Stasi i dziecko

Tłumaczenie: Katarzyna Sosnowska
Cykl: Karin Müller (tom 1)
Wydawnictwo: Marginesy
Stasi Child
Katarzyna Sosnowska
Ag2S

Wschodni Berlin, rok 1975. Przy Murze Berlińskim znaleziono zwłoki młodej dziewczyny. Na miejsce przyjeżdżają porucznik Karin Müller i jej zastępca Werner Tilsner. Zjawia się także oficer Stasi. Informuje, że dziewczyna została zastrzelona podczas ucieczki na Zachód. Porucznik Müller uświadamia sobie jednak, że ta śmierć jest inna – dziewczyna uciekała, to prawda, ale na Wschód… Kim była?...

Wschodni Berlin, rok 1975.

Kim była? Dlaczego miejsce zbrodni przypomina upozorowaną scenę? Dlaczego Stasi tak bardzo stara się zniechęcić Müller do zadawania pytań? Z jakiego powodu śledztwo prowadzi ją niebezpiecznie blisko własnego domu?

Wartki kryminał dziejący się w świecie, w którym niemal każdy jest donosicielem, w którym nikomu nie można ufać i w którym najmniejszy błąd lub niewłaściwy żart mogą skończyć się bolesnym upadkiem. A najczęściej śmiercią.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133049/stasi-i-dziecko

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133049/stasi-i-dziecko

Wkp | 2016-11-04

Mur zagadek i tajemnic

Każda próba odświeżenia skostniałego gatunku, jakim w moich oczach jest THRILLER, stanowi mile widziany element. Jednym ze sposobów jest podejście pastiszowe, innym tworzenie hybryd gatunkowych czy oddawanie hołdu, a jeszcze innym przenoszenie akcji w mniej oczywiste czasy. Po tę ostatnią metodę sięgnął debiutant, David Young, tworząc bardzo zgrabną opowieść dla miłośników nastrojowych kryminałów.

Całość mojej recenzji na portalu kryminalnym http://www.portalkryminalny.pl/content/view/7370/35/

To nie była miłość od pierwszego.. rozdziału, ale "Stasi i dziecko" ( Dlaczego nie "Dziecko Stasi"? Nie tylko brzmi lepiej, ale i trafniej oddaje treść książki...) ostatecznie okazało się naprawdę wciągającą lekturą.
Zagadka kryminalna jest intrygująca, bohaterowie dają się lubić, ale największym atutem powieści Younga jest sceneria przaśnego NRD, gdzie każdy donosił na każdego, a walenie do drzwi w środku nocy oznaczało tylko jedno...
To właśnie Berlin Wschodni jest miejscem okrutnej zbrodni i skomplikowanego śledztwa, ale autor zabiera czytelnika na kilka krajoznawczych wycieczek, min. do malowniczej ( a może malowniczo zabójczej!?) Rugii.
Pozostaje mieć nadzieję, że niedługo przyjdzie nam czekać na kolejne spotkanie z nieustraszoną Karin Müller.

Renax | 2016-10-04
Przeczytana: 02 października 2016

Już dawno nie czytałam dobrej powieści sensacyjnej, gdyż ciągle mam tyle książek do czytania, że na porządną dawkę emocji czytelniczych brakuje mi czasu. Tak się składa, że ostatnią taką powieścią, którą czytałam, było 'Uciec z zimna' Johna Le Carre, która tęż rozgrywała się w NRD. Jak wiadomo z historii, Stasi to dobry temat do powieści. To agentura wszechogarniająca, która lubiła stosować metody psychomanipulacji i niszczenia ludzi jak tylko się da. Więc jeśli szukać powieści sensacyjnej z dreszczykiem, która nie jest szwedzkim kryminałem, to taka ze Stasi jest dobrym wyborem.

Książka Davida Younga 'Stasi i dziecko' to debiut pisarski autora. W Polsce książka ukazała się 6 lipca 2016 roku w wydawnictwie Marginesy.

Główną bohaterką jest kobieta, porucznik Karin Müller, oficer policji, która ma w sobie poczucie sprawiedliwości i dążenia do ujawnienia prawdy, uczucia niespotykane we Wschodnim Berlinie w roku 1975. Sprawa, którą bada, dotyczy znalezienia przy przejściu granicznym...

Amarisa | 2016-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2016

"(...)
Wartka akcja, interesujący bohaterowie, znakomita i nieprzewidywalna intryga oraz świetnie oddany klimat Niemiec tamtych czasów to niepodważalne plusy tej powieści, które przekonać powinny czytelników do sięgnięcia po tę pozycję. Może i nie zarwałam dla niej nocy, jednak przekonała mnie do siebie – dlatego też z czystym sumieniem rzec mogę: polecam."

Cała recenzja na moim blogu, zapraszam:

anetapzn | 2016-09-14
Przeczytana: 14 września 2016

Akcja rozgrywa się w Berlinie Wschodnim w 1975 roku.
Główną bohaterką jest najmłodsza w historii STASI, niespełna 30-letnia porucznik Karin Müller, która pracuje w wydziale zabójstw.
Kobieta ma do rozwikłania z pozoru prosta, jednak z każdym momentem coraz bardziej skomplikowaną zagadkę śmierci nastoletniej dziewczyny.
Nie będę opisywać fabuły. Nie ma to sensu. Napiszę za to trochę peanów na temat ogólnej konstrukcji książki, bohaterów, atmosfery etc.
Young stworzył wspaniałych, genialnie nakreślonych bohaterów. Porucznik Müller choć jest młodą, inteligentną ( a na tle swoich kolegów, bardzo inteligentną) osobą, to jednak jest także całkowicie zindoktrynowana, przesiąknięta jedynym i słusznym życiem i ideologią Wschodnich Niemiec. Wszystko co za murem, jest złe, trujące, szkodliwe i tylko państwo (w domyśle NRD) może uchronić człowieka przed zgubą, a ustrój ojczyzny jest tym właściwym.
Dodatkowo Karin jest też kobietą w NRD, która stoi na czele takiego wydziału. Lekko nie ma.
Jej...

Hubi75 | 2016-07-28
Przeczytana: 22 lipca 2016

Zdecydowanie polecam. Jedna z najlepszych książek jakie ostatnio czytałem. Pewnie wpływ na to ma klimat lat '70, w którym lubię się zatracać, ale też sama intryga ułożona rewelacyjnie, akcja płynna.

Patrycja | 2016-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2016

Bardzo przypadła mi do gustu i czekam na kolejne książki ego autora, które z chęcią przeczytam.

Mrozia | 2017-03-13
Przeczytana: 11 marca 2017

NRD, rok 1975. Porucznik Karin Müller i jej zastępca Werner Tilsner zostają wezwani do morderstwa popełnionego przy Murze Berlińskim. Niby sprawa jasna. Detektywi mają się trzymać teorii ustalonej przez urzędników państwowych a ich śledztwo ma jedynie potwierdzić oficjalną wersję zdarzeń.
Dzieje się jednak inaczej. Nastolatka, która jest ofiarą morderstwa jest bowiem tylko czubkiem góry lodowej. Grubszej afery, większej niż ktokolwiek mógłby się spodziewać.
Porucznik Müller i jej współpracownicy na każdym kroku napotykają opór w śledztwie. Wszystko dodatkowo komplikują problemy osobiste pani detektyw. Czy jednak uda się dotrzeć do prawdy?

Książka jest o tyle ciekawa, zwłaszcza dla kogoś w moim wieku, że daje pewien wgląd na to jak wyglądało życie i rozumowanie ludzi w socjalistycznych Niemczech. Do tego tematu podeszłam jednak z pewnym zwątpieniem z powodu tego, że autor jest Brytyjczykiem. Jak jednak okazało się na końcu powieści, w nocie od autora, napisanie tej książki...

Ewa K | 2016-10-07
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

Masz ochotę na dreszczyk emocji? Dawno nie czytałaś/łeś dobrego kryminału? Szukasz cyklu powieściowego, który zapewni Ci godziny wyjątkowych emocji? Mam dla Ciebie książkę, która spełni wszystkie Twoje wymagania. Jej autor, David Young zadbał o to, by czytelnik ani przez chwilę się nie nudził. A wszystko przez pewną zbrodnię, która wydarzyła się w minionym stuleciu, pewnej zimowej nocy na wschodzie Niemiec...

"STASI i dziecko" to pierwsza część zawodowych i prywatnych przygód porucznik Karin Müller, jedynej kobiety na czele wydziału kryminalnego w całej NRD. Ta stanowcza i przebojowa kobieta ma na swojej głowie nie tylko Kripo, ale również problemy małżeńskie. W tym i tak już skomplikowanym życiu naszej bohaterki, pojawia się zadanie na miarę jej zdolności. Trzeba odnaleźć sprawcę okrutnej zbrodni dokonanej na młodej dziewczynie, której zwłoki znaleziono w pobliżu Muru Berlińskiego. Czy w zabójstwo rzeczywiście zamieszany jest ktoś z Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego, czyli...

Tomek | 2016-09-09

Błyskotliwy pomysł wyjściowy i nieco gorsze wykonanie. „Stasi i dziecko” to brawurowe połączenie dwóch najmodniejszych obecnie gatunków powieści sensacyjnej – chic noir i retro. Na dodatek osadzone w Niemczech czasów „zimnej wojny” – schizofrenicznym miejscu chorego sąsiedztwa dwóch państw, w których mieszkał ten sam naród, krainie wszechobecnej podejrzliwości, niepewności i, po stronie wschodniej, totalnej inwigilacji i przemocy państwa wobec obywateli. To miejsce i ten okres bardzo odpowiadało brytyjskim twórcom prozy sensacyjnej. To tu swoje arcydzieła umiejscawiali m.in. giganci znad Tamizy – John le Carré i Len Deighton. Davidowi Youngowi daleko do tych mistrzów, ale ma zadatki na pisarza dużego formatu. Musi tylko popracować trochę nad wiarygodnością fabuły. W „Stasi i dziecko” zbyt dużo jest naciąganych przypadków, tak jakby pisarz zbyt sztywno trzymał się wymyślonego (doskonałego zresztą) szkieletu fabularnego i na siłę próbował wpasować do niego klocki szczegółów....