Zapomniany świat Sumerów

Seria: Rodowody Cywilizacji
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
historia

Marian Bielicki (1920-1972), prozaik, eseista i dziennikarz, autor o rozlicznych zainteresowaniach, szczególnie zafascynowany był bogatą kulturą starożytnej Mezopotamii. "Zapomniany świat Sumerów", którego III wydanie ukazuje się obecnie, mówi o jednej z najstarszych cywilizacji i państwowości oraz relacjonuje historię odkryć archeologicznych, jakie ukazały ją współczesnemu światu. Autor, w oparciu o dawniejsze i nowe prace badaczy tej dziedziny, zrekonstruował dzieje zaginionej dawno kultury. Naszkicował historię walk i przewrotów politycznych, dzieje antagonizmów między miastami Sumeru i ich władcami. Na podstawie tekstów, jakie uczeni zdołali odczytać na tabliczkach i wykopalisk archeologicznych, zrelacjonował świat wierzeń i mitów sumeryjskich, odtworzył obraz życia codziennego, norm społecznych i moralnych, stosunków rodzinnych, sądownictwa i handlu. Książka ta stanowi pierwsze polskie popularne kompendium współczesnej wiedzy o Sumerze.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1973

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

li-li-a | 2019-09-08
Przeczytana: 04 września 2019

Książka jest niesamowita. Z jednej strony napisana prostym, przystępnym językiem, z drugiej strony jest pełna skrupulatnie zgromadzonej i zweryfikowanej wiedzy. Gorąco polecam wszystkim zainteresowanym tematem.

przygodka | 2018-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2018

Pomimo, że książka została wydana już jakiś czas temu napisana jest przystępnym językiem. Od początku przebija w niej fascynacja Autora tym ciekawym ludem, jego historią, wierzeniami i osiągnięciami. To niezwykłe, że po tylu latach możemy poznawać tą odległą kulturę.W książce zabrakło mi spójnego zakończenia jednak mimo wszystko nie zepsuło to ogólnego, dobrego wrażenia z lektury. Godna polecenia nie tylko dla fanów starożytnych kultur.

Bartosz Ejzak | 2018-10-08

Mitologia sumeryjska była niezwykle mistyczna, mistyczny więc był też ich świat. Chyba najlepsze źródło informacji o tej cywilizacji na gruncie polskim - bibliografia jest wyczerpująca, autor zaś w swojej pracy wykorzystuje osiągnięcia zagranicznych twórców, w tym Kramera. Dla pasjonatów.

apl | 2017-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2017

Świetnie napisana książka bez wątpienia przez człowieka pełnego pasji do poruszanego tematu. Uporządkowane wątki, zbierające to co wiadomo na moment pisania, nie są nudne, czy nadmiernie teoretyczne. Całość czyta się płynnie, przyjemnie, trochę jak książkę przygodową (a nie - na szczęście - encyklopedię, jak to czasem bywa). Może nie dla fachowców - ale dla pasjonatów to pozycja idealna!

Finkla | 2017-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2017

Zaczyna się dość nudno — streszczeniem historii wykopalisk; która wyprawa gdzie i kiedy kopała, jakie napotkała problemy... Później dostajemy dość zwięzły opis historii Sumeru. Trzecia część opowiada o wierzeniach i literaturze, kolejna — o życiu codziennym Sumerów. Ostatnia koncentruje się na prawie i podsumowaniach procesów sądowych. O dziwo, ustawodawstwo wcale nie przypomina Kodeksu Hammurabiego ze słynną zasadą "oko za oko".

Laik może się sporo dowiedzieć z tej książki. Dla mnie, na przykład, pewne zaskoczenie stanowiła wielość motywów wspólnych dla sumeryjskiej kultury i Biblii. No i uświadamianie sobie, jak wiele zawdzięczamy omawianym starożytnym, również należało do ciekawych doświadczeń. Bo nie tylko kalendarz, podstawy matematyki, astronomii, biurokrację... Wiadomo jednak, że nasza wiedza o tej cywilizacji wciąż pozostaje równie niekompletna jak gliniana tabliczka przechowywana przez millenia w niesprzyjających warunkach...

Nieco więcej tutaj:...

Piotr Zogała | 2017-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2017

Trudno zacząć czytanie, ale potem jest coraz ciekawiej!

Maciej | 2016-11-19

Już sam tytuł książki brzmi... niemal mistycznie. Wyczuwa się pewną tajemnicę i przygodę, która czai się między stronami książki Mariana Bielickiego. Autor oprócz dokładnych (lecz nie nudnych) opisów poszczególnych dziedzin życia starożytnych Sumerów stara się przenieść nas do tamtej rzeczywistości sprzed 5 tysięcy lat. Próbuje umożliwić nam spojrzenie tamten "zapomniany świat" oczami tamtych ludzi, przedstawić ich jako realne osoby a ich historię - nie suchą i martwą, ale żywą - pełną przygód i niebezpieczeństw. GORĄCO POLECAM!

goskrzys | 2016-09-16
Przeczytana: 16 września 2016

Tej książce należy się plus za gawędziarski styl opowieści oraz za ogrom informacji, dotyczących dziejów, mitologii oraz codziennego życia starożytnego Sumeru. Autor przytacza mnóstwo fragmentów odszyfrowanych z glinianych tabliczek, co naocznie uświadamia, jak wysoce rozwiniętą pod względem kultury była ta cywilizacja. Zapomniana, z dziedzictwem pogrzebanym pod zwałami pustynnego piasku, przyćmiona przez dorobek kolejnych następujących po nich cywilizacji ludów babilońskich i semickich. Mnóstwo przytoczonych przykładów uświadamia również, jak wiele późniejsze kultury zaczerpnęły z jej dorobku, czego współcześnie chyba nawet sobie nie uświadamiamy (szczególnie interesujące są paralele z Biblią, w której aż roi się od zapożyczeń z mitologii Sumeru).

A jednak jest to pozycja dość ciężka do czytania. Częściowo przez ogrom informacji, częściowo przez ich niekompletność (autor opisuje stan wiedzy archeologicznej na lata 70. XX wieku), częściowo też właśnie przez ową gawędziarską...

| 2016-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2016

Do wszystkich czytających tą „recenzję”:
Przed czasami lubimyczytac.pl również prowadziłem listę książek przeczytanych. Właśnie do niej dotarłem, niestety nie rozpisywałem się po przeczytaniu każdej pozycji. Są to xsiążki, które przeczytałem między 11.2010, a 09.2011. Oprócz tytułu zamieszczałem ocenę Treści i Formy i, niestety tylko ją będę dodawał w tym zestawieniu. (trochę z racji tego, że pamięć zawodna i nie wiem czy byłbym w stanie się wartościowo o wszystkich pozycjach wypowiedzieć).
T: 6
F: 7

Dariusz Karbowiak | 2015-09-27
Przeczytana: 29 lipca 2015

Nie jestem specjalistą od starożytnych cywilizacji, dlatego też nie mam porównania czy „Amatorskie” (jak nazywa swą pracę autor) dzieło M. Bielickiego jest nadal aktualne. Książka napisana w latach 60-tych, jest dla mnie pozycją kompletną.
Już samo ukazanie się „Zapomnianego świata Sumerów” w jednej z najstarszych serii wydawniczych PIW – Rodowody Cywilizacji, gwarantowała, że praca jest znacząca. Zapomniany świat Sumerów, rzeczywiście jest zapomniany. Cywilizacja, która jest początkiem wszystkich późniejszych cywilizacji, położyła znaczący wkład w podwaliny wielu późniejszych religii i organizacji państwowych.
Wszyscy znają mit o stworzeniu człowieka, o jego pobycie w raju, potopie i upadku człowieka. Dla każdego niemal jest oczywiste że spisane one są w Biblii, która będąc księgą objawioną została którą spisały osoby natchnione przez Boga. Być może to i prawda, ale jaki bóg dyktował słowa Biblii. To właśnie Abraham protoplasta Hebrajczyków wędrował z Ur – jednego z centrów...