Stasi i dziecko

Tłumaczenie: Katarzyna Sosnowska
Cykl: Karin Müller (tom 1)
Wydawnictwo: Marginesy
Stasi Child
Katarzyna Sosnowska
Ag2S

Wschodni Berlin, rok 1975. Przy Murze Berlińskim znaleziono zwłoki młodej dziewczyny. Na miejsce przyjeżdżają porucznik Karin Müller i jej zastępca Werner Tilsner. Zjawia się także oficer Stasi. Informuje, że dziewczyna została zastrzelona podczas ucieczki na Zachód. Porucznik Müller uświadamia sobie jednak, że ta śmierć jest inna – dziewczyna uciekała, to prawda, ale na Wschód… Kim była?...

Wschodni Berlin, rok 1975.

Kim była? Dlaczego miejsce zbrodni przypomina upozorowaną scenę? Dlaczego Stasi tak bardzo stara się zniechęcić Müller do zadawania pytań? Z jakiego powodu śledztwo prowadzi ją niebezpiecznie blisko własnego domu?

Wartki kryminał dziejący się w świecie, w którym niemal każdy jest donosicielem, w którym nikomu nie można ufać i w którym najmniejszy błąd lub niewłaściwy żart mogą skończyć się bolesnym upadkiem. A najczęściej śmiercią.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133049/stasi-i-dziecko

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133049/stasi-i-dziecko

barczakmichal | 2018-11-02

Niestety książka jest słaba. Sam wątek za bardzo zakręcony A stosowany język moim zdaniem uniemożliwia wejście w klimat panujący w tych latach;( na 1 wieczór

Przy Murze Berlińskim znaleziono zwłoki młodej dziewczyny.
Na miejsce zbrodni przyjeżdżają porucznik Karin Müller i jej zastępca Werner Tilsner.Również zjawia się oficer Stasi.
Informuje ich,że dziewczyna została zastrzelona podczas ucieczki na zachód.
Jednak Porucznik uważa inaczej,że ta dziewczyna uciekała na wschód.

Wartka,dynamiczna akcja,budujące napięcie,wspaniałe,dobre postacie,zwroty akcji świetne.
Doskonale poprowadzona akcja,to znakomity,dobry thriller.

Czytaczka | 2018-04-12

Niesamowita historia i mistrzowsko oddany klimat tamtych czasów wciągnął mnie od pierwszego rozdziału. Tyle się tutaj dzieje i zaskakuje. Zupełnie się przeniosłam za berliński mur i wciąż czułam czujne oko STASI.

lbadura | 2017-11-11
Przeczytana: 07 listopada 2017

Niedawno natknąłem się na reklamę książki „Stasi Wolf” I o mały włos nie kupiłem jej, jednak, okazało się że to druga cześć serii, wiec po bożemu postanowiłem sięgnąć najpierw po pierwszą część pt. „Stasi Child”.

„Stasi Child” przesłuchałem w formie anglojęzycznego audiobooka. Bardzo mi się spodobała ta książka. Napisana przez brytyjskiego autora, jednak dość wiernie odzwierciedla realia komunistycznej Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Akcja książki powiem toczy się wpłatach 70tych w NRD. Główną postacią jest oficer policji kryminalnej Karin Mueller.
Karin Mueller dostaje zlecenie wyjaśnienia morderstwa nastoletniej dziewczynki która została brutalnie zamordowana I zgwalcona (tak - taka była kolejność — opis zwłok i okoliczności morderstwa trochę wymagają mocnych nerwów) a morderca podrzucił ciało pod mur berliński. W zasadzie morderstwa nie trzeba było w ogóle wyjaśniać. Mueller dostała od razu jak na tacy od tajnej policji wersje którą miała tylko sformalizować —...

almos | 2017-09-10
Przeczytana: 04 września 2017

Kryminał dziejący się w NRD. Para milicjantów prowadzi, pod nadzorem Stasi, śledztwo w sprawie morderstwa dziewczyny znalezionej koło muru berlińskiego. Największym walorem książki jest przejmujące pokazanie mrocznej rzeczywistości NRD z jej szarością i powszechnym donosicielstwem. Mimo, że zakończenie razi happy endem to sprawnie napisany kryminał i przejmująca lektura.

Bohaterem tego kryminału, dziejącego się w połowie lat 70. w NRD, jest pani porucznik milicji kryminalnej, Karin Müller, która wraz ze swoim zastępcą, Wernerem Tilsnerem, ma rozwiązać zagadkę morderstwa młodej dziewczyny znalezionej tuż obok muru berlińskiego (autor przypomina, że propaganda NRD-owska nazywała mur berliński 'Antyfaszystowską Barierą Ochronną', piękny przykład komunistycznej nowomowy...). W sprawę aktywnie się włącza Stasi – osławiona wschodnioniemiecka policja polityczna, a oficjalna wersja głosi, że dziewczyna została zastrzelona w czasie ucieczki z zachodu na wschód, i to przez kogoś z...

stachurzyca | 2017-08-31
Przeczytana: 01 stycznia 2017

Bardzo ciekawa i trzymająca w napięciu książka. Równoczesne ukazanie dwóch historii utrzymuje ciekawość książki od pierwszej strony do ostatniej.

kawa | 2017-07-02

Wyróżniająca się na tle wszystkich innych książek sensacyjnych. Na pewno za sprawą miejsca i czasu, w których dzieje się akcja powieści. Połowa lat 70 - tych XX wieku, Berlin Wschodni i Stasi. To połączenie nie mogło się nie udać. Autor pokazał w swojej książce najgorszą stronę komunistycznych rządów. Oni mogli wszystko i z każdym, czy to zwykły obywatel, czy funkcjonariusz milicji. Brudna karta historii.

CUD-NATURY | 2017-05-10

Ciało przy osławionym murze, oficer Stasi, który pilnuje śledczych i niewyjaśnione zagadki. Bardzo ciekawa powieść.

To nie była miłość od pierwszego.. rozdziału, ale "Stasi i dziecko" ( Dlaczego nie "Dziecko Stasi"? Nie tylko brzmi lepiej, ale i trafniej oddaje treść książki...) ostatecznie okazało się naprawdę wciągającą lekturą.
Zagadka kryminalna jest intrygująca, bohaterowie dają się lubić, ale największym atutem powieści Younga jest sceneria przaśnego NRD, gdzie każdy donosił na każdego, a walenie do drzwi w środku nocy oznaczało tylko jedno...
To właśnie Berlin Wschodni jest miejscem okrutnej zbrodni i skomplikowanego śledztwa, ale autor zabiera czytelnika na kilka krajoznawczych wycieczek, min. do malowniczej ( a może malowniczo zabójczej!?) Rugii.
Pozostaje mieć nadzieję, że niedługo przyjdzie nam czekać na kolejne spotkanie z nieustraszoną Karin Müller.

Mrozia | 2017-03-13
Przeczytana: 11 marca 2017

NRD, rok 1975. Porucznik Karin Müller i jej zastępca Werner Tilsner zostają wezwani do morderstwa popełnionego przy Murze Berlińskim. Niby sprawa jasna. Detektywi mają się trzymać teorii ustalonej przez urzędników państwowych a ich śledztwo ma jedynie potwierdzić oficjalną wersję zdarzeń.
Dzieje się jednak inaczej. Nastolatka, która jest ofiarą morderstwa jest bowiem tylko czubkiem góry lodowej. Grubszej afery, większej niż ktokolwiek mógłby się spodziewać.
Porucznik Müller i jej współpracownicy na każdym kroku napotykają opór w śledztwie. Wszystko dodatkowo komplikują problemy osobiste pani detektyw. Czy jednak uda się dotrzeć do prawdy?

Książka jest o tyle ciekawa, zwłaszcza dla kogoś w moim wieku, że daje pewien wgląd na to jak wyglądało życie i rozumowanie ludzi w socjalistycznych Niemczech. Do tego tematu podeszłam jednak z pewnym zwątpieniem z powodu tego, że autor jest Brytyjczykiem. Jak jednak okazało się na końcu powieści, w nocie od autora, napisanie tej książki...