Najnowsze artykuły
Artykuły
Pisarki i pisarze rezygnują z nominacji w konkursie Grand Press. Dlaczego?Ewa Cieślik1Artykuły
„Dzienniki gwiazdowe” Lema w gwiazdorskiej obsadzie i kosmicznej realizacji AudiotekiEwa Cieślik1Artykuły
„Zbójeckie nasienie”, czyli jak pisać o ciężkich czasach. Wywiad z Marcinem SzczygielskimRemigiusz Koziński1Artykuły
Film o smoku, kolejny rekord „Chłopów”, ekranizacja dziecięcej klasyki i serial, o który walczą faniAnna Sierant2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Nicolas Grimal

1
7,4/10
Pisze książki: historia
Nicolas Grimal (ur. 13 listopada 1948 w Libourne we Francji) - francuski egiptolog. Od 1988 jest profesorem egiptologii na paryskiej Sorbonie. W latach 1989-1990 pełnił funkcję dyrektora Francuskiego Instytutu Archeologii Wschodu w Kairze.
7,4/10średnia ocena książek autora
92 przeczytało książki autora
215 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autora
Sprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Dzieje starożytnego Egiptu Nicolas Grimal 
7,4

Kompleksowy przewodnik do historii starożytnego Egiptu autorstwa prominentnego francuskiego egiptologa, Nicolasa Grimala, profesora na Sorbonie, będąca najważniejszą summą końca XX wieku na ten temat. Grimal zaczyna od czasów prehistorycznych, sięga w prehistorię bardzo głęboko, bo aż do dziesiątek tysięcy lat wstecz (ale wiadomo, że im dalej w przeszłość, tym mniej można o niej powiedzieć, więc jest tu tylko minimum),ale już sam ten zabieg pokazuje dbanie o szczegóły, wręcz pedantyczność autora. Potem już, poprzez okres neolityczny, przechodzi do czasów predynastycznych i do zjednoczenia Egiptu, gdzie zaczyna się większy i szerszy znaczeniowo odcinek historii. A dalej to już wiadomo – po kolei z górki, przez wzloty i upadki, aż do Egiptu rzymskiego.
Narracja, którą Grimal prowadzi, jest bardzo skrupulatna, ale specyficzna. Często zagłębia się w detale, wypisując szereg najdrobniejszych, najbardziej wycyzelowanych informacji, maleńkich szczególików – co znaczył przydomek tego i tego władcy, ile lat władał, co robił w danym roku swojego panowania, jakie budowle za jego poleceniem wzniesiono, czy jak go pochowano. Szczegółowo są tu również opisane wszelkie zawirowania polityczne, spiski i utraty rządów, jak również kampanie bitewne. Autor powołuje się przy tym na różne teksty źródłowe. Nie brakuje rozdziałów poświęconych egipskim wierzeniom, piramidom czy zwyczajom pogrzebowym. Dużo tu załączonych zdjęć i ilustracji przedstawiających najróżniejsze zabytki – palety, wazy, popiersia, stele, wizerunki, posągi, przekroje architektoniczne i plany oraz rekonstrukcje budynków.
Oczywiście ograniczona i nierozdęta liczba stron sprawia, że nie ma tu mowy o przeciąganiu jakiegoś pojedynczego wątku w nieskończoność, wszystko jest raczej zasklepione i zwarte, ale i tak informacji jest przy tym natłok. Dużo tu egzotycznych nazw, dużo wyliczeń i datowań, wtrąceń periodyzacyjnych. I to wszystko pomimo tego, że autor skupił się głównie na historii politycznej. Grimal postanowił rozepchać swoją książkę tak wieloma szczegółami, że sprawia ona wręcz wrażenie podręcznika akademickiego. Nie jest to lektura łatwa w odbiorze i wymaga dużego skupienia, ale z pewnością odznaczająca się profesjonalizmem i stanowiąca kopalnię informacji.
Dzieje starożytnego Egiptu Nicolas Grimal 
7,4

Opisano dość szczegółowo całe dzieje Egiptu od czasów prehistorycznych po okres rzymski. Znajduje się tu dużo informacji szczególnie o władcach kolejnych dynastii oraz o budowlach (i innych śladach) jakie po sobie pozostawili. Próba połączenia informacji o historii dynastii (trochę schematyczna i zdawkowa jak dla mnie) z próbą opisania wierzeń (szczątkowo),kultury materialnej (przede wszystkim wielkie budowle) i innych informacji z życia wg. mnie niezbyt udana. Jako opis kolejnych dynastii książka jest dość szczegółowa ale schematyczna, a jako zbiór innych danych zbyt uboga. Niemniej daje pojęcie o Egipcie i jego dziejach. I zachęca do sięgnięcia po inne pozycje.