Człowiek, który chciał wszystko wiedzieć

Tłumaczenie: Anna Halbersztat
Cykl: Detektyw Awi Awraham (tom 3) | Seria: Mroczna Seria
Wydawnictwo: W.A.B.
Haish sheratza ladaat hakol
Awi Awrahm
Marczewek

Tajemnicze morderstwo, traumy zgwałconych kobiet i podejrzany policjant, którego nikt nie potrafi zidentyfikować. Przed Awim Awrahamem jego pierwsze śledztwo w sprawie o zabójstwo! W swym mieszkaniu zostaje znaleziona martwa Lea Yeager. Przybyły na miejsce komisarz Awi Awraham rozpoznaje w niej ofiarę gwałtu sprzed dwóch lat. Sprawca nie przyznał się do winy, ale został skazany, a jego...

W swym mieszkaniu zostaje znaleziona martwa Lea Yeager. Przybyły na miejsce komisarz Awi Awraham rozpoznaje w niej ofiarę gwałtu sprzed dwóch lat. Sprawca nie przyznał się do winy, ale został skazany, a jego rodzina groziła poszkodowanej kobiecie. Czy to właściwy trop do znalezienia zabójcy Lei? A może kobietę zamordował syn, który udaje, że nie utrzymywał z matką żadnych kontaktów? Kim jest tajemniczy policjant, który pojawił się w domu ofiary tuż przed zbrodnią?

Dror Mishani wirtuozersko zaplata intrygę, której ważny element stanowią sceny z życia prywatnego komisarza. W tle dochodzenia rozgrywają się też perypetie pewnej rodziny. Niektórzy jej członkowie wzbudzają swym zachowaniem poważne podejrzenia.

źródło opisu: strona wydawcy

źródło okładki: strona wydawcy

Anna | 2019-10-13
Przeczytana: 20 czerwca 2019

Ostatnia (przynajmniej na razie) część przygód Awiego Awrahama.
Niczym nie zaskakuje, Awraham jest taki sam, jak zawsze.
Historia przyjemna, ale skrajnych emocji nie wzbudza

Poczytajnia | 2019-07-24

Człowiek, który musiał pogodzić się z niewiedzą

„Człowiek, który chciał wszystko wiedzieć” to trzecia książka izraelskiego pisarza opublikowana w Polsce. I wszystko wskazuje na to, że ostatnia. Zajrzałam na profil autora, Drora A. Mishaniego, na Facebooku i ostatnie aktualizacje pochodzą z 2015 roku, czyli z czasu, gdy powieść wyszła w Izraelu. Być może to tylko tymczasowy zastój, a autor coś właśnie szykuje dla swoich izraelskich czytelników. Ale nawet jeśli szykuje, to obawiam się, że polski czytelnik nie będzie miał okazji sięgnąć po kolejną, nową powieść autora. Książka „Człowiek, który chciał wszystko wiedzieć” ukazała się w Mrocznej Serii Wydawnictwa W.A.B., która to seria została przez wydawcę zlikwidowana, a nowi decydenci w wydawnictwie stawiają obecnie raczej na literaturę niższych lotów, za to lepiej sprzedawalną. Cóż, coś za coś. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że jeśli Dror A. Mishani opublikuje nową powieść, znajdzie się inny polski wydawca, gotowy wydać coś naprawdę...

deltakom | 2019-01-08
Na półkach: Przeczytane, Nie polecam
Przeczytana: 07 stycznia 2019

Uff , już dawno nie męczyłem się tak przy czytaniu . Akcja wlecze się niemiłosiernie . Autor co chwila wtrąca nowe wątki , opowiada nieistotne historie z życia bohaterów i sam gubi się w tej gmatwaninie . Wątek kryminalny słaby i przewidywalny .
Szczerze odradzam czytanie tego knota .

BuchBuch | 2018-09-18

Pozornie tę powieść można zaklasyfikować jako kryminał, będzie to jednak bardzo ogólnikowa typizacja.
Bo, choć głównym bohaterem jest izraelski komisarz Awri Awraham, rozwiązujący swą pierwszą sprawę o zabójstwo, to jest to tylko urozmaicenie, dodatek to właściwej treści tej książki.
Gdy przybywa on do mieszkania zamordowanej Lei Yeager, odkrywa, że miał już do czynienia z tą kobietą. Okazuje się, że kilka lat wcześniej została ona zgwałcona, a komisariat Awrahama zajmował się wówczas sprawą. Choć winny gwałtu został wskazany przez ofiarę, osądzony i skazany, pojawia się ziarno niepewności - po latach ktoś morduję Leę. Przypadek?
Tropy mnożą się, kolejne osoby z otoczenia denatki zostają włączone w krąg podejrzanych. Każdy ma coś do ukrycia. Dodatkowo, świadek zeznaje, że mieszkanie zamordowanej odwiedził niezidentyfikowany policjant, którego teraz poszukują wszystkie służby.
Sprawa staje się głośna, angażują się w nią media, komisarz czuje wielką presję.
Dodatkowo, na śledztwo...

Lily76 | 2018-08-19
Przeczytana: 18 sierpnia 2018

Początkowo podeszłam nieufnie do izraelskiego kryminału (jeszcze nic z tego kraju nie czytałam), ale ostatecznie wrażenia mam dobre. Szkoda, że znowu zaczęłam od III tomu...

Maromira | 2017-12-23
Przeczytana: 21 grudnia 2017

Specyficzny kryminał - z jednej strony niby zagadka jest, z drugiej akcja skupia się na wszystkim wokół. Lekkie w czytaniu, do pochłonięcia podczas jednej lektury. Z pewnością nie tak emocjonujące, jak obiecuje okładka, za to do szybkiego ulotnienia się z głowy.

Pati_Ka | 2017-09-01

To nietypowy kryminał, ponieważ w zasadzie od początku podejrzewamy "kto zabił". Mimo to fabuła naprawdę wciąga, akcja jest płynna, książkę czyta się bardzo dobrze.
Powieść przepełniona jest atmosferą smutku i melancholii. Porusza temat radzenia sobie z dramatem, jakim jest gwałt i w kontekście tej tragedii pokazuje siłę kobiet i jednocześnie słabość mężczyzn.

Muminka | 2017-08-28
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 24 sierpnia 2017

Brakowało mi kryminalnej serii toczącej się we współczesnym Izraelu. przypadki kilku zgwałconych kobiet łączą się ze sobą, gdy zgwałcona dwa lata temu Lea zostaje zamordowana. ŚLedzwo prowadzi znany z poprzednich części cyklu tandem: Awi i Wahaba. Niestety czytelnik sam musi pogłówkować, kto jest sprawcą, pogrzebać w przeszłości dzieci Lei, skupić się by rozwiązać zagadkę.
Wzorem skandynawskich kryminałów nie tylko wciągamy się w dochodzenie, patrzymy na wydarzenia z perspektywy detektywa, oraz Mazal Bengtsson, którą niepokoi zachowanie męża Kobiego. Mają dwoje dzieci, a od kilku dni Mali wie, że jest w trzeciej ciąży. Jak zakomunikować mężowi tę radosną wieśc, wiedząc, że dla niego nie jest to dobra nowina? Może ma coś na sumieniu, mówił bowiem o jakimś wypadku samochodowym i że go ściga z tego powodu policja? Gdzie przebiegają granice lojalności małżeńskiej?
Obserwujemy perypetie w życiu uczuciowym i zawodowym policjanta. Jego romantyczny związek z Marianką dodaje historii...

Cyfranek | 2017-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2017

Ciekawy i dość nietypowy kryminał, w którym położono nacisk na uczucia targające bohaterami stojącymi z różnych stron głównego wątku. Niby wiemy "kto", niby wiemy "jak", ale nacisk położony jest na próbę zrozumienia i wyczucia "dlaczego?". Dodatkowym atutem są izraelskie realia społeczne. Choć nakreślone niezbyt szeroko, to kierują kryminał trochę w stronę powieści obyczajowej.
Ciekawy efekt dają też fragmenty tekstu pomyślane jak filmowe "stopklatki" czy przeskoki do wspomnień poszczególnych bohaterów, przypominające trochę sposób kręcenia seriali telewizyjnych. Powoduje to czasami trochę za dużo powtórzeń, ale nie jest źle.

Justyna | 2017-06-26
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 24 czerwca 2017

Ciekawy kryminał, którego akcja rozgrywa się w obecnym Izraelu. Fabuła prowadzona jest dwutorowo - opis śledztwa zabójstwa kobiety oraz opis życia pewnej czteroosobowej rodziny. Chociaż kryminał jest trzecim tomem pewnego cyklu czyta się go jako oddzielną powieść. "Człowiek, który chciał wszystko wiedzieć" to opowieść o tym jak niespełnione marzenia i ambicje bycia stróżem prawa doprowadzają do tragedii...