Suojattomat
literatura fińska
giovanna

Nowy mocny głos w skandynawskim kryminale. Co łączy zaginięcia starszych ludzi na fińskich przedmieściach, handel narkotykami i nielegalną imigrację? Pochodząca z Węgier posterunkowa Anna Fekete rozwiązuje skomplikowaną sprawę razem z mrukliwym i aroganckim kolegą z policji Eskiem, rozpracowującym gangi Czarnych Kobr i Aniołów Piekieł. W miarę postępów śledztwa prowadzącego przez meliny...

Nowy mocny głos w skandynawskim kryminale.

Co łączy zaginięcia starszych ludzi na fińskich przedmieściach, handel narkotykami i nielegalną imigrację? Pochodząca z Węgier posterunkowa Anna Fekete rozwiązuje skomplikowaną sprawę razem z mrukliwym i aroganckim kolegą z policji Eskiem, rozpracowującym gangi Czarnych Kobr i Aniołów Piekieł. W miarę postępów śledztwa prowadzącego przez meliny narkomanów, nocne kluby i mieszkania zwykłych obywateli, Anna nie tylko odkrywa mroczne tajemnice porządnych Finów i ciemne strony imigracji, ale też konfrontuje się z dylematami własnego życia uczuciowego.

"Fascynujący kryminał i bardzo aktualna historia poszukiwania swojego miejsca na świecie. Kartki przewracają się same!"- Katarzyna Puzyńska

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Perzka | 2017-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2017

Z wielką ciekawością i radością sięgnęłam po debiutancką powieść Kati Hiekkapelto. Bardzo dziękuję Pani Joasi za możliwość przeczytania kryminału rodem ze Skandynawii.

Akcja książki początkowo toczy się monotonnie i wręcz przygniata trudnością w wymówieniu nazwisk fińskich bohaterów. Pierwsze skrzypce w powieści nie odgrywają wcale sami Finowie, jak początkowo myślałam.

Sammy Mashid, imigrant pochodzący z Kwety, znajdującej się w Pakistanie tuż przy granicy z Afganistanem.
Samy należał do członków mniejszości chrześcijańskiej i z powodu prześladowania uciekł ze swojego rodzinnego kraju. W Finlandii początkowo mieszkał w ośrodku dla uchodźców, a następnie na ulicy, ponieważ uciekał przed deportacją. Tutaj uzależnił się od subutexu, imał się prac dorywczych, a za zarobione pieniądze kupował środki uzależniające.

Drugim bohaterem, a właściwie bohaterką jest policjantka Anna Fekete, również nierodowita Finka. Pochodząca z byłej Jugosławii, kobieta samotna, unikająca...

Piotr | 2017-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2017

Autorka była mi nieznana do tej pory. Dlatego kiedy otrzymałem propozycję przeczytania utworu, nie wahałem się nawet przez moment. Lubię wkraczać na nowe, świeże umysły i podążać w nowych kierunkach literackich.

Kati Hiekkapelto napisała opowieść o ludziach, będących z natury na utraconych pozycjach. Za nich wybierają inni, nakładając na nich ograniczenia i pozbawiając ich podstawowych praw. To nie jest typowy kryminał, ale rozbudowana powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym. Autorka celuje w gorące wątki emigrantów, ale również inne tematy, budzące poruszenie społeczne.

Bardzo podobają mi się tutaj postacie, które często są przeciwstawne, co zdecydowanie podnosi wartość tekstu. Utwór sam w sobie jest na wysokim poziomie i ma ogromny potencjał. Autorka, jako postać główną czyni policjantkę – młoda kobietę, a antagonistą jest były policjant – człowiek o zupełnie innych przekonaniach, zgorzkniały i zmęczony życiem.

„Bezsilni” aż kipią od tego, co kocham, czyli problemów...

kryminalnakuchnia | 2017-02-01

Inspiracji do napisania dobrej książki, a w szczególności dobrego kryminału jest na naszym globie cała masa. Nie trzeba wcale długo szukać. Wystarczy tylko zatrzymać się na chwilę i rozejrzeć się dookoła.

Wojny gangów, kartele narkotykowe, zamieszki na tle religijnym, wszechogarniająca przemoc, agresja, zabójstwa, handel żywym towarem, i w końcu temat jakże niewygodny w ostatnim czasie - emigranci.

Po przeczytaniu "Bezsilnych" autorstwa Kati Hiekkapelto ", doszłam do wniosku, że autorka nader wybitnie odrobiła "pracę domową".

Jej książka jest jak żadna inna, którą czytałam do tej pory. Nie jest może wybitna, ale uderza w punkt. Punkt, który otworzy oczy każdemu z nas.

Zastanówcie się zatem, co byli byście w stanie zrobić, żeby zostać w kraju, może nie pięknym i kolorowym, ale na pewno lepszym nisz wasza Ojczyzna?

Kraju o większych możliwościach rozwoju, pozornie bezpieczniejszym.
Kraju, który przyjął was do siebie i zadeklarował pomoc, a tymczasem poprzez błędy urzędnicze i...

PABLOPAN | 2017-01-30
Przeczytana: 28 stycznia 2017

Na skandynawskim firmamencie pojawiła się nowa, fińska gwiazda. Autorka zręcznie udowadnia, że nie tylko Szwecja kryminałem stoi.

Sam tytuł "Bezsilni", jest niezmiernie trafnie dobrany. Cała historia pokazuje, jak często nasz wpływ na życie jest ograniczony, a naszym losem kierują wojny, politycy, ślepy los lub zwykły przypadek. Z dnia na dzień, często pod wpływem jednego wydarzenia, nasze życie może wymknąć nam się z rąk, a kontrola nad nim staje się niezależna od nas.

Wątek kryminalny jest na bardzo wysokim poziomie. Chociaż w pewnym momencie zagadka gmatwa się, a w Czytelniku rodzi się myśl "ale o co chodzi?", Autorka zgrabnie naprostowuje całą historię, a zakończenie jest autentycznie zaskakujące.

"Bezsilni" to również bardzo współczesny i aktualny kryminał. Autorka porusza szereg wątków, pisze o problemach z którymi boryka się Europa. Znajdziemy tu problemy kryminalne, takie jak handel narkotykami i wojny gangów. Co więcej, Kati Hiekkapelto porusza szereg wątków z...

awiola | 2017-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2017

"Dławimy się własną bezsilnością, pochłaniamy wszystko, a potem to wypluwamy".

Każdy z nas poczuł kiedyś bezsilność. Bezsilność wobec instytucji państwowych, działań urzędników, czy też po prostu wobec nieuchronności losu. "Bezsilni" to także tytuł tej książki, który trafnie dobrany, jednym słowem wyraża wszystko to, co autorka chciała przekazać budując kryminał okraszony obfitym sosem społecznym.

Kati Hiekkapelto to urodzona w 1970 r. w Finlandii, fińska prozaiczka i piosenkarka. Autorka przez pewien czas pracowała jako nauczyciel w Serbii, wśród mniejszości węgierskiej. Zadebiutowała w 2013 r. pierwszym tomem serii kryminalnej pt. "Koliber". Hiekkapelto mieszka obecnie na wyspie Hailuoto w północnej Finlandii.

Posterunkowa Anna Fekete wraz ze swoim aroganckim partnerem Eskiem, prowadzą śledztwo dotyczące zaginięcia dwójki starszych ludzi. Sprawa wiąże się z działalnością gangów Czarne Kobry oraz Anioły Piekieł. W trakcie rozpracowywania siatki przestępców bohaterowie...

allison | 2017-01-30
Przeczytana: 29 stycznia 2017

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

„Bezsilni” to powieść kryminalna fińskiej pisarki Kati Hiekkapelto, która zadebiutuje na polskim rynku księgarskim 1 marca. Na pewno ma szansę dołączyć do grona znanych skandynawskich autorów, którzy fascynują mrocznymi, mrożącymi krew w żyłach historiami, na długo zapadającymi w pamięć.

Początkowo czytelnikowi może się wydawać, że kryminalna intryga jest prosta i że wie wszystko lub prawie wszystko o sprawcy zbrodni. Nic bardziej mylnego! Autorka zgrabnie tka nić pełną tajemnic i pułapek, w którą wpada również główna bohaterka, policjantka Anna Fekete. Postać tę szybko zaczyna się darzyć sympatią, gdyż jest to kobieta zdecydowana, silna, inteligentna, a jednocześnie wrażliwa i empatyczna.
Poznajemy od podszewki jej stresującą pracę, ale i osobiste przeżycia, które są równie wciągające jak prowadzone śledztwo. Anna często wraca myślami do byłej Jugosławii, z której przed laty wyemigrowała z rodziną do Finlandii. W tych wspomnieniach ból miesza się z...

Karol | 2017-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Fascynujący nowy głos w skandynawskim kryminale? Może nie posunąłbym się aż tak daleko w pochwałach, aczkolwiek trzeba przyznać że jest to pozycja interesująca.

Zacznijmy od rzeczy pozytywnych - jedną z nich jest bez wątpienia sama zagadka. Mamy do czynienia z wielowątkową zbrodnią która wydaje się co raz bardziej niedorzeczna z każdą nową informacją, a jednak wciąż zaskakuje logicznym i niespodziewanym rozwiązaniem. Zazwyczaj przy okazji kryminałów mam jako takie pojęcie w którą stronę zmierza autor, ale tutaj zacząłem rozgryzać wszystko na równi z główną bohaterką.

Autorka potrafiła stworzyć interesującą historię która była idealnym tłem dla naszej zagadki. Temat imigracji jest w chwili obecnej bardzo popularny, co mocno obija się w fabule, może nawet za mocno, bo pomimo tego że jest to "skandynawski kryminał" najważniejsze postacie w większości pochodzą spoza Skandynawii. Liczyłem na trochę więcej Finlandii, kultury skandynawskiej, podobnego klimatu do książek Nesbo,...

wiejskifilozof | 2017-03-18

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dziękuje za przysłani mi książki,jej lektura sprawiła mi nie kłamaną radość.

Bezsilni to wyraźni głos z Finlandii na europejskim rynku kryminału.
Głos wyraźny,bo porusza temat zarówno uchodźców,jak i gangów.Oraz narkotyków,
ciekawe,że w książce główną bohaterką jest policjantka z Węgier.
Nawet,wpleciono tu kilka zwrotów po węgiersku.
Co prawda,nie bardzo wiem co znaczą.Ale ubogacają treść książki.

Autorka według mnie nie napisała czystego rasowego kryminału,to raczej powieść obyczajowa w której znajdują się wątki kryminalne.

Zresztą bardzo ciekawe i to było największym plusem książki.

Kwestia uchodźców jest tu bardzo dobrze wyeksploatowana,widać że muzułmanie nie potrafią nadal się asymilować ( z paroma wyjątkami) w Europie.
I naprawdę, oni ( z paroma ) wyjątkami.Nie ubogacają naszej kultury.
I piszę,to jako człowiek który,nie uważa się za prawicowca.

„Rzeczywistość jest pewnie gorsza niż to, co można sobie wyobrazić.”

O pisarce Kati Hiekkopelto nigdy nie słyszałam, więc z miłą chęcią i bez wahania zgodziłam się na propozycję zapoznania się z jej twórczością. Dodatkowo przekonało mnie,że jest to kryminał w skandynawskich klimatach oraz porównanie z Millenium. Jest to mój kolejny kryminał o mroźnej północy, tyle że nie o Szwecji, Arktyce, ale akcja dzieję się w Finlandii.
Powiem szczerze, że odkładałam czytanie tej powieści na potem...ale jak już zaczęłam to skończyłam w ciągu jednego dnia.
Główna bohaterka Anne Fekete to policjantka, która wyemigrowała jako dziecko do Finlandii z ogarniętej wojną byłej Jugosławii. Tęskni za swoją rodziną i Ojczyzną, nie jest przekonana czy akurat tutaj jest jej miejsce. Pewnego dnia dostaje zadanie przesłuchania młodej dziewczyny Gabrielli - swojej rodaczki, którą zatrzymaną pod zarzutem potrącenia ze skutkiem śmiertelnym staruszka. I zostaję zadane pytanie skąd mężczyzna w piżamie wziął się na...

książek: 1967
Strega | 2017-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2017

W "Bezsilnych" znalazłam to, co lubię najbardziej, czyli połączenie wątku kryminalnego z mocno zaznaczonym tłem społecznym i bohaterami, którzy zapadają w pamięć. To właśnie za sprawą tych ostatnich książka dużo zyskuje. Rozterki młodej policjantki, imigrantki z byłej Jugosławii i narkomana z Pakistanu pozwoliły mi na wczucie się w klimat książki. Sam wątek kryminalny początkowo wydawał mi się banalny, jednak w miarę czytania, już wiedziałam, że tak nie jest i z każdą stroną czułam się coraz bardziej zaintrygowana. Jak dla mnie - dobra lektura.

Nowy głos w skandynawskim kryminale

Na polskim rynku zadebiutował właśnie kryminał „Bezsilni”, fińskiej autorki Kati Hiekkapelto. Powieść z policjantką Anną Fekete jako główną bohaterką, dostała nagrodę Best Finnish Crime Novel 2014 roku, a prawa do książki zostały sprzedane do kilkunastu krajów. Jest to pierwsza powieść Hiekkapelto, która ukaże się w Polsce.

Patronaty tygodnia

Kolejne ekscytujące nowości pojawią się w tym tygodniu w księgarniach. Przedstawiamy siedem z nich. Wśród nich znajdziecie m.in. rasowy thriller psychologiczny, opowiedziana na nowo baśń tysiąca i jednej nocy, skandynawski kryminał, fantastyka z Norwegią w tle i biografię człowieka, który stworzył amerykańską literaturę XX wieku. Sprawdźcie!