Kościół w świecie późnego antyku

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego
83-235-0143-2
antyk, starożytność, Kościół
historia
Snoopy

Książka jest przystępną syntezą przeznaczoną dla czytelnika nie będącego specjalistą, klarownym, popartym licznymi lekturami i wieloletnim doświadczeniem Autorki, zbiorem znakomicie napisanych esejów, traktujących o Kościele w świecie póżnego antyku. Profesor Wipszycka stara się pogodzić wykład wiedzy o najważniejszych wydarzeniach, postaciach, prądach doktrynalnych starożytnego Kościoła z pasjonującymi wywodami, odkrywającymi tajniki rozmaitych dyskusji, które od zawsze towarzyszyły chrześcijańskiej refleksji nad własną przeszłością. Odsłaniając kulisy badań historycznych, tłumacząc, o co i dlaczego spierają się uczeni, jakie padają w debatach argumenty, Autorka pomaga czytelnikowi zrozumieć dzieje Kościoła, nieraz bardzo skomplikowane, których interpretacja wywołuje skrajne emocje dawnych i współczesnych historyków.
Szczegółowe tablice chronologiczne autorstwa Pawła Janiszewskiego stanowią znakomitą pomoc ułatwiającą uporządkowanie i usystematyzowanie zdobytej w trakcie lektury wiedzy.

MonicaAlice | 2015-06-19
Przeczytana: czerwiec 2015

Duży plus za obiektywizm - autorka wyraźnie i zdecydowanie dystansuje się zarówno od apologetów, jak i zagorzałych krytyków Kościoła. Rzetelnie przedstawia strukturę późnoantycznego Kościoła, prześladowania, nawrócenia, kontrowersje wyznaniowe i politykę kolejnych cesarzy rzymskich wobec chrześcijan. Ciekawie napisana, nie nuży dużą ilością szczegółów.

Od I wydania tej książki minęło już przeszło 20 lat, ale - mimo postępu badań nad historią chrześcijaństwa - w dalszym ciągu stanowi ona niezwykle udane omówienie najważniejszych zagadnień dotyczących Kościoła pierwszych wieków. Znakomity jest niezwykle spokojny i wyważony stosunek Autorki do omawianych problemów. Badawczej bezstronności często przecież brakuje piszącym o wczesnym chrześcijaństwie. Na mnie przy tej (drugiej już) lekturze "Kościoła w świecie późnego antyku" największe wrażenie zrobiła ogromna różnica cywilizacyjna między współczesnością a III-VI wiekiem. Różnica ta stoi za bardzo wieloma charakterystycznymi cechami tamtej cywilizacji, w tym także za źródłami, które historycy wykorzystują współcześnie do badania dziejów Kościoła. Zdecydowanie polecam ten zbiór esejów!

Tomasz Babnis

Aleksandra | 2015-10-03