Hellenika. Wizerunek epoki od Aleksandra do Augusta

Okładka książki Hellenika. Wizerunek epoki od Aleksandra do Augusta
Anna Świderkówna Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Anna Świderkówna. Dzieła Wybrane historia
584 str. 9 godz. 44 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Anna Świderkówna. Dzieła Wybrane
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1978-01-01
Liczba stron:
584
Czas czytania
9 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301158422
Tagi:
historia starożytność Aleksander Wielki Grecja Macedonia hellenizm
Średnia ocen

                8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
61 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
377
314

Na półkach: , ,

Najpierw powinna być "Hellada królów". Bo to taki polityczno-militarny zarys dziejów świata greckiego i okolic, na początku pod panowaniem Aleksandra Macedońskiego, potem zaś rozbity na coraz mniejsze państwa, wreszcie tereny zależne, głównie od Rzymu. I ten właśnie obszar, a także sąsiednie tereny, stanowią tło dla "Helleniki".
Znakomita badaczka dziejów starożytnych napisała "Hellenikę" już dawno, pierwsze wydanie pochodzi z 1974 r., należy więc się spodziewać, że część informacji wymaga zweryfikowania, bo przecież od tego czasu powstało wiele prac na ten temat. Niech więc recenzują książkę starożytnicy, a ja wyrażę swoje zdanie.
"Hellenika" to obraz o szerokiej perspektywie. Czytelnik może poznać zjawiska społeczne i gospodarcze, dziejące się na terenach "Hellady królów". Jeśli ktoś potraktuje "Hellenikę" jako drugą część powyższej pozycji, to zapewne się nie pomyli. Ale największy wkład jakościowy i główny wątek tej książki, to pokazanie zjawisk i dorobku kulturowego omawianego obszaru. Autorka przedstawiła bogaty zarys dziejów myśli, filozofii, literatury, sztuki, kultu religijnego, nawet życia codziennego ogromnych obszarów cywilizowanego świata w ciągu trzech mniej więcej stuleci - od śmierci Aleksandra do podboju rzymskiego, zwieńczonego panowaniem cezara Augusta. Egipt, Syria, Atiochia, Macedonia, Pergamon, nawet Baktria, dawna Wielka Grecja i oczywiście Macedonia i Grecja właściwa to tereny, które znalazły się na kartach opracowania. Wszystko solidnie udokumentowane, przedstawione z zachowaniem zasad publikacji naukowej, przypisami, a jednocześnie napisane przystępnym językiem w stylu pięknym, zachęcającym do lektury. To nie jest nudna praca naukowa, ale żywy wykład, momentami nawet emocjonalny. Czyta się dobrze, zapamiętuje się wiele, dowiaduje się czytelnik często rzeczy niespodziewanych (koturny w teatrze greckim nie pojawiły się w epoce klasycznej, V-IV w. BC, ale dopiero hellenistycznej, może nawet dopiero w II w. BC). Czytałem wydanie drugie z 1978 r. i tu mankamentem były zdjęcia na wkładkach, do których w tekście były liczne odwołania. Ale to rozumiem - takie były możliwości edytorskie i koncepcja serii w latach 70. To samo mogę napisać o, niestety, nie zawsze dobrej jakości fotografiach. Nie wpływa to jednak na wysoką ocenę pracy nieżyjącej już niestety Pani Profesor.

Najpierw powinna być "Hellada królów". Bo to taki polityczno-militarny zarys dziejów świata greckiego i okolic, na początku pod panowaniem Aleksandra Macedońskiego, potem zaś rozbity na coraz mniejsze państwa, wreszcie tereny zależne, głównie od Rzymu. I ten właśnie obszar, a także sąsiednie tereny, stanowią tło dla "Helleniki".
Znakomita badaczka dziejów starożytnych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    169
  • Przeczytane
    92
  • Posiadam
    57
  • Historia
    13
  • Starożytność
    7
  • Ulubione
    6
  • historia
    4
  • Teraz czytam
    3
  • Starożytność
    3
  • Chcę w prezencie
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Hellenika. Wizerunek epoki od Aleksandra do Augusta


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne