Bezsilni

Okładka książki Bezsilni Kati Hiekkapelto
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Bezsilni
Kati Hiekkapelto Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska Cykl: Anna Fekete (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Anna Fekete (tom 2)
Suojattomat
Ringier Axel Springer Polska
2017-03-02
2017-03-02
Piotr Grzegorzewski, Judyta Łepkowska
literatura fińska

Samotność emigranta

Łzy nie chciały płynąć, niewypłakane łzy, z trudem powstrzymując łzy, przełknęła łzy. Tyle łez na jednej stronie. Albo to jest źle napisane, albo źle tłumaczone, albo źle zredagowane, chyba wszystko naraz. Flegmatyczna książka.
Najciekawsze są opisy zimy, no i ten starszy policjant jest sympatyczny, bo rzuca palenie, a palenie jest przecież szkodliwe

Kupiłem tę książkę nie wiedząc o niej nic. Chciałem poczytać literaturę zagraniczną, spoza anglosaskiego kręgu. Spojrzałem więc, zobaczyłem nazwisko i stwierdziłem, że Finka może być. No właśnie. I taka włąśnie jest ta powieść, "może być", czyli 4/10 wg LC.

Nie przepadam za kryminałami i ta powieść nie zmieniła mojego nastawienia. Napisane jest tak sobie, językiem prostym, ale w stylu, do którego nie jestem przyzwyczajony. Plus za to, że autorka starała się stworzyć wiarygodne postaci: główna bohaterka nie jest idealna, jej partner, pijak i ksenofob, ma też pozytywne cechy. Nie podobał mi się za to unoszący w tej opowieści dydaktyczny smrodek.

Pamiętać należy jednak, że ja kryminałów raczej nie lubię, więc może dla fanów gatunku powieść może okazać się dobra.

Zagadka trzymająca w niepewności do samego końca, wielowątkowa fabuła misternie utkana z ludzkich losów i wyrazistych, prawdziwie skonstruowanych charakterów. Bez wybielania i życzeniowości, ale i bez "znęcania się" nad czytelnikiem, a przede wszystkim w niepowtarzalnym klimacie Finlandii - bynajmniej nie termicznym, a społecznokulturowym. Nieraz zaboli, i dla tego warto.

„Bezsilni” fińskiej autorki Kati Hiekkapelto są rzeczywiście nowym głosem w fali skandynawskiego kryminału. Żeby zaliczyć się do tego nurtu, trzeba znajdować się na północy Europy i od czasu do czasu przedstawić czytelnikowi czarujący klimat..

Z wielu stron doceniam tę książkę. Sam tytuł jest świetnie trafiony, ponieważ, gdy przeanalizujemy każdego bohatera – w rzeczywistości nie ma on zbyt wielkiego wpływu na swój los. Ilość stron – idealna. Opisy – trafne. Historia – wciągająca, wielowątkowa, przez dłuższy czas ciężka do połączenia. Narratorka – bywały lepsze, bywały gorsze, ale Anna Fekete jest ok. To, co w Annie jest najciekawsze to jej pochodzenie, problem odnalezienia się. Inaczej mówiąc, trudy i konsekwencje emigracji. Gorącego dziś tematu, jednak nieprzedstawianego z takiej strony. Finał – służbowa strefa z zaskoczeniem, prywatna z lekkim zmieszaniem.

Skąd więc tak niewysoka ocena? Niestety, prawdopodobnie dotknęło mnie znużenie gatunkiem. Akurat przy tej książce! Jeżeli propozycja Hiekkapelto mnie nie ożywiła, jest to jasny znak na niebie, że na pewien czas muszę zmienić upodobanie.

Kryminał autorstwa punkowej wokalistki to dla mnie nie lada rekomendacja. Na tyle silna, że nie odstraszyła mnie dość słaba okładka i z zapałem zabrałem się za lekturę. Od razu widać że Kati ma świetny styl i lubi klasykę kryminału. Jest tu stary jak sam gatunek motyw dobrego gliny (gliniary) i złego giny. Niestety pisarka dość schematycznie zbudowała charaktery tych postaci, bo ta dobra odnoga wymiaru sprawiedliwości jest otwarta, liberalna, a zła, jak nie trudno się domyślić, jest nietolerancyjna, wiekowa i skostniała, niezdolna do zmiany swoich poglądów. Sama intryga zbudowana w dość ciekawy sposób bo pierwotnie wydaje się czytelnikowi że już od początku wie kto stoi za zbrodnią i pozostaje skupić się jedynie na trybie pracy ścigających. Ostatecznie okazuje się, że nie wszystko jest tak przewidywalne i oczywiste.

Książka nie przeczytana do końca. Męczący tekst sprawił, że nie przebrnęłam do końca tekstu. :(

Niezłe- mam nadzieję na serię. Główna bohaterka intrygująca i brak jednoznacznych postaci ;-)

Dość ponura

Dość ponura

Jak dla mnie kryminał dość przeciętny, choć w miarę szybko się go czyta - moje oczekiwania być może były nieco wygórowane po bardzo dobrych ocenach krążących w necie. Aczkolwiek nie zniechęcam...

Wciągająca, napisana łatwym, prostym i przyjemnym językiem. Niestety chciałam przeczytać kryminał, a razej miałam wrażenie, że czytam drama z elementami romansu i czegośna kształt psychologicznej książki o rozterkach bohaterów. Polecam czytać w momencie gdy masz dużo wolnego czasu. :)

• Skandynawia
  • 2017