Dzieje starożytnego Egiptu

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Histoire de l'Egypte ancienne
Egipt, starożytny Egipt
historyczna

Nicolas Grimal, jeden z najwybitniejszych francuskich archeologów zajmujących się Egiptem, przez pewien czas dyrektor Francuskiego Instytutu Archeologii Wschodu w Kairze, podjął się niezwykle trudnego zadania: stworzył nowoczesną syntezę dziejów starożytnego Egiptu. Na pierwszy plan wysuwają się tu dane archeologiczne, jednak Grimal omawia także teksty źródłowe, zamieszcza zestawienia chronologiczne, ryciny, mapy, plany i szkice. Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami zabytków architektury i sztuki.

Ta wyjątkowo cenna pozycja jest zarazem fachowym podręcznikiem historii Egiptu i lekturą godną polecenia wszystkim miłośnikom starożytnych cywilizacji, autor bowiem pisze w sposób przejrzysty i z osobistym zaangażowaniem.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2006

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Imachuemanch | 2013-08-15

Jestem w połowie uczciwej lektury oraz po kilku przekartkowaniach i lekturze co ważniejszych dla mnie ustępów. Synteza ta jest świetnie przetłumaczona, co przy pracach na tematy tak obce naszej kulturze zawsze się chwali (choćby problem z transkrypcją nazw własnych na różne języki). Podzielona chronologicznie, zapewnia podstawową, podręcznikową wiedzę o dziejach politycznych i kulturalnych Egiptu. Okazjonalnie pojawiają się wyróżnione fragmenty, traktujące o konkretach właściwym monografiom naukowym. Każde zagadnienie jest opatrzone przypisem (w najgorszej jednak dla mnie formie - nic nie pobije konkretnej i przejrzystej stopki), co pozwala natychmiastowo skompletować podstawową bibliografię i wyznaczyć sobie stopniowo zagłębianie się w wybrany temat.
Mogę jedynie się przyczepić do zbyt powierzchownego przedstawienia kilku zagadnień (kosmogonie), wspomnianą formę przypisów i fatalną pod względem użytkowym bibliografię (najpaskudniejszy anglosaski wzór). W moim egzemplarzu brakuje...

ems | 2013-01-06
Przeczytana: maj 2012

Solidnie potraktowana, a jednocześnie opisana w sposób zwięzły i przystępny historia Starożytengo Egiptu. Godne polecenia.

Domeru | 2018-09-14
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 września 2018

Bardziej synteza niż podręcznik - wiele zagadnień potraktowanych jako oczywiste wymaga doczytania w innych źródłach, kilka innych, jako zbyt szczegółowe, wymaga tego samego. Zwięzłe, przejrzyste, zachęca do dalszego zapoznawania się z tematem.

nellanna | 2010-05-05
Przeczytana: 2005 rok

przeczytana okazjonalnie, kiedy dzieci brały udział w konkursie egiptologicznym, nie jestem fanką starożytności, ale Grimal przybliża Egipt przystępnie i nie straszy akademickim podejściem do tematu.

Cezary Gocał | 2014-06-18
Przeczytana: 17 czerwca 2014

Opisano dość szczegółowo całe dzieje Egiptu od czasów prehistorycznych po okres rzymski. Znajduje się tu dużo informacji szczególnie o władcach kolejnych dynastii oraz o budowlach (i innych śladach) jakie po sobie pozostawili. Próba połączenia informacji o historii dynastii (trochę schematyczna i zdawkowa jak dla mnie) z próbą opisania wierzeń (szczątkowo), kultury materialnej (przede wszystkim wielkie budowle) i innych informacji z życia wg. mnie niezbyt udana. Jako opis kolejnych dynastii książka jest dość szczegółowa ale schematyczna, a jako zbiór innych danych zbyt uboga. Niemniej daje pojęcie o Egipcie i jego dziejach. I zachęca do sięgnięcia po inne pozycje.

Offended | 2015-06-20
Na półkach: Przeczytane, Egipt

Podstawowa publikacja o historii Starożytnego Egiptu.
Pozycja obowiązkowa, chociaż niezbyt łatwa w odbiorze.

melissa | 2014-02-05

Całkiem dobry podręcznik.