Polskie pytania

Cykl: Dzieła wybrane Adama Michnika (tom 3) | Seria: Biblioteka Gazety Wyborczej
Wydawnictwo: Agora SA
6 (5 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historyczna

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Wojciech Gołębiewski | 2016-05-10
Przeczytana: 10 maja 2016

ZAPEWNIAM, ŻE MICHNIKA WARTO CZYTAĆ. MOJA DETERMINACJA JEST WIELKA, A KAŻDY PRZEKONANY - MOIM SUKCESEM
Znowu, jak przy tomie I, obok dotychczasowej mojej, jedna krótka recenzja, ocen 5, średnia 5,6. a dla mojej recenzji rekordowa ilość plusów - 11, chyba najmniej z moich prawie 1100 recenzji.
Jeszcze raz, nieproszony, poniosę ten "oświaty kaganek", a każdy zachęcony do lektury będzie moim sukcesem.
Ten tom zawiera eseje powstałe w latach 1980 -86, część w więzieniach, a kończy go sławny "List do Kiszczaka", wysłany oficjalną pocztą więzienną 12.12.1983 r., oraz "Przed wyrokiem", przemycony z więzienia w Gdańsku w czerwcu 1985 roku. Nie o nich jednak będę, bo wielokrotnie były drukowane i są powszechnie dostępne, lecz głównie o próbach odpowiedzi na tytułowe pytania Czapskiego, Miłosza, Kołakowskiego, Słonimskiego, paru innych i samego Michnika.
Zacznę od ...

Jędrzej Sadłoń | 2011-05-29
Przeczytana: 29 maja 2011

zbiór esejów pisanych w latach 1980-86 w więzieniach i aresztach śledczych. sporo historii, sporo recenzji, opinie nt nie-podległości Polski, i dwa słynne listy: "do gen Kiszczaka" oraz "Przed wyrokiem". zjadliwa opinia. wynotowane dwie pozycje do koniecznego przeczytania. zachęcam.

Taki_Typ | 2013-08-29
jola | 2013-02-15