimo, że zakończenie razi happy endem to sprawnie napisany kryminał i przejmująca lektura....

• LEGIMI

Dodaj cytat z książki Stasi i dziecko