Stasi i wilk

Tłumaczenie: Katarzyna Sosnowska
Cykl: Karin Müller (tom 2)
Wydawnictwo: Marginesy
Stasi Wolf
Katarzyna Sosnowska
Ag2S

Jak rozwiązać sprawę morderstwa, kiedy nie można zadawać pytań? Niemcy Wschodnie, 1975 rok. Po tym, jak odmówiła pracy dla Stasi, porucznik milicji Karin Müller została zesłana do papierkowej roboty. Jednak ani szefostwo, ani Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego o niej nie zapomniało. W Halle-Neustadt, pokazowym nowym mieście socjalistycznym, ginie porwane dziecko, a władze chcą po cichu...

Jak rozwiązać sprawę morderstwa, kiedy nie można zadawać pytań?

W Halle-Neustadt, pokazowym nowym mieście socjalistycznym, ginie porwane dziecko, a władze chcą po cichu wyjaśnić sprawę. Karin znów ma prowadzić śledztwo pod ścisłym nadzorem Stasi.

Szybko okazuje się, że w labiryncie blokowisk z wielkiej płyty czają się liczne tajemnice, znikają kolejne dzieci, a Karin musi sobie radzić z naciskami z góry, pozbawionym poszlak śledztwem i bolesnymi wspomnieniami.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133111/stasi-i-wilk?idcat=0

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133111/stasi-i-wilk?idcat=0

"Müller też mogła sobie wyobrazić te oczy. Oczy wilka.
Takie, które wpatrują się w ciebie i obserwują, obserwują, czekając na odpowiedni moment, by zaatakować. Tak jak wilk."

Witajcie w Halle-Neustadt, mieście z piekła rodem. To właśnie socjalistyczne megablokowisko, w których ulice nie mają nazw, a zagubieni przyjezdni krążą po nim jak po mitycznym labiryncie, stanowi scenerię drugiej odsłony serii o towarzyszce Karin Müller. Z przykrością muszę stwierdzić, że "Stasi i wilk" nie jest książką tak wciągającą jak debiut Davida Younga "Stasi i dziecko". Akcja rozwija się niespiesznie, a wątek traum z przeszłości jest nadmiernie eksploatowany. Na plus zaliczam za to pomysłowe zabiegi grupy śledczej( min. zbieranie makulatury ku chwale socjalistycznej ojczyzny ;)

Renax | 2017-10-05
Przeczytana: 01 października 2017

Pierwsza część bardzo przypadła mi do gustu, więc z zapartym tchem czekałam na ten tom drugi. I z racji tej, że Karin Müller, kobieta inteligentna, ale zarazem wrażliwa na krzywdę ludzką.
książkę czytam przeszło miesiąc od jej wejścia na polski rynek, mam okazję poczytać opinie o niej na LubimyCzytać. Powiem tak, kompletnie nie zgadzam się z recenzjami krytycznymi. Nie wiem, może nie czytam kryminałów aż tyle, żeby czuć nimi przesyt, ale 'Stasi i wilk' zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Lektura mnie wciągnęła i trzymała swoim klaustrofobicznym klimatem komuny. Poza tym ciekawą postacią jest główna bohaterka
Zaciekawił mnie wątek osobisty pani detektyw, zawsze obecny w tego typu kryminałach. W jej życiu pojawiają się nowe zdarzenia, ale sprawa byłego męża póki co w drugim tomie została zawieszona. Mi się jednak wydaje, że to się tak nie skończy, że wynikną nowe komplikacje. Mam więc na co czekać w tomie trzecim.
Problem kryminalny dotyczy zaginięć niemowląt w pokazowym...

anetapzn | 2018-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2018

Akcja rozgrywa się w dwóch wschodnio niemieckich miastach - Berlinie i wzorcowym Halle-Neustadt w 1975 roku, kilka miesięcy po wydarzeniach z tomu 1. serii - Stasi i dziecko. Wydarzenia z wcześniejszej części przygód bohaterki sprawiły, iż
porucznik milicji Karin Müller została zesłana do papierkowej roboty. Jednak jak się szybko okaże ani szefostwo, ani Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego o niej nie zapomniało.
Karin musi rozwiązać sprawę tajemniczego zniknięcia i zabójstwa dzieci do jakiego doszło w Halle-Neustadt, pokazowym nowym mieście socjalistycznym.
Nie będę opisywać fabuły. Nie ma to sensu. Napiszę za to trochę peanów na temat ogólnej konstrukcji książki, bohaterów, atmosfery etc.
Young stworzył wspaniałych, genialnie nakreślonych bohaterów. Porucznik Müller choć jest młodą, inteligentną ( a na tle swoich kolegów, bardzo inteligentną) osobą, to jednak jest także zindoktrynowana, przesiąknięta jedynym i słusznym życiem i ideologią Wschodnich Niemiec. Wszystko co za...

Tomek | 2017-08-29

Zbyt wiele grzybów w tym barszczu. Po sukcesie błyskotliwego debiutu „Stasi i dziecko” Dawid Young poczuł się chyba zbyt pewnie. A może po prostu zabrakło mu warsztatu by poprowadzić sprawnie dwa nakładające się i uzupełniające wątki oraz zapanować nad karuzelą z nowymi i znanymi z „dziecka” bohaterami? Bo „Stasi i wilk” to nie tylko wątek kolejnej zbrodni, której sprawcę ma wytropić dzielna milicjantka Karin Müller, ale też jej dramatyczna historia rodzinna. Całość przyprawiona jest historią w wydaniu pop – demonicznym Stasi, odbieraniem właścicielom domów przez władze komunistyczne oraz zbrodniami żołnierzy Armii Czerwonej dokonywanych na Niemkach. Dużo tego i trzeba być nie lada mistrzem, by uszyć z tych ścinków naprawdę elegancką szatę. A Young takim majstrem nie jest – teraz widać wyraźnie, że to zaledwie czeladnik. Utalentowany, ale jednak czeladnik. Zbyt wiele wątków i bohaterów sprawia, że czytając „Stasi i wilka” ma się wrażenie, że to powieść niedokończona, odebrana...

oneo2008 | 2018-06-23
Przeczytana: czerwiec 2018