Zaginiony

Okładka książki Zaginiony Michael Katz Krefeld
Okładka książki Zaginiony
Michael Katz Krefeld Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Ravn (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Ravn (tom 2)
Savnet
Wydawnictwo Literackie
2015-11-05
2015-11-05
Elżbieta Frątczak-Nowotny
stasi służny specjalne berlin wchodni żelazna kurtyna mur berliński

Spacer między historią a teraźniejszością, bohater szukający sposobu na poradzenie sobie z tragiczną śmiercią ukochanej i pewna siebie kobieta otwierająca nowy rozdział w jego życiu.
Ravn wiele przeszedł w swoim życiu detektywa. Ostatecznie złamało go morderstwo popełnione na jego narzeczonej, przez co nie może sobie znaleźć miejsca. Sprzedaje mieszkanie, w którym razem planowali być na zawsze, popada w alkoholowy trans co i rusz, ucieka od ludzi, a zwłaszcza od kobiet, ponieważ jego miłość do Evy nie wygasła. Została brutalnie przerwana, co jedynie potęguje poczucie straty i tęsknotę.
W innej części świata z kolei znika człowiek, który ukradł swojemu pracodawcy kilka tysięcy Euro i wieść gminna niesie, że pojechał się zabawić. Jego siostra jednak ma na ten temat inne zdanie, jako że ukradziona kwota nie pozwalałaby na zatracanie się w przyjemnościach przez 7 miesięcy. Poza tym jej brat nie był typem imprezowicza, a jedynie samotnym mężczyzną szukającym – zdaje się – bardziej kobiety na całe życie niż krótkich wyskoków za duże pieniądze. Siostra odnajduje wspólny język z Ravnem i oboje szukają jej brata lub jakichkolwiek śladów po nim. A przy okazji pieniędzy, które same w sobie również stanowią ciekawą zagadkę.
Bardzo podobała mi się relacja między Louise i Ravnem, ponieważ nie była cukierkowa, a mimo to była ciepła i czuła. Świetne jest również zbudowanie postaci tej kobiety, która jest przenikliwa i inteligentna.
Jest w powieści dodatkowa warstwa fabularna – rok 1989 we wschodnim Berlinie na chwilę przed upadkiem muru, w którym to działa sobie człowiek (agent Stasi) zajmujący się śledzeniem swojego otoczenia i szukaniem ludzi dopuszczających się zdrady stanu poprzez korzystanie z dobrodziejstw kapitalizmu, szerzenia teorii demokratycznych, wszystkiego tego, co władza komunistyczna uważała za zło. Ta historia jest niesamowita ze względu na opisy działań, na jakie pozwalali sobie ówcześni agenci państwowi, jak szeroko zakrojona była walka ze „zdrajcami”, jak absurdalne sytuacje mogły doprowadzić do tego, że ktoś stawał się wrogiem, że stawiane mu były zarzuty zagrożone karą śmierci. Jak bardzo bezlitosna była maszyna politbiura, która rozjeżdżała walcem życia zwykłych ludzi. I niestety władza ustawodawcza dająca takie przywileje władzy wykonawczej, które pozwalały zwykłym urzędnikom czuć się bogami i stawiać się pozycji osoby mogącej czyjeś życie zrujnować za nic lub je ratować, poprzez ukrywanie pewnych tematów przed przełożonymi, za odpowiednią opłatą, przysługą lub jeszcze inną gratyfikacją. Nie spotkałam się z tym okresem w żadnym kryminale, żaden autor dotychczas nie umieścił akcji swojej książki w takim miejscu i czasie. Bardzo dobry pomysł i bardzo dobra postać agenta, który mimo upadku muru utknął mentalnie po wschodniej stronie, głęboko w komunie, która dawała mu wszystko, ponieważ teraźniejszość nie pozwala mu na wyróżnienie się z tłumu innych.
Niestety znalazłam w książce kilka nieścisłości – jak na przykład to, dlaczego w ogóle Mogens wyjechał do Niemiec. Niejasne było dla mnie zbudowanie motywu zbrodni – w każdym razie dość nielogiczne. Do tego sama próba odnalezienia skradzionych pieniędzy nie była dla mnie zrozumiała. O pewnych rzeczach, o których zbrodniarz wiedzieć nie mógł, autor z dziwnych przyczyn pozwolił mu się dowiedzieć, ale my zupełnie nie wiemy w jaki sposób ani po co. Trochę to wygląda jak nabudowanie intrygi w dwóch poziomach, ale przez te poziomy pewne elementy nie spinają się w logiczną całość.
Mimo to książkę czyta się dobrze, przez większą jej część śledzimy poszukiwania człowieka, o którym wiemy niewiele i niewiele się dowiadujemy, natomiast ostatecznie fabuła mocno ewoluuje i komplikuje się w klasycznie kryminalny sposób. Bardzo lubię postać Ravna, który jest gburowaty i mrukliwy, ale dobry i uczynny. Sam doskonale zdaje sobie sprawę ze swoich ułomności, a autor pokazuje nam je w sposób absolutnie ludzki. I podobała mi się postać zbrodniarza, który ciekawie wypływa z fabuły, którego losy śledzimy wiele lat i o którym wiemy więcej niż o ofierze.
Generalnie Krefeld ciekawy, chociaż niedopracowany – polecam, ale bez szału.

Ciekawe powiązanie sprawy z archiwum Stasi a współczesnym księgowym z Danii, który zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Szuka go siostra i prosi o pomoc (taaak zgadliście!!!)- eks gliniarza. Nie ma tam nic odkrywczego, niektóre fragmenty były ciut słabsze, ale ogólnie czytało się nieźle.

Przyznaję, że "Zaginiony" (druga część z serii o byłym duńskim policjancie) trochę mnie męczył. Do połowy nie mogłam się wczytać, ciągle go odkładałam. Wątek berliński z lat 80-tych nudny, wątek teraźniejszych też jakiś taki... Bez rewelacji. Miałam nawet myśli, żeby w ogóle przestać go czytać. Jednak z zasady staram się doczytać każdą rozpoczętą książkę. Na szczęście od połowy nastąpiła całkowita zmiana. Akcja ruszyła, wszystkie wątki nabrały kolorów, tym razem już zupełnie nie potrafiłam się oderwać. A zakończenie? Tego się zupełnie nie spodziewałam!
Warto ją przeczytać i cieszę się, że na półce czeka już kolejna część.

Thomas Ravnsholdt po raz drugi w akcji. Tytułowy zaginiony to księgowy, który ukradł pieniądze swojego pracodawcy i rozpłynął się w powietrzu. Przez pół roku nie skontaktował się ze swoją jedyną siostrą. Ta z kolei jest zdziwiona zachowaniem brata ponieważ znała go jako cichego samotnika. Prosi, więc aby Kruk spróbował go odszukać. Ten w końcu podejmuje wyzwanie i tak trafia do Berlina.
Co rozdział mieszają się czasy. Znowu historie biegną jakby oddzielnie, by w końcu stworzyć całość. Dowiemy się, że człowiek, którego szuka Kruk nie jest jedynym zaginionym mężczyzną w ostatnim czasie na terenie Niemiec. Poznamy techniki przesłuchań agenta Stasi - niemal przeniesiemy się w czasie.
"Zaginionemu" towarzyszy ten sam klimat co poprzedniej części i równie dobrze i szybko się tę historię czyta.

Na początku historia bardzo ciekawa i wciągnęła mnie. Zakończenie niestety słabsze.

To moje pierwsze spotkanie z tym autorem. Bardzo miłe spotkanie.
Książka niezmiernie ciekawa, zwłaszcza - dla mnie - wątek z przeszłości. Niby to trochę sztampowe (patrz - Lackberg),niby przewidywalne, ale jakże fajnie, z zębem napisane!
Polecam! ...i szukam innych części.

To moje pierwsze spotkanie z tym autorem. Bardzo miłe spotkanie.
Polecam! ...i szukam innych części.

Druga część z serii o Thomasie Ravn, podobnie jak pierwsza bardzo przypadła mi do gustu. Akcja wartka, nieustannie coś się dzieję. Teraźniejszość przeplatana wydarzeniami z '89 roku. Bardzo wciągająca historia. Książkę szybko się czyta.
A ja nadal bardzo lubię głównego bohatera.

A ja nadal bardzo lubię głównego bohatera.

Wiele słabsza od pierwszej częśći. Historia ciekawa jednak rozwój wydarzeń nudzi zamiast interesować i wciągać.

Bardzo dobry kryminał, w niepokojącym klimacie.
Jednak, moim zdaniem, pierwsza część cyklu z detektywem Ravenem dużo lepsza. Niemniej, "Zaginionego" czyta się jednym tchem.
Polecam

Bardzo dobry kryminał, w niepokojącym klimacie.
Polecam

Ciekawy początek, oczekiwanie kiedy dowiemy się jaki wpływ na obecne wydarzenia ma przedstawiona w książce przeszłość, to wszystko na plus. Na minus gdy już tego dowiadujemy i doczytujemy bardzo słabe zakończenie. Mieszane uczucia.

• E-booki
  • Kryminał