Stasi i dziecko

Tłumaczenie: Katarzyna Sosnowska
Cykl: Karin Müller (tom 1)
Wydawnictwo: Marginesy
Stasi Child
Katarzyna Sosnowska
Ag2S

Wschodni Berlin, rok 1975. Przy Murze Berlińskim znaleziono zwłoki młodej dziewczyny. Na miejsce przyjeżdżają porucznik Karin Müller i jej zastępca Werner Tilsner. Zjawia się także oficer Stasi. Informuje, że dziewczyna została zastrzelona podczas ucieczki na Zachód. Porucznik Müller uświadamia sobie jednak, że ta śmierć jest inna – dziewczyna uciekała, to prawda, ale na Wschód… Kim była?...

Wschodni Berlin, rok 1975.

Kim była? Dlaczego miejsce zbrodni przypomina upozorowaną scenę? Dlaczego Stasi tak bardzo stara się zniechęcić Müller do zadawania pytań? Z jakiego powodu śledztwo prowadzi ją niebezpiecznie blisko własnego domu?

Wartki kryminał dziejący się w świecie, w którym niemal każdy jest donosicielem, w którym nikomu nie można ufać i w którym najmniejszy błąd lub niewłaściwy żart mogą skończyć się bolesnym upadkiem. A najczęściej śmiercią.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133049/stasi-i-dziecko

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133049/stasi-i-dziecko

To nie była miłość od pierwszego.. rozdziału, ale "Stasi i dziecko" ( Dlaczego nie "Dziecko Stasi"? Nie tylko brzmi lepiej, ale i trafniej oddaje treść książki...) ostatecznie okazało się naprawdę wciągającą lekturą.
Zagadka kryminalna jest intrygująca, bohaterowie dają się lubić, ale największym atutem powieści Younga jest sceneria przaśnego NRD, gdzie każdy donosił na każdego, a walenie do drzwi w środku nocy oznaczało tylko jedno...
To właśnie Berlin Wschodni jest miejscem okrutnej zbrodni i skomplikowanego śledztwa, ale autor zabiera czytelnika na kilka krajoznawczych wycieczek, min. do malowniczej ( a może malowniczo zabójczej!?) Rugii.
Pozostaje mieć nadzieję, że niedługo przyjdzie nam czekać na kolejne spotkanie z nieustraszoną Karin Müller.

Wkp | 2016-11-04

Mur zagadek i tajemnic

Każda próba odświeżenia skostniałego gatunku, jakim w moich oczach jest THRILLER, stanowi mile widziany element. Jednym ze sposobów jest podejście pastiszowe, innym tworzenie hybryd gatunkowych czy oddawanie hołdu, a jeszcze innym przenoszenie akcji w mniej oczywiste czasy. Po tę ostatnią metodę sięgnął debiutant, David Young, tworząc bardzo zgrabną opowieść dla miłośników nastrojowych kryminałów.

Całość mojej recenzji na portalu kryminalnym http://www.portalkryminalny.pl/content/view/7370/35/

Renax | 2016-10-04
Przeczytana: 02 października 2016

Już dawno nie czytałam dobrej powieści sensacyjnej, gdyż ciągle mam tyle książek do czytania, że na porządną dawkę emocji czytelniczych brakuje mi czasu. Tak się składa, że ostatnią taką powieścią, którą czytałam, było 'Uciec z zimna' Johna Le Carre, która tęż rozgrywała się w NRD. Jak wiadomo z historii, Stasi to dobry temat do powieści. To agentura wszechogarniająca, która lubiła stosować metody psychomanipulacji i niszczenia ludzi jak tylko się da. Więc jeśli szukać powieści sensacyjnej z dreszczykiem, która nie jest szwedzkim kryminałem, to taka ze Stasi jest dobrym wyborem.

Książka Davida Younga 'Stasi i dziecko' to debiut pisarski autora. W Polsce książka ukazała się 6 lipca 2016 roku w wydawnictwie Marginesy.

Główną bohaterką jest kobieta, porucznik Karin Müller, oficer policji, która ma w sobie poczucie sprawiedliwości i dążenia do ujawnienia prawdy, uczucia niespotykane we Wschodnim Berlinie w roku 1975. Sprawa, którą bada, dotyczy znalezienia przy przejściu granicznym...

almos | 2017-09-10
Przeczytana: 04 września 2017

Kryminał dziejący się w NRD. Para milicjantów prowadzi, pod nadzorem Stasi, śledztwo w sprawie morderstwa dziewczyny znalezionej koło muru berlińskiego. Największym walorem książki jest przejmujące pokazanie mrocznej rzeczywistości NRD z jej szarością i powszechnym donosicielstwem. Mimo, że zakończenie razi happy endem to sprawnie napisany kryminał i przejmująca lektura.

Bohaterem tego kryminału, dziejącego się w połowie lat 70. w NRD, jest pani porucznik milicji kryminalnej, Karin Müller, która wraz ze swoim zastępcą, Wernerem Tilsnerem, ma rozwiązać zagadkę morderstwa młodej dziewczyny znalezionej tuż obok muru berlińskiego (autor przypomina, że propaganda NRD-owska nazywała mur berliński 'Antyfaszystowską Barierą Ochronną', piękny przykład komunistycznej nowomowy...). W sprawę aktywnie się włącza Stasi – osławiona wschodnioniemiecka policja polityczna, a oficjalna wersja głosi, że dziewczyna została zastrzelona w czasie ucieczki z zachodu na wschód, i to przez kogoś z...

lbadura | 2017-11-11
Przeczytana: 07 listopada 2017

Niedawno natknąłem się na reklamę książki „Stasi Wolf” I o mały włos nie kupiłem jej, jednak, okazało się że to druga cześć serii, wiec po bożemu postanowiłem sięgnąć najpierw po pierwszą część pt. „Stasi Child”.

„Stasi Child” przesłuchałem w formie anglojęzycznego audiobooka. Bardzo mi się spodobała ta książka. Napisana przez brytyjskiego autora, jednak dość wiernie odzwierciedla realia komunistycznej Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Akcja książki powiem toczy się wpłatach 70tych w NRD. Główną postacią jest oficer policji kryminalnej Karin Mueller.
Karin Mueller dostaje zlecenie wyjaśnienia morderstwa nastoletniej dziewczynki która została brutalnie zamordowana I zgwalcona (tak - taka była kolejność — opis zwłok i okoliczności morderstwa trochę wymagają mocnych nerwów) a morderca podrzucił ciało pod mur berliński. W zasadzie morderstwa nie trzeba było w ogóle wyjaśniać. Mueller dostała od razu jak na tacy od tajnej policji wersje którą miała tylko sformalizować —...

Amarisa | 2016-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2016

"(...)
Wartka akcja, interesujący bohaterowie, znakomita i nieprzewidywalna intryga oraz świetnie oddany klimat Niemiec tamtych czasów to niepodważalne plusy tej powieści, które przekonać powinny czytelników do sięgnięcia po tę pozycję. Może i nie zarwałam dla niej nocy, jednak przekonała mnie do siebie – dlatego też z czystym sumieniem rzec mogę: polecam."

Cała recenzja na moim blogu, zapraszam:

anetapzn | 2016-09-14
Przeczytana: 14 września 2016

Akcja rozgrywa się w Berlinie Wschodnim w 1975 roku.
Główną bohaterką jest najmłodsza w historii STASI, niespełna 30-letnia porucznik Karin Müller, która pracuje w wydziale zabójstw.
Kobieta ma do rozwikłania z pozoru prosta, jednak z każdym momentem coraz bardziej skomplikowaną zagadkę śmierci nastoletniej dziewczyny.
Nie będę opisywać fabuły. Nie ma to sensu. Napiszę za to trochę peanów na temat ogólnej konstrukcji książki, bohaterów, atmosfery etc.
Young stworzył wspaniałych, genialnie nakreślonych bohaterów. Porucznik Müller choć jest młodą, inteligentną ( a na tle swoich kolegów, bardzo inteligentną) osobą, to jednak jest także całkowicie zindoktrynowana, przesiąknięta jedynym i słusznym życiem i ideologią Wschodnich Niemiec. Wszystko co za murem, jest złe, trujące, szkodliwe i tylko państwo (w domyśle NRD) może uchronić człowieka przed zgubą, a ustrój ojczyzny jest tym właściwym.
Dodatkowo Karin jest też kobietą w NRD, która stoi na czele takiego wydziału. Lekko nie ma.
Jej...

Czytaczka | 2018-04-12

Niesamowita historia i mistrzowsko oddany klimat tamtych czasów wciągnął mnie od pierwszego rozdziału. Tyle się tutaj dzieje i zaskakuje. Zupełnie się przeniosłam za berliński mur i wciąż czułam czujne oko STASI.

Hubi75 | 2016-07-28
Przeczytana: 22 lipca 2016

Zdecydowanie polecam. Jedna z najlepszych książek jakie ostatnio czytałem. Pewnie wpływ na to ma klimat lat '70, w którym lubię się zatracać, ale też sama intryga ułożona rewelacyjnie, akcja płynna.

Patrycja | 2016-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2016

Bardzo przypadła mi do gustu i czekam na kolejne książki ego autora, które z chęcią przeczytam.